ÇAY KONUSUNDA ALTERNATİF 5 LEZZET

Üçüncü dalga kahveleri, akımları bir çırpıda bağrımıza basışımız daha dün gibiyken, sıra aynı şefkat ve ilgiyi çay için de göstermeye geldi.

 

Yıl 2015-16 civarındayken çay, kahve gibi yeni bir akımla değil de olduğu gibi, evdeki gibi geldi karşımıza.

Tamam küçük çaplı değişimler olmuş olabilir. Özel harmanlar, yeni tatlar, “çayımı içmeden kendime gelemiyorum” cümlesinin hakkını veren karışımlar…

 

Bu değişime ayak uydurmak için ise uzmanlığını ve iddiasını ortaya çay konusunda koyan markalara şans vermekle başlayabilirsiniz / başlayabiliriz.

Not: Kahve konusunda her çeşit yeniliğe açık olduğumu düşünüyorum ama galiba anneciğimin o şahane çayını kolay kolay bir şeylere değişemeyeceğim gibi duruyor. Son durum, ofiste, dışarda, arkadaşlarla sohbet sırasında aşağıdaki çaylardan otlanırım. ÇAY KONUSUNDA ALTERNATİF 5 LEZZET

 

MELEZ TEA

El yapımı ürünlere sahip olan Melez Tea son zamanlardaki gözdelerimden. Keyifli anlarımda ortaya çıkarıyorum, masaya bırakıyorum. Her damak zevkine hitap eden çeşitleri ve keyifli sunumlarıyla benim ilgi alanımda şahsen.

Şimdilik sadece online mağazaları bulunan Melez Tea’nin öne çıkan harmanları arasında Beauty ve Happy geliyor.

melez tea nerden alınır

 

BASILUR TEA

İşte bunu çok merak ediyorum. Dünyaca ünlü Ceylon çayını özel lezzetlerle sunan Basilur Tea, Souq Karaköy’de karşıma çıkmıştı. Özellikle sunumlarına bayılmaktayım.

Nedir bu Ceylon çayı?

Ceylon adası, yeni adı ile Sri Lanka, dünyanın en leziz çayının yetiştiği topraklardan. Tüm sene boyunca aralık vermeden çay hasadının alınabildiği bu ülkede çay yaprakları tamamen el ile toplanıyor.

basilur tea çay nasıl demlenir

 

CHADO

2007 yılında kurulan Chado, dünyanın farklı yerlerinde yetişen kaliteli, özel ve yerel çayları Türkiye’de farklı lezzet arayan çay severler ile buluşturuyor.

Chado, Japonca bir kelime olup “the way of tea” anlamına gelmekte bu arada ve çayın hazırlanışından başlayarak sunuş ve içilmesini içeren tüm seremoniye verilen isimmiş.

Bu seremonide öne çıkan dört öğe var; Saygı (Respect), Sükunet (Tranquility), Saflık (Purity) ve Uyum (Harmony).

Aslında bu 4 öğe, çayın anayurdu olan uzakdoğu’nun felsefesini de özetlemektedir.

Chado’yu deneyimlemek için “aylık” sistemlerine üye olmayı düşünüyorum.

chado tea nasıl demlenir

 

WHITTARD OF CHELSEA

İngiltere’nin köklü çay markası Whittard of Chelsea’nin ürünleri, Akasya AVM’de yer alan mağazasında deneyimlenebilir. ÇAY KONUSUNDA ALTERNATİF 5 LEZZET

 

DEM

İstanbul’da çay konusunda bir hareketlilik başlatan önemli mekanlardan.

Dem, 60 çeşit çayıyla, doğuştan çay bağımlısı bu ülke insanlarına özgün bir deneyim vaat ediyor.

Beyaz, yeşil, oolong, siyah, tütsülenmiş, pu-erh, kırmızı çay ve bitki çayından oluşan 60 çaylık yelpazesi ve 3 farklı ev yapımı buzlu çayıyla iştah kabartıyor.

 

Karaköy’e bir çaylarını içmeye daha gitmediyseniz, bi’ uğrayınız.

 

Diğer alternatifler;

La Patisserie Lune, sadece tatlı konusunda doruklarda geziyor zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Çay konusunda oldukça alternatif çeşitler mevcut. Haberiniz ola.

 

la patisserie lune nerede

 

Son bir not!

Kusmi Tea‘yi unutmadım elbette. Paris‘te tanıştığım bu çay markası, saklama kutularıyla da kalbimi cayır cayır yakmıştı. Denenmesi gerekenlerden.

Processed with VSCOcam with hb1 preset

 

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir