Floransa Yeme-İçme Önerileri (Kısmen Hesaplı)

İtalya övücülüğü yapmak istemiyorum ama ne yapayım, gittiğim hatta gitmediğim köy ve şehirleri düşünmek bile içimi kıpır kıpır yapmaya yetiyor. Hayal kurma yetisinin de insana verilmiş güzel hediyelerden biri olduğunu düşünüyorum, yeri gelmişken onu da belirteyim.

İşte hayal kurduran İtalya şehirlerinden birine dair mini yeme-içme notlarımı ekliyorum. Merhaba Floransa! Floransa, İtalya gastronomisinin doğum yeri olarak çok güçlü bir iddiaya sahip.

Bu şehir ile iki kez yan yana geldim. İkisi de hep bir-iki günlük zaman dilimlerine sahip oldu. “Floransa ile daha uzun planlar yapmak istiyorum” diyorum her seferinde ama…

Floransa’yı seviyorum, orası kesin. Özellikle de, durup bakmayı. Ama galiba kısa süreler için bu şehir fazla büyük ve yoğun geliyor bana. O yüzden o kadar çok derinden hissediyorum ki, geniş zamanlara ihtiyacım olduğunu.

Yeme-içme önerilerim de, kısa sürede lezzetli nokta atışlar yapmaya çalıştığım mekanlardan oluşuyor. Seyahat yazılarına mutlaka eklemeye çalışıyorum ki; bu önerilerin klasik bir “rehber” tadında olmaması en öncelik verdiklerimden, tamamen şahsi seçimlerim üzerine kurulu. Yani aynı fikirlerde olmama olasılığımız var. Evet, içlerinde “turistik” seçimler de var:)

Floransa Yeme – İçme Önerileri

Da’ Vinattieri

İlk önerim bir sakatatçı. Floransa’nın yerel tatlarından; lampredotto.

The Guardian’da bu yerel yiyecekle ilgili şöyle paylaşımlar var; “Michelangelo öğle yemeğinde ne yiyordu? 15. yüzyıl Floransa’sında bir çırak olarak tipik işçi gıdası olan lampredotto’yu (işkembe) yiyor olması yüksek ihtimal.” Yani öyle eski ve tarihi…

“Floransalılar nesiller boyu, karınlarını şehrin dört bir yanındaki chioschi’den (sokak arabaları, kiosk) ucuz ve besleyici lampredotto rulolarıyla doyurdu ancak muhtemelen bir gün “hipster” atıştırması olacağını hayal etmediler.” diyor o yazının devamında. Hipster atıştırması mı şu an Floransa’da bilmiyorum ama lüks otellerin restoranlarına bile dahil olmuş.

Gerçekten şaşırtıcı derecede lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Ben Da’ Vinattieri’de denedim. Ama bu konuda pek çok mekan bulmanız mümkün. Denediğim yer, özellikle de atmosferi açısından bana baya hitap etti, daracık bir sokakta, bu ilk kez denediğim “şey”in tadı hala damağımda.

Lampredotto; ineğin / sığırın dördüncü midesi olarak geçen bölümden yapılıyor. İşkembe işte… Lampredotto, yavaş yavaş domates, soğan ve kerevizle pişiriliyor. Nefis bir koku çıkıyor ortaya bir de… Et, suyuna daldırılmış ıslak ekmeğin içine tiftik tiftik edilerek koyuluyor ve baharatlarla + salsa verde sosla birleşince de, of.

Ucuz sokak lezzeti olmasıyla, sakatat yemeyi seviyorsanız, tam bir kurtarıcı.

Amblé

Trenden inince (Bologna-Floransa) ilk iş kendimize bir gelelim diye, yolumuzu kahve içmek için Amblé‘ye çevirdik. Buraya bayıldım! Kapısının önündeki minicik bahçesi, çıkmaz sokaktaymış gibi arkalardaki konumu, kahvesi… Denemedim ama sandviç ve pizzaları da var, gzel görünüyor.

Mercato Centrale

Pazar bulunca, hiç affetmeyin, dalın içeri! Hele aç karnına… Kasaplar, balıkçılar, peynir uzmanları… Daha da fazlası! İçeride sizi, bir dizi bar ve yemek standı sizi karşılıyor. Serbest atış yapabileceğiniz gibi 1872’yılında kurulan Nerbone için kalabalığın peşine takılabilirsiniz.

Le Volpi e l’Uva

Burası, ortaya peynir söyleyip, şarap deneyimleyebileceğiniz keyifli mekanlardan. Sahipleri burayı; şaraba, herkesin kolaylıkla erişebileceği bir yer olması algısıyla açmış. 25 yıl önce bu yaklaşımla Floransa’da şarap satın alınan ve sunulan mekanlarına hayat veriyorlar. Yıllar boyunca, İtalya’nın her bölgesinde de şarap aramaya devam ettiklerinin altını çiziyorlar. Öne çıkarmaya çalıştıkları şaraplar ise; doğal üzümle yapılanlar.

Yiyecek menülerini oluştururken de aynı yaklaşımı gösteriyorlar. Küçük ve özel üreticilerden seçilen peynir çeşitleri, kurutulmuş et ve ekmekler sizi bekleyenlerden.

Casa del Vino Firenze

Gianni Migliorini’nin bu şarap barı da, listenize eklenebilir. Güzel bir şaraba ilave olarak, yemek konusunda da güzel öneriler sunuyor. Lezzetli bir panini ve stracchino (yumuşak inek sütü peyniri) ya da alternatif lezzetlerdeki sandviçler…

La Cova Tapas Bar Firenze

Hızlı ve sıra dışı bir aperitivo için güzel bir seçim.

Menülerinde İspanyol geleneğinin en klasik yemeklerini sunuyorlar. Mevsim sebze ve meyvelerine göre de değişkenlik gösteriyor.

Trattoria La Casalinga

Bir Floransalı gibi takılmak için ideal seçimlerden. Ayrıca Trattoria, Osteria ve Ristorante arasındaki farklar için de “Bologna Yeme İçme Önerileri‘ne göz atabilirsiniz. O yazının girişinde aralarındaki farkları anlatmaya çalıştım.

Pasticceria Nencioni

Floransa önerileri

Bu da son önerim! Burada Sfogliatella isimli İtalyan hamur işi tatlısını deneyebilir, barda bir espresso içebilirsiniz.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir