Balat’ta Uğramanız Gereken 5 Mekan

Bu yazı 15 Aralık 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Balat’ın hareketli, kıpır kıpır günleri bakalım daha kaç yeni mekanın açılmasına zemin oluşturacak.

Balat için söylenen “Yeni Karaköy” tabiri de umarım hiç bir zaman gerçek olmaz.  Fazla değişim bize yaramıyor bence. Buralar kendi yağında kavrulur gider diye umuyorum. Göreceğiz.

“Arka sokaklarda gezineyim, kaybolayım, şöyle güzelce kahvemi içeyim” diyenlere, kaybolmanıza gerek kalmadan da keyifle kahve içebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz mekan önerilerim olacak.

Bütün mekanlar aşağı yukarı aynı sırada olduğu için merak ettiğiniz yerleri toplam bir günde deneyimleyebilirsiniz diye düşünüyorum. Gerçi son zamanalrda neredeyse her gün bir mekan açılmış gibi Balat’ta, artık en merak ettiklerinize kısa bir ziyaret yaparsınız diye düşünüyorum.

Balat sokakları

Balat Coffee & Guide

En en sevdiklerimden. Bir kahveciden çok daha fazlasıyla karşınızdalar.

Haftanın sadece 4 günü (Perşembe-Cuma-Cumartesi-Pazar) açık olan Balat’a keşfe gelen herkesi bekliyorlar. İşte mekanın sahiplerinden Balat Coffee & Guide’ın hikayesi;

Balat Coffee & Guide

” Balat’ın tarihi değerlerini tanıtmak ve Balatlı çocukların eğitimi için gelir üretmek hayalimiz vardı. Gelirin tamamı Balatlı çocukların eğitimde kullanılmak üzere hikayeli Balat fotoğraf turları ve workshoplar düzenleyeceğiz, bu konuda çok güvendiğimiz Toplum Gönüllüleri Vakfı ile işbirliği yürüteceğiz, toplumsal dönüşüm için gönüllülük yapan Balatlı gençleri destekleyeceğiz. Balat turları ve workshop tarihleri kesinleşince ayrıca duyuracağız. Momiji bebekler ve Kimma kahve çekirdekleri de kahve dükkanımızdaki raflarda yerlerini aldı. Leziz kahveler için sizleri Balat’a bekliyoruz. Dükkanımıza gelince ücretsiz Balat haritamızdan almayı unutmayın.”

Hafta sonu koşa koşa gitmenizi tavsiye ederim.

Adres: Balat Mahallesi Ayan Caddesi No:52

 

 

Forno Balat

Balat’a esen değişim rüzgarı sonucu açılan mekanlardan, ilk denediğim Forno Balat olmuştu. Kışın ortasında lahmacunumu yiyip, kahvaltıya da geleceğim diye ayrılmıştım. Kahvaltıya da gittim ilerleyen günlerde. Eşinizi dostunuzu alıp, kapılarını çalabilirsiniz. Sadece Cumartesi – Pazar açık olan açık büfe kahvaltı tam bir hafta sonu keyfi olmaya hazır.

Detayları videoda da bulabilirsiniz.

Mesela; tereyağlı kruvasan, sıcak pide, ev yapımı ekmek, simit, manda kaymağı, bal, organik reçeller, tam yağlı ezine peyniri, Trakya kaşarı, örgü peynir, tereyağı, yeşil zeytin ve siyah zeytin, acuka, zeytin ezmesi, meyve salatası, salatalık, kokulu domates, zeytinyağı, kaşarlı, sucuklu veya kavurmalı porselen sahanda, taş fırında yumurta…

Tamam, kalabalık bir kahvaltı çizgisi gibi gelebilir göze ama nedense, o taş fırında pişen lahmacunlar sonucu da olabilir, kahvaltının çok lezzetli olacağına inanıyorum. “Tekrar gidilecekler” listemde, hadi bakalım.

Adres: Fener Kireç hane sok. 13 Balat Mah. Fener

 

Coffee Department 

İşte burayı çok seviyorum. Kahvelerine ilave olarak bir de brownie’lerine bayılıyorum. Balat’ta uğramanız gereken mekanların başında geliyor.

Coffee Department diyor ki; ya siz gelirsiniz ya biz geliriz.

“Balat’taki laboratuvarımıza gelip kahve hakkında merak ettiklerinizi sorabilir, özel atölye çalışmalarımıza, tadım etkinliklerimize katılabilir ve kahvemizi içerek bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Ya da biz size gelelim; internet sitemizden kahve planınızı ve ekipmanınızı seçin, kahve hazırlamak bölümündeki ipuçlarından da faydalanarak evinizin baristası olun!”

Ben ilk yoldan yürüyenlerdenim. Mekanda takılmak da ayrıca keyifli.
Adres: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sokak, No:5/A Balat

 

Cooklife Balat

Cooklife Balat

Cooklife, bence Balat’ın en güzel yerine konumlanmış. Sıra sıra mekan çokluğundan uzakta ama bir o kadar da tam göbeğinde, gayet güzel. Hava da çok sıcak ya hani artık, kapısının önünde kahveli, pancake’li bir hafta sonu molası verilebilir.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, Akçin Sokak, No 3/B, Fatih

 

Byzas Cafe / Kapanmış olabilir. 
Tek kelimeyle şahaneler. Frappe için bir gidiniz mutlaka. Fener Rum Patrikhanesi’nin çaprazında yer alan Byzas Cafe, Yunanca müzikleriyle daha mekana girmeden tavlıyor zaten ama kahveler de çok iyi tabii ki.

Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Caddesi, No 10, Fatih

Aziz Cafe

Aziz Cafe

Byzas Cafe’nin çaprazında yer alan Aziz Cafe’ye kahvaltı için gitmiştim. Kahvaltı menüsünde acayip çeşit çeşit bir içerik yok ama mekan çok keyifli ve zaten bazı yerlerde beklentiyi doruklara çıkarmanın gereksiz olduğu gerçeği de ortada. Domatesi, salatalığı, peynir çeşitleri yetti bize. Tekrar gideceğiz, çünkü aklımız tatlılarda kaldı. Mekanın samimi dekoru ise yemelik, yutmalık.

Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Caddesi, No 23, Fatih
Aziz Cafe Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Pop’s Balat

Balat’ın en yenilerinden ve kısa zamanda favori listemde üst sıralara yükselenlerden biri de Pop’s Balat. Burayı sevmemin en önemli sebeplerinden biri de yüksek tavana, geniş  ve serin bir ortama sahip olması. Yaz sıcaklarında uzun uzun vakit geçirmek için oldukça ideal. Eğer kahvaltıya gitmediyseniz, tatlı ve kahve menüsünün de beklentilerinizle eş değer gideceğini düşünüyorum. En kısa sürede denemenizi tavsiye ederim.

Adres: Balat Mahallesi, Ayan Caddesi, No 62/A, Fatih

 

 

Maison Balat

Maison Balat

Vodina caddesinin en önemli yıldızına gelecek olursak… Maison Balat, kuşkusuz “İstanbul’da en sevdiğim mekanlar” listesine gözü kapalı girecek olanlardan. Daha içeri girmeden kırmızı-mavi renklerdeki dış cephesi kalbimi çalarken, içeri girince de çalan müzikler ruhumu beslemeye başlıyor. Maison Balat, hem bir kafe hem de aynı zamanda bir antika dükkanı. Yani burada zaman geçirmek için sebep çok.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 50, Fatih

 

Tarihi Taş Fırın Evin Unlu Mamulleri

Balat’a her gittiğimde mutlaka uğradığım mekanların başında gelen Evin Fırın, galeta konusunda iştahımı açmakta. 1923 yılından bugüne gelen fırın, insanı hep taze ürünler ve mis gibi kokularla karşılıyor.  Susamlı çubuk galetadan bir oturuşta kaç tane yediğimi hiç bahsetmeyeyim.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 82/A, Fatih

Balat’ta uğramanız gereken mekanlar tabii ki bu kadarla sınırlı değil, daha lezzetlileri vardır, mesela benim bir türlü gidemediklerim gibi;

Agora Meyhanesi: Ezel Akay’ın devraldığı meyhanenin mezeleri galiba çok canlar yakıyor ki, baya methediliyor.

Dükkanım Nicomedian: Kahvaltısına büyük bir övgü var ama mekanın konumu çok yol kenarı olduğu için kapı önünde kahvaltıya sıcak bakamadım hala.

 

Balat’ta Uğramanız Gereken 5 Mekan

 

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir