GALET, KREP VE KAHVE ÜÇLÜSÜNÜN ADRESİ

Son zamanlarda Nişantaşı Topağacı’nda açılan kaçıncı mekana acaba? Neyse ki heme hemen her açılan mekan, kendini sevdirecek ve müdavimi yapacak özelliklere sahip.

Bunlardan biri de, Sixty Beans.

 

Burada hem üçüncü nesil kahve akımının örneklerini, hem de Türkiye’de ilk defa sunulan galetler ve krepleri bulabilirsiniz. Ayrıca ben daha denemedim ama cheesecake ve tiramisu konusunda da çok iddialı olduklarını söylüyorlar. Bakalım!

Sixty Beans Nişantaşı

 

Kahve konusunda ise esin kaynakları, ilk ünlü kahve aşıklarından olan Ludwig van Beethoven. Bilmiyordum, bu muhteşem beyfendi kahve keyfi konusunda mükemmeliyetçiymiş.

Her sabah kalktıktan sonra 60 tane kahve çekirdeğini özenle tek tek sayıp, öğütüp ve yaratıcılığını da uyandırdığını düşündüğü kahvesini demlermiş.

Bu ritüelden sonra da kağıdı kalemi eline alıp, çalışmaya başlarmış. Almanya’da kendi adına kurulan bir müzede, bu kahvenin nasıl hazırlanıp servis edileceğini anlatan el yazması bir metni dahi bulunuyormuş.

Sixty Beans Nişantaşı

Sixty Beans’ten içeri girer girmez, bizi mekânın esin kaynağı Beethoven’ın sıradanlıktan çok uzak duvar resmi karşılıyor. Çok iyi olmuş.

Kulaklıklarını takmış, konserin tam ortasında, kalabalıkları çıldırtan, modern, kahve bağımlısı bir DJ olarak resmedilmiş Beethoven…

Kahveyi de Beethoven’a servis edecek gibi hazırlıyormuş. Özen kriterleri bu kadar yüksek!

 Sixty Beans Nişantaşı

Peki nedir bu Galet?

Galetin kökeni Fransa’nın Bretonya bölgesi.

Krep formundaki bu gurme lezzetin hamuru, doğanın en özel bitkilerinden birisi olan karabuğday ile hazırlanıyor. Karabuğday, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin büyük miktarını tek başına karşılayabiliyor.

Örneğin, tanelerindeki protein miktarı %13-15 arasında ve hazmedilebilir proteini en yüksek oranda bulunduran bitkilerden biri.

Yerken hiç vicdan azabı duymayacağınız kadar sağlıklı bu zemin üzerinde ise somondan keçi peynirine, antrikottan rokfor peynirine, carpaccio’dan özel ev yapımı pesto sosa kadar birbirinden özel malzemeler kullanıyorlar.

 

Haftanın her günü 8:30’dan gece 22:30’a kadar açık olan Sixty Beans gidilecekler listesinde yerini almalı…

Sixty Beans Nişantaşı

 

Diğer post önerileri;

SON GÜNLERİN FAVORİ PİZZACISI

Bomonti’nin hareketlenmeye başlamasına nasıl seviniyorum anlatamam. Babylon Bomonti’nin karşısı sayılabilecek noktada yer alan Bomonti65 lezzetleriyle mest ediyor. Ve karşınızda son günlerin favori pizzacısı .

Küçücük dükkanda, ekoseli örtüleriyle baya güzel bir iş çıkaran mekanın tek negatif yanı öğle saatlerinde izdiham gibi kalabalık olması. Bir pizza için uzunca beklemek sıkıyor tabii, en şahanesi de gelse önünüze gözünüz görmüyor. O yüzden 12:00 gibi gitmeyi düşünüyorsanız, erteleyin.

Mekanda pizza haricinde salat ve tatlı da bulunuyor. Pizzalar odun ateşinde piştiği için gözüm başka şeyleri görmüyor. GRANDMA’NIN LEZZET SIRLARI

———GALET, KREP VE KAHVE ÜÇLÜSÜNÜN ADRESİ

KAHVE ÇEKİRDEKLERİNİN KISA FİLMLERİ

McCafe yeni kısa filmlerinde başrole kahve çekirdeklerini taşıyarak, müthiş eğlenceli bir işe imza atmış.

Açtıkları micro sitede kahve çekirdekleriyle, o çok bildiğimiz filmlere yeniden hayat veriyorlar. Filmler arasında, Braveheart, Arabistanlı Lawrence, Donnie Darko gibi efsane yapımlar var.

Toronto Film Festivali sponsorluğunda ortaya çıkan işlerinde arkasında McDonald’s Canada var.

İşte McCafe Cinema‘dan Kahve Çekirdeklerinin Kısa Filmleri; GRANDMA’NIN LEZZET SIRLARI

 

 

 Sixty Beans Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

This Article Has 1 Comment
  1. […] güzel yemekler, böyle şahane sokaklar başka yerde yok” gibi çeşitli cümleleri işiterek Hatay’a adımımı attığımda, biraz abartıyorlar galiba diye içimden geçirmeye başlıyordum ki, […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir