EN DOYURUCU KAHVALTI MEKANLARI

Şehrin içinde yöresel kahvaltı noktaları arayışım hiç bitmeyecek belli ki. Masayı organik ve “taze” ürünlerle donatma kısmı baya ilgimi çekiyor elbette.

Açık büfe kahvaltıdan uzak durup, masanın sığdığı kadar lezzetle donatıldığı ya yöresel ya da göz-mide doyurmasıyla ünlü mekanlara rotayı çevirmeye devam.
Ya bir de, azıcık konu dışı ama, şöyle köylere, bir yerlere gittiğimizde önümüze kahvaltı diye otel menüsü getirmeseler keşke. Abiler – ablalar bilmiyor ki, biz o fabrikasyon halden kaçıp gelmişiz, o hala kibrit kutusu kadar market peyniri veriyor bana.

Konuya dönecek olursak aklımdaki kahvaltıcılar listesi şöyle;

Bir de bütün önerilerinizi de bekliyor olduğumu hatırlatayım.

Not: Bu liste şak diye sorulan “Kahvaltıya nereye gitsek?” sorusuna cevap vereyim diye köşede sakladığım yerlerden oluşmakta.

Doğacıyız Gourmet: Çok ama çok yeni hayatıma giren bu mekanı epey bir sömüreceğim gibi duruyor. Can alıcı noktası Antakya kahvaltı sofrası adabı olunca karşı koymak ne mümkün. Masaya çok zengin bir serpe geliyor. Tıka basa doyup öyle kalktım. Bir de mekanın bulunduğu sokak oldukça sessiz ve sakin olduğu için “canlarımla hafta sonu keyfi” de gerçekleşmiş oluyor! Masanıza gelen her lezzeti, mekandan satın da alabilirsiniz.

Adres: Kılıçali Paşa Mah. Kasatura Sok. No:16/A Cihangir-Beyoğlu

 

  Aheste Pera: İşin göz doyuran kısmı burası için baya geçerli bir şey. Masa düşünülmüş ince ayrıntılarla dolu lezzet ve tabaklarla donatılıyor. Gelen gidenin önünü alamıyoruz. Hemen hemen hepsini de yiyoruz. Önemli olan güne mutlu başlamak ne de olsa! Evet fiyat biraz tuzlu ama “olsun değer buraya” diyerek kenara çekilmeyeceğim. Malesef mekanların fiyat belirleme skalası baya uçtu gitti. Aheste’ye bayılsam da “az gittiğim ama yine de mutlaka cepte dursun” dediğim mekanlar listesine eklenmiş bulunmakta.  

Van Kahvaltı: Nişantaşı’ndaki şubelerine uzunca bir zaman fena dadanmıştım. Gitmeden olmaz noktasındaydı. Akşam 4-5 gibi gittiğimi de çok iyi bilirim. Sonra ne oldu da ayağım kesildi tam hatırlamıyorum. Servis ve lezzette ufak ufak sorunlara denk geldiğimi biliyorum tabii. O ufak taşlar büyüyüp içime oturdu demek ki. Şu an ne noktada bilmiyorum ama bir zamanların masayı en şahane donatan kahvaltıcısıydı benim için.

 

Privato: Nasıl güzel belli değil! Ve nasıl da kalabalık. Turistlerin akın akın geldiği bu mekana hafta sonu gitmeyi düşünüyorsanız rezervasyon yaptırmanız tavsiye olunur.

Adres: Galip Dede Cd. No:3 Galata-Şişhane

 


Masum Mutfak: İşte düzenli olarak gittiğim yerlerin başında gelen bir mekan. Öve öve bitirip, beklentiyi yükseltmek istemiyorum ama her şey çok iyi. Çok özenli ve mis gibi. “Mutlakalar” listenize ekleyin.

Adres: İcadiye Caddesi No:21 Kuzguncuk

Munchies Crepe & Pancake: “Sofrada Pancake olmadan yapamam” diyorsanız, göz ve mide doyurma işini Munchies Crepe & Pancake’e bırakın. Tabii yer bulup oturursanız. İşte bu büyük sıkıntı. Benin gibi taa Avrupa yakalarından kalkıp gidiyorsanız, sıra bekleme işi cezbedici gelmiyor doğal olarak. Ama gidin ve bekleyin, olsun!

Adres: Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi, 62/A, Moda

 

Crepe Escape: Hadi madem girdik bu pancake işine, Crepe Escape de “uğrasanız iyi olur” dediğim noktalardan.

Adres: Bağdat Cd. Beyaz Akasya Sk. Desen Apt. No:4/B

Listemin yavaş yavaş sonuna doğru gelirken Kale‘yi de eklemeden duramadım. En son ne zaman gittim tam hatırlamıyorum ama ne zaman gitsem baya güzel doyuyorum. Galiba bu liste “epeydir gitmediğim mekanlar” listesine dönüştü, hadi bakalım!

Beşiktaş’taki kahvaltıcılar da göz ve mide doyurmakta ama üniversite öğrencisi kafasından çıkalı çok oldu, sizi bilmem ama artık gidip uzun uzun ayakta sıra beklemek benden geçti. EN DOYURUCU KAHVALTI MEKANLARI

 

 

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir