Evde Frappe Nasıl Yapılır?

Yaşasın! Ev sevdiğim.

Hemen konuya giriyorum; 19. yüzyıldan beri var olduğu bilinen frappe’nin Yunan versiyonu ise (ki bu videodaki) 1950’li yıllarda ortaya çıkıyor. Kahvenin çıkış hikayesi ise çeşitli kaynaklarda şöyle yer alıyor; 1957 yılında Nestle satış temsilcisi, Selanik’te katıldığı bir fuarda, hazır toz kahveyi hazırlayıp, servis etmesi gerektiği anda, elinin altında sıcak su olmadığını fark ediyor ve…

Frappe’nin günümüzdeki halinin bu şekilde icat edildiğine inanılıyor. O zamandan beri, bu köpüklü ve serinletici içecek Yunanistan’da, özellikle çok sıcak aylarda baya tercih edilir hale geliyor.

Burada ihtiyacınız olan kahve Nescafe Gold (soğuk suda çözünen kahve). Hatta Nescafe Classic’in Yunanistan üretimli olanın çok daha fazla köpürdüğü söyleniyor. Kahveye ilave olarak bir de arzuya göre şekere ihtiyaç var. Ben mümkün olsa hiç koymayacağım (baya sert seviyorum) ama zift gibi olmaması adına biraz ilave ediyorum. Şeker konusunda son karar sizin.

Yunanistan’da şekersiz bir frappé için “sketo”, orta miktarda şeker içeren (bir veya iki çay kaşığı) için “metrio” ve çok tatlı olan için ise “glyko” demeniz yeterli.

Ve su. Su miktarının minimum, kahve ve şekerin üzerine geçecek şekilde olması gerekiyor. Çok fazla su koymak köpürmesinin önüne geçecek.

Dalgona Kahve Nasıl Yapılır?” diye merak ederseniz yazıya göz atabilirsiniz.

Taze Kahve İçmenin ve Kahveyi Saklamanın Yolları” ise bu yazıda.

Frappe Nasıl Yapılır?

Bu videodaki Frappe tarifi için ölçüleri aşağıda paylaşıyorum.

Frappe için gerekli malzemeler;

Yapımı için bir kavanoza ihtiyaç var öncellikle.

+ 2 yemek kaşığı Nescafe Gold

+ 1 yemek kaşığı şeker (damak zevkinize göre ayarlayın)

+ 1,5 su bardağı kadar su.

+ 10-15 tane buz parçası

Frappe’nin yapılışı

Kahveyi, şekeri ve suyu kavanoza koyun. Bazı tarifler buzu yaparken ekliyor bazıları da buzun suyu soğuttuğu için karıştırma aşamasında koyulmamasından yana. Ben koymayı tercih ediyorum. Sonra kolunuza kuvvet. Kavanozu sallamaya başlayın. Kalın ve kremsi bir köpük oluşturmak için agresif ve hızlı bir şekilde sallayın.

Servis aşaması;

Buz dolu (bardağın üçte ikisi buz olabilir) bir bardağa kahvenizi boşaltın, isterseniz kahveyi eklemeden önce bardağa süt de (1 ya da 2 çorba kaşığı kadar) ekleyebilirsiniz.

Sonrasında bir pipetle karıştırın. Her zaman da pipetle servis yapın çünkü içeceğin köpüğü sıvı ile birleştirmek için tüketim sırasında periyodik olarak karıştırılması gerekiyor. Çok fazla veya çok kuvvetli bir şekilde karıştırmayın tabii, yoksa köpüğü bozabilirsiniz.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir