KAPISINDAKİ KUYRUĞA RAZI OLDUĞUM 5 MEKAN

Kapısındaki kuyruğa razı olduğum 5 mekan

Uzak mesafeler, yağışlı havalar, uzun kuyruklar ya da çok ama çok aç bir mide, yemek istediğim lezzet için bugüne dek pek engel olamadı bana.

Hele bazı mekanlar için kapılarında bir saat beklemek bile koymamakta. Hedef belli ve o yemek yenecek.

İşte kapısındaki kuyruğa razı olunan ve akın akın gidilen mekanlardan benim için en iyileri!

 

Karadeniz Pide ve Döner

Beşiktaş’ta uzun kuyruklara denk geldiğiniz sayılı mekanlardan olan Karadeniz Pide ve Döner, nefis bir dönerle karşınızda. Tadı damakta kalan bir lezzet için o kuyruk çekilir.

Çarşı’nın hemen içinde bulunan mekana akşam üstüne doğru gitmek biraz risk olabilir. Malum seveni çok olduğu için döner çok hızlı tükenebiliyor. Açık ayranları da çok başarılı bu arada. Denemediyseniz en kısa sürede gidiniz, yiyiniz. Mutlu mutlu dolaşınız.

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Mumcu Bakkal Sokak, No 6, Beşiktaş

 

Çikolata Dükkanı

Çikolata Dükkanı’na neredeyse tatlı turları başlayacak. Neyse ki havalar ısınıyor ve uzun kuyruk artık çekilmez bir hale gelmeyecek. Kapısında hep kuyruk, hep kalabalık mevcut. Sosyal medyada o nefis tatlıları o kadar yayıldı ki, birazcık merak ve tatlı sevmek bile oraya gitme sebebi teşkil ediyor. Tatlıların en güzellerinden “Asuman” ya da “Mualla” arasında seçim yapmak biraz zorlasa da açıkçası benim için kazanan hep Asuman oluyor. Kalbim şu an bile onunla.

Asuman’ın içerinse neler var peki?

Kavanoz içerisinde taze çilek, üç çeşit eritilmiş Belçika çikolatası, çıtır fransız bisküvisi ve krem şanti. Tam bir rüya takımı.

Mualla’da ise; Belçika waffle üzerine pastacı kreması, muz, eritilmiş Belçika çikolatası ve baklavalık Antep Fıstığı. Daha ne olsun.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Yenifikir Sokak, No 1/A, Kadıköy

 

Dönerci Şahin Usta

Şehir döner konusunda çok iyi arka sokak lezzetlerine sahip olduğu için ne mutlu bize.  Dönerci Şahin Usta, Karadeniz Pide ve Döner’den sonra ya da önce tercih edilebilecek en iyilerden. Tabii şöyle bir durum da var. Evet bu mekanlardan çok daha iyi döner yapan yerler vardır, damaktan damağa da değişebilir ama bir mekanın ruhunun ve istikrarının olması, en az doruklarda gezen lezzet kadar önemli bir şey. O yüzden gözümüz başka mekan görmüyor olabilir zaman zaman. O yüzden yolumuz Kapalıçarşı’ya düşsün diye zaman kolluyoruz ve kuyruğa bir ucundan dalıyoruz. İşte hepsi bu.

Adres: Kapalıçarşı, Molla Fenari Mahallesi, Kılıççılar Sokak, No 9, Fatih

 

Yes Kardeşler / Ünlü Fulya Dürümcüsü

Benim için atmosferini sevdiğim mekanlardan. Dürümcüzade’nin dürümüyle yarışan bir lezzeti var bir de. Küçücük bir arabada güzel iş yapmak, müşteriyi düdüklemek için uğraşan zincir restornlara olan öfkeyi daha da büyütüyor. Neyse! Bir dürüm patlatın Fulya’dan Beşiktaş’a geçerken ya da tam tersi işte.

Adres: Fulya Mahallesi, Hakkı Yeten Caddesi, Kıvanç Sokak, No 26, Şişli

 

Meşhur Filipe Köftecisi

Meşhur Filipe Köftecisi, Sirkeci’nin lezzet patlaması olan tarihi noktalarından. Borçlar Kanunu’ndan dolayı kapanması olası olan mekan için oturup ağlayabilirim. 122 yıllık köftecinin kapanma durumuna üzüle üzüle gidip şahane bir köfte yiyin, hala yemediyseniz tabii.

Adres: Hocapaşa Mah. Ankara cd. No: 34 Sirkeci

Bu arada Meşhur Filipe Köftecisi’nin kapanmaması için başlatılan imza kampanyasına şuradan katılabilirsiniz.

 

Pando Kaymak

Evet, kapandığı / kapanmak zorunda kaldığı için en üzüldüğüm mekanlardan olsa gerek. Borçlar Kanunu mağduru olduğu için kapanan Pando Kaymak’ta özellikle hafta sonları sağlam kuyruklarda bekledim ve hep suratta tebessümle kahvaltımı ettim. Yeni açılan hangi mekan bu hissi verebiliyor acaba?

Açılışı yaparken ve menü fiyatlarını belirlerken mekana ruh koymayı unutuyorlar ne yazık ki.

 

Beşiktaş’taki Kahvaltıcılar

Bir dönem sürekli gittiğim Beşiktaş’taki Faruk’ta ne uzun kuyruklara girmişim öyle kredi borcu gibi. Şimdi kahvaltı için gözüm o kadar kuyruğu yemiyor ama bir masa kalksın diye insanların gözünün içine bakmak ve ayak üstü içilen çay keyifliydi o zaman için tabii. Özellikle pişi ve ucuz kahvaltı etmek ( gerçi artık eski ucuzluğu yok diyorlar ama bilmiyorum son durumu) arada gidilebilir.

KAPISINDAKİ KUYRUĞA RAZI OLDUĞUM 5 MEKAN

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir