Dalgona Kahve Nasıl Yapılır?

Tiktok yeniden! Bu sosyal medya uygulamasının (video oluşturma ve paylaşma uygulaması), şimdi de içine ünlüler dahil oldu (baya aktif bir şekilde kullanıyorlar!) ve pek çok alternatif içerikle de sık sık karşımıza devam ediyor.

Tiktok’un içerisinde yer alan eğlenceli, komik videolara nazaran, son zamanlarda pek çok kategoride faydalı(!) video paylaşımlarım da dikkat çekiyor. Her ne kadar Tiktok uygulamasına ön yargılı olsam da, sanki yavaş yavaş herkesi içine alacakmış gibi görünüyor.

Dalgona Kahve Nedir?

Evet, konuya giriş yapıyorum. Son günlerde “Dalgona kahvesi nasıl yapılır?” konusunda bir dizi öğretici videoyla karşılaşabilirsiniz. Çırpılmış kahve olarak da bilinen bu kahve trendi sadece TikTok gibi sosyal medya platformlarını fırtınaya almakla kalmadı, aynı zamanda YouTube’da da epey yaygın bir içerik oldu. Bu içeceğin tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız (ve evde kalıp, sosyal mesafeyi korumaya da devam ettiğimiz için kendiniz denemek istiyorsanız), bunun hakkında bilmeniz gereken her şeyi topladım! Çok merak ediyordunuz değil mi? 🙂

Bu kahve ilk olarak ocak ayında, ünlülerin bir marketin menüsüne girecek yeni tarifler geliştirmek için yarıştığı Kore TV şovu Fun-staurant’ın bir bölümünde görüldü. Sonrasında da Güney Koreli yemek blogger’larının dikkatini çekti. Aktör Jung Il-woo, kahveye; şeker ve kabartma tozu ile yapılan Kore sokak atıştırmalığı / şekeri (çocuklara yönelik) “dalgona” takma adını verdi. Bu trend, Instagram kullanıcıları tarafından hızlı bir şekilde benimsendi ve ardından da YouTube ve TikTok’taki topluluklar bunu devam ettirdi. Peşinden de, tarif çeşitleri gelmeye başladı.

Dalgona Kahve Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kahve tozu (suda çözünen kahve, Nescafe Gold gibi, 3 yemek kaşığı), şeker (3 yemek kaşığı) ve sıcak su (3 yemek kaşığı) gerekli olan şeyler. Yapışkan, köpüklü bir doku ve altın karamel tonu oluşturmak için bu karışımı yaklaşık 400 kez çırpmak (ufak bir egzersiz yapıyormuş gibi düşünebilirsiniz) gerekiyor. El mikseri veya çırpma teli (çatal veya kaşık da işe yarar) kullanabilirsiniz. Yoğun bir kıvama ulaştıktan sonra, karışımı sütün veya herhangi bir alternatifin üzerine ekleyin. Dilerseniz bu küpleri de ekleyebilirsiniz.

İnternette farklı alternatiflerde tarifler mevcut. Bazıları tarifi matcha tozu ile değiştirdi.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir