Balat-Fener İçin Kafe ve Restoran Önerileri

Bu yazı 18 Ağustos 2020 tarihinde güncellendi.

Balat’ın hareketli, kıpır kıpır günleri, ölçüsünde küçük bir daralma olsa da, rüzgar estirmeye devam ediyor.

Fener-Balat çizgisi üzerinde, sevdiğim mekanlar mevcut ama çok kalabalık bir hat burası, sabah saatlerinde bile yorucu geliyor bazen. O yüzden, siz de yollarda mekan arayarak daralmak istemiyorsanız; kafe, fırın ve restoran eksenli önerilerimi aşağıda paylaşıyorum.

Balat sokakları

Bütün mekanlar aşağı yukarı aynı sırada olduğu için merak ettiğiniz yerlere rahatça şans verebilirsiniz.

Balat ve Fener’de Gidebileceğiniz Kafeler

Kapanan mekan sayısı oldukça fazla ama hala seve seve gidebileceğiniz kafelerin sayısı da az değil. Mesela; Fener’de yer alan Cooklife Balat kapanmış ve yerine de Cafe Life 1890 isimli bir başka kafe açılmış.

Pop’s Balat

Balat kafeler

Balat’ın en sevdiğim mekanlarından biri kesinlikle, Pop’s Balat. Burayı sevmemin en önemli sebeplerinden biri de yüksek tavana, geniş  ve serin bir ortama sahip olması. Yaz sıcaklarında uzun uzun vakit geçirmek için oldukça ideal. Eğer kahvaltıya gitmediyseniz, tatlı ve kahve menüsünün de beklentilerinizle eş değer gideceğini düşünüyorum. Kahveler de Coffee Department’a ait.

Adres: Balat Mahallesi, Ayan Caddesi, No 62/A, Fatih

Coffee Department 

Balat kafe önerileri

Buranın yeri bende çok ayrı. Hem Balat’taki hem de Nişantaşı’ndaki şubeleriyle kendimi çok rahat hissettiğim mekanlardan. Balat’ta uğramanız gereken mekanların başında geliyor kesinlikle.

Coffee Department diyor ki; ya siz gelirsiniz ya biz geliriz.

“Balat’taki laboratuvarımıza gelip kahve hakkında merak ettiklerinizi sorabilir, özel atölye çalışmalarımıza, tadım etkinliklerimize katılabilir ve kahvemizi içerek bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Ya da biz size gelelim; internet sitemizden kahve planınızı ve ekipmanınızı seçin, kahve hazırlamak bölümündeki ipuçlarından da faydalanarak evinizin baristası olun!” Ben iki yoldan da yürümeyi tercih ediyorum.

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sokak, No:5/A Balat

Maison Balat

Maison Balat

Vodina caddesinin yıldızına gelecek olursak… Maison Balat, daha içeri girmeden kırmızı-mavi renklerdeki dış cephesi ile kalpleri çalıyor, içeri girince de çalan müzikler ruhu beslemeye başlıyor. Maison Balat, hem bir kafe hem de aynı zamanda bir antika dükkanı. Yani burada zaman geçirmek için sebep çok.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 50, Fatih

Velvet Cafe, Balat

Velvet Cafe, Balat-Fener hattının kıymetli mekanlarından. İster kahveye ister karnınızı doyurmaya. Kahvaltı seçeneğinin olduğunu da unutmayın.

Adres: Balat Mahallesi, Çimen Sokak, No:8

Popstel Balat

Ağustos ayının ortalarında açılan Popstel Balat, sadece bir kafe olarak hizmet veriyor değil, daha fazlası var. Baya ama baya tatlı bir otel. Aynı zamanda otelin alt kısmında “Bakery” kısmı mevcut. Kahve, çay, hamur işi, tatlı ekseninde bir şeyler almak, yemek, takılmak serbest.

Adres: Akçin Sokak, Balat (Eski Cooklife Balat’ın yanı)

Cafe Naftalin K

Hafta sonu oldukça kalabalık olan Cafe Naftalin K (pandemi döneminde durumlar nasıl bilmiyorum tabii), müdavimi çok olan yerlerden. Kahveye, tatlıya, arkadaşlarla sohbete…

Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Caddesi, No: 27 A

Balat – Fener Restoran Önerileri

Kahveden, tatlıdan daha fazlasına ihtiyaç varsa, aşağıdaki önerileri bırakıyorum.

Forno Balat

Balat’a esen değişim rüzgarı sonucu açılan mekanlardan, ilk denediğim Forno Balat olmuştu. Kışın ortasında lahmacunumu yiyip, kahvaltıya da geleceğim diye ayrılmıştım. Kahvaltıya da gittim. Son zamanlarda yolumu bir türlü düşüremedim ama bıraktığım gibiyse eğer gayet keyiflidir her şey. Hafta sonları açık büfe kahvaltıları mevcut.

Aşağıdaki video da, kahvaltı ritüelinden.

Adres: Fener Kireç hane sok. 13 Balat Mah. Fener

Smelt&Co

Burayı da çok seviyorum. Balat için alternatif bir seçenek arıyorsanız, tam isabet. Tatlılar, ana yemekler, iştah açan sunumlar… Hem de kalabalıktan uzak bir noktada oluşu da avantaj.

Adres: Balat Mahallesi, Kiremit Caddesi, No:16

Broc Balat

Balat mekan önerileri

Biraz da börek yiyelim. Uff, mis gibi. Közde pişirdikleri geleneksel boşnak börekleri ve kahvaltı seçenekleri mevcut.

Boşnak Mantısı’nın peşinden gidiyorum şu an…

Primi Balat

Balat, yeme-içme önerileri

Çarşamba günleri kapalı olan mekan, makarna konusunda alternatif sunuyor. Kahvaltı, ana yemek, tatlı seçenekleri de mevcut.

Adres: Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Yıldırım Caddesi No:23

Tarihi Taş Fırın Evin Unlu Mamulleri

Balat’a her gittiğimde mutlaka uğradığım mekanların başında gelen Evin Fırın, galeta konusunda iştahımı açmakta. 1923 yılından bugüne gelen fırın, insanı hep taze ürünler ve mis gibi kokularla karşılıyor.  Susamlı çubuk galetadan bir oturuşta kaç tane yediğimi hiç bahsetmeyeyim.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 82/A, Fatih

Balat’ta uğramanız gereken mekanlar tabii ki bu kadarla sınırlı değil, daha gitmek istediğim mekanların sayısı çok.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir