İstanbul’da ev yemeği için en iyi mekanlar

İstanbul’un arka sokakları, lezzetli mekanlarıyla bizi şaşırtmayı asla elden bırakmayacak gibi görünüyor. Özellikle ev yemeği konusunda  her an her türlü sürprizle karşılaşabiliriz.

Hesaplı, hızlı ve leziz bir ev yemeği yemek için damakların vazgeçilmezi olan bu mekanlara bakmanızı öneririz.

İşte İstanbul’da ev yemeği için en iyi mekanlar;

İSTANBUL'DA EV YEMEĞİ İÇİN EN İYİ MEKANLAR-

Helvetia

Ev yemeği yapan mekanlar listesinin her zaman ilk sırasında yer alabilecek güçte ve lezzette olan Helvetia, Asmalımescit’in olmazsa olmazlarından. Sürekli kalabalık oluşu yer bulmakta zorlanmamıza yol açsa da, beklemeye değer diye düşünüyoruz. Sebze ağırlıklı menüye sahip olan mekanın favori yemeği ise tavuk graten. Bulunduğu konum itibariyle, zincir restoranların rakibi olarak yıllardır ayakta durmasının sebebini siz de tatmalısınız.

Adres: General Yazgan Sok. No: 8/A Asmalımescit

 

 

 

İSTANBUL'DA EV YEMEĞİ İÇİN EN İYİ MEKANLAR

Hayvore

İstanbul’da ev yemeği için en iyi mekanlar ın canı, ciğeri galiba. Lazca’da “Ben Buradayım” anlamına gelen Hayvore, ev yemeği yapan yöresel bir mekan. Karadeniz’den gelen malzemelerle doyumsuz lezzetler ortaya çıkıyor ve daha karalahana çorbanızı kaşıklarken bir daha ne zaman gelsem diye düşünmeye başlıyorsunuz. Diğer yandan mısır ekmeğinin müdavimi olmaya karar verirken, ev baklavası da kafanızı karıştırmıyor değil hani. Burada yemek yemek zor iş!

Adres: Turnacıbaşı Cad.No:4 Beyoğlu

 

İSTANBUL'DA EV YEMEĞİ İÇİN EN İYİ MEKANLAR--

Özkonak

1963 yılında kurulan mekan sütlü tatlılarıyla nam salmış olsa da ev yemeği konusunda da ne kadar başarılı olduğunu ispatlamış bulunuyor. İstanbul’un mutlaka uğranması gereken mekanlarının arasında yer alması boşuna değil. Günlük hazırlanan yemeklerin, malzeme seçiminde büyük titizlik gösteriliyor. Komşu esnaflardan alınan taze ürünler, yıllardır aynı lezzetin korunmasında önemli bir rol oynuyor olsa gerek. Ev yemeklerinin haricinde muhallebi de ayrı bir övgü hak ediyor, haberiniz olsun.

Adres: Akarsu Caddesi 46/B  Cihangir

 

Kanaat Lokantası

Bir aile işletmesi olan Kanaat Lokantası 1933 yılından beri hizmet vermekte. Zengin ev yemeği menüsüyle mekandan içeri girdiğiniz an önce gözleriniz doymaya başlıyor, mide kısmı da en kolayı zaten. Kestaneli iç pilav konusunda ne kadar başarılı olduklarını mutlaka denemelisiniz. Yolunuzu Üsküdar’a düşürmek için çok beklememenizi öneririz.

Adres: Selmanipak Caddesi No: 25 Üsküdar

 

 

Şahin Lokantası

İstanbul’da ev yemeği için en iyi mekanlar;

Taksim’de yemek mevzusunu hızlıca çözmek için Şahin Lokantası biçilmiş kaftan (idi). “Ev yemeği konusunda galiba tek rakipleri annelerimiz”diye düşünürken geçen aylarda birkaç kez üst üste gittiğimde her şeyin değiştini gördüm. Eski lezzetleri kaybettikleri ortada. Çok kötü değil ama büyük beklentilerle gitmeyin. Kılçıklı fasulye ya da soğuk gelebilen pilava hazırlıklı olun. En iyiler listesinde yer alır mı emin olamıyorum ama işte, dursun bir kenarda.

Adres: Orhan Adli Apaydın Sokak 11/A, Tepebaşı

 

 

 

Doğaya Dönüş

Nişantaşı’nda önemli bir eksikliği hakkını vererek kapatan Doğaya Dönüş, günlük hazırlanan ev yemekleriyle sağlıklı beslenmek isteyenlerin kalbini çalıyor. Lezzetli yemek menüsünde kiş çeşitleri öne çıkarken, salata çeşitleri de tabağınızın iyi bir tamamlayıcısı olarak hazır bulunmakta. Eğer şanslıysanız ve gittiğinizde köfte kaldıysa, tadına bakmaktan ayrılmayınız.

Adres: Hüsrev Gerede Cad. Fırın Sokak No: 104 / 10 Teşvikiye

 

 

Tarihi Subaşı Lokantası

Burada, hem ev yemeği hem Osmanlı-Türk mutfağı lezzeti bir arada. Bu uyumu çok seviyoruz galiba. Zengin bir yemek seçkisiyle baş başa kalmak ilk başta karar vermemizi güçleştirse de sonrasında midemizi bayram ettirdiğini söyleyebiliriz. Nuruosmaniye Camisinin hemen  altında yer alan mekan, tarihi dokusuyla İstanbul’un kıymetlilerinden. Daha uzun yıllarca ayakta kalmasını diliyoruz.

Adres: Beyazıt Mh., Ç. Nuruosmaniye Caddesi No:48, Fatih

 

 

Üçüncü Mevki

İstanbul’da ev yemeği için en iyi mekanlar içerisinden listenin sonu ise şöyle;

“Ne kadar az bilinirsek o kadar iyi” gibi bir algıya sahipmiş hissi veren mekan, üniversite ve Erasmus öğrencilerinin gözdesi diyebiliriz. Her şey çok uygun fiyata ortalamanın üstünde bir lezzetle sunuluyor. Mekana gittiğinizde masaların üzerinde yer alan menüden yemeğinizi seçiniz, boş bir kağıda ne istediğinizi yazınız ve etrafınıza baktığınızda hemen görebileceğiniz o küçük asansöre sipariş kağıdını yerleştirip, yollayınız. Arkadaşlarınızla kısa bir sohbetten sonra, yemeğinizi asansörden almak için hazırlanmaya başlasanız iyi olacak. Tabağınızı alıp masaya geçince de afiyetle yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Adres: Öğüt Sokak 18, Beyoğlu

 

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir