ACAYİP GÜZEL BİR YER: DATLI MAYA (VİDEO)

Yıl 2012.

Datlı Maya ile ilk kez, bir öğle arasında, yaz mevsimi için oldukça sıcak olan mekanında lahmacun yemeye teşebbüs ederek tanışmıştım.

Eee bayıldım. Hem atmosfere hem o gün için gözümün kaldığı diğer yemeklere…

O zamandan beri “elimin altındaki mekanlar” listesinde yer almakta. Cihangir’e yakınsam mutlaka bir uğrayıp, pide ve günün sürpriz yemeğini patlatmak isterim.
Mekan gerçekten baya küçük olduğu için her zaman olmasa da bazen uzun beklemelere maruz kalabilirsiniz. Biraz aceleniz varsa da geç gelen sipariş canınızı sıkabilir doğal olarak. O yüzden bu tür şeyleri göze alarak gidip, damağınızı şenlendirmeye bakın.

Önerim Antakya ayarındaki lahmacun ve zevkinize göre bir pide çeşidi. Mekanın girişte ocakta kaynayan yemeklere de göz atmayı unutmayın.

 

ACAYİP GÜZEL BİR YER: DATLI MAYA

 

Not Only Istanbul‘un Datlı Maya’da İlhan Erşahin ile gerçekleştirdiği videoyu izleyince hızlıca gitmek isteyeceğinizi düşünüyorum. “İlhan Baba”ya da sevgiler.

 

Datlı Maya’yı kendi dillerinden dinleyelim;

“Genel olarak Hazır konserve, sera ürünü, pastörize ve rafine edilmiş ürünlere mesafeli duran; doğaya saygılı küçük ölçekli üreticilerden topladığı, kendi doğal hayatı içerisinde yetişmiş, taze, mevsimsel ürünlerin kullanıldığı bir girişim. Datlı Maya Firuzağaʼda 80 senelik bir taş fırında, hızlı tüketim çağında sağlıklı beslenmek isteyenlere “fast-slow food” felsefesiyle Anadolu mutfağından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel yemekleri, yeni ve heyecan verici tariflerle yan yana sunmak için ailecek kolları sıvar.”

 

Datlı Maya: Firuzağa Mah.Türkgücü Cd 59/A Cihangir/Istanbul

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir