BALAT’TA UĞRAMANIZ GEREKEN 5 MEKAN

BALAT’TA UĞRAMANIZ GEREKEN 5 MEKAN

Balat’ın hareketli, kıpır kıpır günleri bakalım daha kaç yeni mekanın açılmasına zemin oluşturacak.

Balat için söylenen “Yeni Karaköy” tabiri de umarım hiç bir zaman gerçek olmaz.  Fazla değişim bize yaramıyor bence. Buralar kendi yağında kavrulur gider diye umuyorum. Göreceğiz.

“Arka sokaklarda gezineyim, kaybolayım, şöyle güzelce kahvemi içeyim” diyenlere, kaybolmanıza gerek kalmadan da keyifle kahve içebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz mekan önerilerim olacak.

Bütün mekanlar aşağı yukarı aynı sırada olduğu için merak ettiğiniz yerleri toplam bir günde deneyimleyebilirsiniz diye düşünüyorum.

 

balat'ta uğramanız gereken mekanlar

Forno Balat

Balat’a esen değişim rüzgarı sonucu açılan mekanlardan, ilk denediğim Forno Balat olmuştu. Kışın ortasında lahmacunumu yiyip, kahvaltıya da geleceğim diye ayrılmıştım. Kahvaltıya hala gidemedim bu arada. Sadece Cumartesi – Pazar açık olan açıkbüfe kahvaltı baya mest edici duruyor.

 

Detayları videoda da bulabilirsiniz.

Mesela; tereyağlı kruvasan, sıcak pide, ev yapımı ekmek, simit, manda kaymağı, bal, organik reçeller, tam yağlı ezine peyniri, Trakya kaşarı, örgü peynir, tereyağı, yeşil zeytin ve siyah zeytin, acuka, zeytin ezmesi, meyve salatası, salatalık, kokulu domates, zeytinyağı, kaşarlı, sucuklu veya kavurmalı porselen sahanda, taş fırında yumurta…

Tamam, kalabalık bir kahvaltı çizgisi gibi gelebilir göze ama nedense, o taş fırında pişen lahmacunlar sonucu da olabilir, kahvaltının çok lezzetli olacağına inanıyorum. “Tekrar gidilecekler” listemde, hadi bakalım.

Adres: Fener Kireç hane sok. 13 Balat Mah. Fener

 

Coffee Department 

İşte burayı çok seviyorum. Kahveleri haricinde bir de brownie’lerine bayılıyorum. Balat’ta uğramanız gereken mekanların başında geliyor.

Coffee Department diyor ki; ya siz gelirsiniz ya biz geliriz.

“Balat’taki laboratuvarımıza gelip kahve hakkında merak ettiklerinizi sorabilir, özel atölye çalışmalarımıza, tadım etkinliklerimize katılabilir ve kahvemizi içerek bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Ya da biz size gelelim; internet sitemizden kahve planınızı ve ekipmanınızı seçin, kahve hazırlamak bölümündeki ipuçlarından da faydalanarak evinizin baristası olun!”

Ben ilk yoldan yürüyenlerdenim. Mekanda takılmak da ayrıca keyifli.
Adres: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sokak, No:5/A Balat

 


Cooklife Balat

Cooklife, bence Balat’ın en güzel yerine konumlanmış. Sıra sıra mekan çokluğundan uzakta ama bir o kadar da tam göbeğinde, gayet güzel. Hava da çok sıcak ya hani artık, kapısının önünde kahveli, pancake’li bir hafta sonu molası verilebilir.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, Akçin Sokak, No 3/B, Fatih
Byzas Cafe
Tek kelimeyle şahaneler. Frappe için bir gidiniz mutlaka. Fener Rum Patrikhanesi’nin çaprazında yer alan Byzas Cafe, Yunanca müzikleriyle daha mekana girmeden tavlıyor zaten ama kahveler de çok iyi tabii ki.

Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Caddesi, No 10, Fatih

Aziz Cafe

Aziz Cafe

Byzas Cafe’nin çaprazında yer alan Aziz Cafe’ye kahvaltı için gitmiştim. Kahvaltı menüsünde acayip çeşit çeşit bir içerik yok ama mekan çok keyifli ve zaten bazı yerlerde beklentiyi doruklara çıkarmanın gereksiz olduğu gerçeği de ortada. Domatesi, salatalığı, peynir çeşitleri yetti bize. Tekrar gideceğiz, çünkü aklımız tatlılarda kaldı. Mekanın samimi dekoru ise yemelik, yutmalık.

Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Caddesi, No 23, Fatih
Aziz Cafe Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato
Balat’ta uğramanız gereken mekanlar tabii ki bu kadarla sınırlı değil, daha lezzetlileri vardır, mesela benim bir türlü gidemediklerim gibi;

Agora Meyhanesi: Ezel Akay’ın devraldığı meyhanenin mezeleri galiba çok canlar yakıyor ki, baya methediliyor.

Dükkanım Nicomedian: Kahvaltısına büyük bir övgü var ama mekanın konumu çok yol kenarı olduğu için kapı önünde kahvaltıya sıcak bakamadım hala.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir