Anne Poğaçası tarifi

Annem hamur işi konusunda bence çok iyi. Anneler her konuda çok iyi tabi o ayrı konu. Elinin değmesiyle güzelleşen ve lezzetleşen malzemeler mevcut, biliyorum. Biraz da bana öğret bari bu işleri diye serzenişte bulunduğum bir gün aldım unu munu girdim mutfağa.

Annem şu yaşına kadar yüzlerce poğaça yapmıştır herhalde ve hepsi artık aynı standartta ve şahanelikte oluyor doğal olarak. Demem o ki, tarif mükemmel ayrıntılara sahip olsa da bu mutfak işi yapa yapa kıvama getiriyor adamı, 23. kez bunu bir kez daha anlamış oldum. Yapmış olduğum poğaçaya anne eli değdi yine tabi, o yüzden de eli yüzü düzgün oldu. İlk defa poğaça yapan biri olarak bu güzellikte bir şey çıkarmam tahminen zor olurdu. Yani devamlı denemek lazım bu işleri!

 

İşte tarif, işte malzemeler:

image

Malzemeler

1 yemek kaşığı kuru maya

1 + 1 su bardağı ılık su

4  su bardağı un (Unun yarısı tam buğday yarısı da kepekli un)

1 yumurta

1 çay kaşığı zeytinyağı

1 çay bardağı süt ya da yoğurt

1 tatlı kaşığı tuz

 

Hamurun üzeri için:

1 yumurta sarısı

1 çay bardağı zeytinyağı

 

image

 

Tarif

Kuru mayanın üzerine suyu ekliyoruz, 10 dakika kadar mayalandırıyoruz. Mayalandıktan sonra diğer 1 su bardağı suyu da ilave edip, unu ekliyoruz ( 4 su bardağı ölçüsünün ötesinde, alabildiği kadar ölçüsü de kullanabilirsiniz). Unun üzerine yumurtayı kırıyoruz, zeytinyağını, süt yada yumurtayı ve tuzu ekleyip karıştırmaya ve hamur kıvamına gelmesini sağlıyoruz.

 

Yarım saat mayalanmaya bırakma süreci oluyor tabi. Sonrasında içine ister bir şey koyun isterseniz sade hamura şekil verip, önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırına atıyoruz. Oldu bitti.

 

Bizim yaptıklarımız peynirli!

 

image

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir