Evde Cold Brew Kahve Nasıl Yapılır?

Buzlu bir bardakta soğuk kahvenin verdiği mutluluk, bende her zaman için daha baskın olmuştur. Özellikle de evde demlenmişse, mis! Soğuk demlemenin, buzlu kahveyle aynı şey olmadığını hatırlatayım.

Kahve çeşitleri ve tarifleri

Taze kahve içmenin ve kahveyi doğru şekilde saklamanın sırları

Soğuk Demleme / Cold Brew Hakkında

Soğuk demleme kahve, sıcak ve buzlu kahveden daha yumuşak ve daha az asidiktir. Sıcak demlenmiş kahveye kıyasla da daha yavaş salınımlı bir kafein vuruşu elde edersiniz. Daha az asidik olduğu için de mide dostudur.
Demledikten sonra 10 güne kadar buzdolabınızda saklayabilirsiniz.
Çeşitli tarifler eşliğinde seyreltebilir ve farklı kullanımlarda deneyebilirsiniz.

Kahve için; sıcak / kaynar su kullandığımızda, çekirdeğin içindeki bu bileşenler hızla salınır (birkaç dakika içinde). Yüksek sıcaklık aynı zamanda kahve asitlerinin ve yağlarının daha hızlı bozunmasına ve oksitlenmesine neden olur. Bu asitliğe ve acıya yol açabilir.

Soğuk demleme yöntemi ise, yüksek sıcaklık yerine uzun bir hazırlık süresine dayanır. Bu tamamen farklı bir lezzet profili üretir (pürüzsüz ve yumuşak). Bunun nedeni, daha tatlı lezzet bileşiklerinin çoğunun soğuk suda bile çözünür olması, ancak yağların ve asitlerin çözünmemesidir.

“Starbucks Cold Brew kahvenin müptelasyım” diyenler de, tıpkı Starbucks’ın da yaptığı bu yöntemle, evde mis gibi arzu ettikleri kahveyi içebilir.

Not: Google’da “Cold Brew alkollü mü?” araması çok yapılmış gördüğüm kadarıyla. Hayır, değil!

Cold Brew Kahve Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeler oldukça basit.

  • 1 su bardağı öğütülmüş kahve. Cold Brew için kahve çekirdeği: Daha kaba bir şekilde öğütmeyi tercih edebilirsiniz. “Cold Brew hangi kahveyle yapılır?” sorusu için cevap olarak Chemex kahve demleme yöntemindeki ile aynı ayarda olabilir.
  • 5 su bardağı su
  • Süzgeç
  • Tülbent ya da kağıt filtre

Çekilmiş çekirdek kahve siparişi verebileceğiniz kahveciler

Soğuk Demleme Yöntemi

Ölçü olarak genellikle bire beş veya bire dört oranını kullanabilirsiniz. Yani; su her zaman için kahvenin beş / dört katı kadar olabilir.

Kahveyi ve suyu büyük bir kavanozda birleştirin. Karıştırın ve kavanozun ağzını kapatıp, buzdolabına yollayın. 18-24 arası buzdolabında kalsın. Cold Brew kahveyi, ertesi gün kahvesi olarak düşünebilirsiniz.

Buzdolabından çıkarma zamanı gelince, büyük bir sürahinin üzerine süzgeci, süzgecin de üzerine tülbent ya da kağıt filtreyi yerleştirin. Kahvenizi süzmek için yavaş yavaş kağıt filtre üzerinden dökmeye başlayın.

Süzme işleminiz bittikten sonra bire bir oranında buz ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir