Hafta Sonunda Bitirmelik Mini Dizi Önerileri

Yazı, Eylül 2023 tarihinde güncellendi.

“Kısa cümle kuracak kadar çok vaktim yok” diye bir cümle var ya hani, işte bu mini dizilere de o gözle bakıyorum.

O kısa cümleden beklenti hep yüksek olurken, okuduğumuzu anlayabilirsek de tadından yenmez oluyor.

Bu yazıda da, güçlü bir kısa cümle tadında olduğunu düşündüğüm, izlediğim + izlemek istediğim mini dizilerden “aşırı uzayıp gitmeyen” (gitti) bir liste yer alıyor.

Mini dizilerdeki yaklaşım da; “bu dizilerdeki oyuncular ya inanılmaz derecede ünlüler ya da onları hayatınızda daha önce hiç görmediniz” şeklinde özetlenebilir.

Not: Önerilerin, dizi ve film izleme platformlarında mevcut olanların yanlarına not düştüm.

Kitap Uyarlaması Olan Mini Diziler

Sharp Objects (2018)

Gillian Flynn’in aynı adlı romanına dayanan HBO’nun bu sekiz bölümlük mini dizisi Sharp Objects, tadı damakta kalanlardan. Amy Adams’ı izlemek ayrı bir zevk. Daralmak serbest. Karamsar ama muhteşem. Dizi, kasabasında işlenen cinayetleri haber yapmak için evine geri dönen muhabir Camille Preaker’ın (Amy Adams) hikayesini anlatıyor. Geçmişinden gelen psikolojik bir bulmaca da yakasını bırakmıyor.

BeIN Connect’te vardı diye hatırlıyorum ama kaldırmışlar galiba.

İzlemeye başladığım yeni yayınlanan yabancı diziler | 2020 yazısının linki de buraya bırakıyorum.

Little Fires Everywhere (2020) | Amazon Prime

Başladığım ama yarım bıraktığım dizilerden. Kötü olduğu için değil de, kaldı işte… Celeste Ng tarafından yazılan aynı adlı romanın uyarlaması olan Little Fires Everywhere, Reese Witherspoon ve Kerry Washington ikilisinin güzel oyunculuğuna yer veriyor. Anneliğin çekiciliği, mükemmeliyetçiliğin tehlikesi gibi duyguları zemininde barındırıyor. Dizi toplam sekiz bölümden oluşuyor.

Big Little Lies (2017) | BeIN Connect

Evet, ikinci sezonu olan bir dizi ama ilk sezonu yayınlandığında mini dizi olarak lanse edilmişti, iki gelene kadar. Birinci sezonun da ara ara izlenebilir olduğunu düşününce bu listede olmaması için hiç bir sebep yok. Liane Moriarty’nin en çok satan kitabına dayanan ve Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Zoe Kravitz, Laura Dern ve Shailene Woodley’in yer aldığı bu kara komedi dizisi, görünüşte mükemmel olan hayatları cinayet noktasına varan kadınların hikayesini anlatıyor.

The Undoing (2020) | BeIN Connect

İşte bu tam hafta sonluk! Jean Hanff Korelitz’in 2014 romanından uyarlanan mini dizinin başrolünde Nicole Kidman ve Hugh Grant yer alıyor. Altı bölümden oluşan dizi, HBO’nun “mini diziler” kategorisinde yer alıyor ama bakalım işi ikinci sezona çevirecekler mi? Dizi, Nicole Kidman’ın canlandırdığı başarılı terapist Grace Fraser, kocası Jonathan (Hugh Grant) ve onların küçük oğullarına odaklanıyor. New York’ta yaşayan Grace’in mükemmel görünen hayatında bir uçurum açılıyor: şiddetli bir ölüm, kayıp bir eş ve korkunç bir ifşaat zinciri.

I Know This Much Is True (2020) | BeIN Connect

Wally Lamb’in en çok satan romanından uyarlanan bu mini dizi, başrolünde yer alan Mark Ruffalo’nun performansıyla adından çok bahsettirdi. Ağır dram olduğu için biraz mesafeliyim ama kapı size açık, buyrun. Dominick Birdsey’nin ikiz kardeşi Thomas’a bakmaya çalışırken, kendi aile geçmişiyle ilgili gerçekleri keşfetmeye başlıyor.

Altı bölümden oluşuyor.

Mildred Pierce (2011)

Hiç bir dizi & film platformunda olmamasına üzüldüğüm dizi. Yıllar önce ilk izlediğimde bayılmıştım, karantinada fırsat bilip yine hüplettim. Günümüzde, Kate Winslet’in mini dizilerde neden olmadığını da oturdum bir daha düşündüm. Beş bölümden oluşan Mildred Pierce, James M. Cain’in aynı adlı romanından uyarlama.

Olive Kitteridge (2014)

Ah! Elizabeth Strout’un Olive Kitteridge isimli romanına dayanan dört bölümden oluşan dizi, Frances Mcdormand sevgisini göklere çıkarıyor. “Basit hayat diye bir şey yoktur!” cümlesini özetleyen dizi; bir kadın, ailesi ve içinde yaşadıkları küçük, sessiz kasaba hakkında. Başrolde ise suç, yasadışı işler ve beklenmedik trajedi yer alıyor. Richard Jenkins ve Bill Murray performanslarına da sevgiler.

Normal People (2020) | BluTV

12 bölümden oluşan dizi Sally Rooney’nin aynı adlı romanından uyarlama. Roman da, dizi de 2020’nin en çok konuşulanlarından oldu tabii. Zarif, modern bir aşk hikayesi. Her ikisi de İrlanda’nın küçük bir kasabasında yaşayan ancak çok farklı geçmişlerden gelen Marianne ve Connell’in hikayesi.

11.22.63 (2016)

Stephen King’in 22/11/63 kitabından esinlenilen dizi, toplam sekiz bölümden oluşuyor. Dizi, zamanda yolculuk yapmayı öğrenen James Franco’nun canlandırdığı Jake Epping adlı bir adamı konu alan bilim kurgu temelli drama. Zamanda geriye yolculuk yapma yeteneği kazandıktan sonra, Jake, John F. Kennedy suikastını durdurmak için belirli bir tarihe gitmekle görevlendirilir. Aldım listeme ben de!

 Defending Jacob (2020)

William Landay’in aynı adlı romanına dayanan dizi, 14 yaşındaki oğlu cinayetle suçlanan bir babanın / savcının hikayesi. Sürükleyici görünüyor, aldım listeye. Sekiz bölümden oluşan dizinin başrolünde ise Chris Evans yer alıyor.

And Then There Were None (2015)

Kitap uyarlaması mini diziler

Agatha Christie’nin “10 Küçük Zenci” romanına dayanan dizi, üç bölümden oluşuyor. 1939 yılında geçen, “Peki, katil kim?” tadından bir mini. Görsel açıdan çok estetik duruyor.

Watchmen, The Looming Tower, The Night Manager, Patrick Melrose (BluTV’de) Alias Grace (Netflix’te Mevcut) ve Angels in America‘yı da anmadan geçmeyeyim.

Listeyi biraz daha uzatayım.

Fleishman Is in Trouble (2023) / İkinci sezonu gelecek mi gelmeyecek mi belli değil.

The Night Manager (2016) / Amazon Prime’da: John le Carre romanından uyarlanan bu dizi, tüm James Bond filmleri kadar gösterişli ve seksi.

Tiny Beautiful Things (2023) / Cheryl Strayed aynı adlı romanından uyarlanan dizinin başrolünde Kathryn Hahn yer alıyor.

Great Expectations (2023) / Charles Dickens’ın romanından uyarlanan mini dizinin oyuncu kadrosunda Fionn Whitehead ve Olivia Colman yer alıyor.

Conversations with Friends (2022) / Blu TV’de: Sally Rooney’nin aynı adlı romanından uyarlama.

Nine Perfect Strangers (2021) / Liane Moriarty’nin çok satan romanından uyarlama dizinin başrolünde Nicole Kidman yer alıyor.

Dopesick (2021) / Beth Macy’nin kurgusal olmayan kitabından uyarlanan dizi, OxyContin’in Amerika’daki etkilerini ve günümüzde hala yaygın olan opioid salgınının başlangıcını inceliyor.

Maid (2021) / Netflix: Stephanie Land’in Maid: Hard Work, Low Pay ve a Mother’s Will to Survive aynı adlı romanından uyarlanan dizi, Margaret Qualley’nin performansı ile övgüleri toplamıştı.

Halston (2021) / Netflix: Dizi, Steven Gains’in 1991 tarihli biyografisi Simply Halston: The Untold Story kitabından uyarlandı. Ewan McGregor, kariyerinin en gösterişli, eğlenceli rollerinden birini canlandırıyor.

Behind Her Eyes (2021) / Netflix: Sarah Pinborough’nun aynı adlı romanından uyarlanan dizi, gerilim dozu yüksek sahnelere sahip.

Why Didn’t They Ask Evans? (2023) / Blu TV: Agatha Christie’nin 1934 tarihli romanından uyarlanan dizi; sürükleyici bir olay örgüsüne sahip.

White House Plumbers (2023) / Blu TV: Egil Krogh ve Matthew Krogh’un 2007 tarihli kitabına dayanan dizinin başrollerinde  Woody Harrelson ve Justin Theroux yer alıyor.

All the Light We Cannot See (2023): Anthony Doerr’ın 2015 yılında Kurgu dalında Pulitzer Ödülü’nü kazanan All the Light We Cannot See adlı eseri mini dizi olarak uyarlandı ve 2 Kasım’dan itibaren de Netflix’te.

Under the Banner of Heaven (2022): Jon Krakauer’in aynı adlı kurgusal olmayan kitabına dayanan dizinin başrolünde Andrew Garfield ve Daisy Edgar-Jones yer alıyor.

Dear Child (2023) / Netflix: Romy Hausmann’ın romanından uyarlanan Dear Child, Netflix yapımı altı bölümlük bir mini dizi.

The Old Man (2022): Thomas Perry’nin 2017 tarihli The Old Man romanından uyarlanan dizinin başrolünde, Jeff Bridges yer alıyor. İkinci sezonu gelir mi, kim bilir.

Anatomy of a Scandal (2022) / Netflix: Sarah Vaughn tarafından yazılan Anatomy of a Scandal romanından uyarlanan dizinin başrolünde Sienna Miller ve Rupert Friend yer alıyor.

Wilderness (2023) / Amazon Prime’da: B. E. Jones’un aynı adlı romanından uyarlanan dizi, gerilim dozu yüksek sahnelere sahip.

Pieces of Her (2022) / Netflix: Karin Slaughter’ın aynı adlı romanından uyarlanan dizinin başrolünde Toni Collette yer alıyor.

Yaşanmış Bir Hikayeye Dayanan Mini Diziler

Yukarıdakiler de yaşanmış ki yazılmış ama bu diziler gerçek hayatta bire bir karşılığı olan (kısmen) karakterlerden oluşuyor.

Unorthodox (2020) | Netflix

Deborah Feldman’ın gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı dizi, dört bölümden oluşuyor. Hasidik Yahudi bir kadının, görücü usulü evliliğinden kaçıp yeni bir hayat kurma mücadelesini anlatıyor.

Unbelievable (2019) | Netflix

Gerçek bir hikayeye dayanan dizi, sekiz bölümden oluşuyor. Anlaşılan, mini dizi izlerken bizim yüzümüz hiç gülmeyecek. Hep oturup ağlayacağız. Tecavüze uğradığına dair yalan söylemekle suçlanan genç bir kadının hikayesi. Kaitlyn Dever ve Toni Collette izlemek ne güzel!

When They See Us (2019) | Netflix

İçimin çok kararacağını hissettiğim için birinci bölümü izledim kapadım. Gerçek bir öyküye dayanan dizi, Central Park Five, 1980’lerde haksız yere acımasız bir saldırı ile suçlanan ve delil olmamasına rağmen hapsedilen beş Afrikalı Amerikalı gencin hikayesi. Dört bölümden oluşuyor.

Chernobyl (2019) | BeIN Connect

2019 Emmy ödüllerinde “En İyi Mini Dizi” dahil 10 ödül kazanan “Chernobyl”, tarihteki en büyük nükleer reaktör patlamalarından birini konu ediyor. Off! Çok etkileyiciydi.

Dizi, beş bölümden oluşuyor.

American Crime Story (2016) | Netflix

Her sezon bir öncekinden farklı olduğu için American Crime Story de mini dizi kategorisinde değerlendirilebilir. Her sezonda birbirinden farklı, yaşanmış suç temelli bir hikayeyi anlatan seri; The People v. O. J. Simpson isimli ilk sezonda, O. J. Simpson cinayet davası anlatılıyor. İkinci sezonun ismi ise The Assassination of Gianni Versace. İkonik moda tasarımcısı Gianni Versace’nin 1997 yılında cinayet sonucu hayatını kaybetmesini farklı bir bakış açısıyla anlatıyor. Birinci sezon 10, ikinci sezon ise dokuz bölümden oluşuyor.

O zaman bu noktada her sezonda farklı hikayeler anlatan şu iki diziyi de önereyim. The Sinner (ilk sezonuyla bir allak bullak etmişti. Netflix’te mevcut.) True Detective (ikinci sezonunun daha iyi olduğunu düşünüyorum. Blu TV’de mevcut.)

The Young Pope (BeIN Connect), Band of Brothers, Mrs. America ile de bu kategori başlığını kapatıp, yeni yolculuklara geçiyorum.

“Kadınların Gücü Adına” Tadındaki Mini Diziler

Yapımında ve/veya kamera karşısında yer alarak unutulmaz kadın karakterlerin ortaya çıkmasını sağlayan bu mini dizilerdeki tüm o isimlere sevgiler.

Fleabag (2016) | Amazon Prime

Dizi deyince akla gelen!

AH! İkinci sezonunun olduğunun farkındayım ama bu kadar kısa olan bölüm süreleri ve iki sezonun toplamının 12 bölüm etmesinden ötürü bu listeye eklemezsem uykularım kaçardı.

Şiir gibi, seyahate çıkmadan önce duyulan heyecan gibi bir dizi. Hem yazan hem de oynayan Phoebe Waller-Bridge, dizinin kalbi. Özellikle de birinci sezonda iki-üç bölüm ilerleyince fena içine çeken bir dizi. İkinci sezon zaten ayrı bir dünya.

Crashing’i de şuraya ekleyeyim.

I May Destroy You (2020) | BeIN Connect

2020 yılında yayınlanan mini diziler

Michaela Coel tarafından yazılan, birlikte yönetilen, başrolünde de yer aldığı dizi toplam 12 bölümden oluşuyor. Her bölümde, özellikle sonlara doğru insanın içinden geçer gibi bir etkiye bürünüyor dizi. Karakterleri çok sevmiştim! Londra’da sarhoş olduğu gecenin ardından başından geçenleri ortaya çıkarmaya / hatırlamaya çalışan bir kadın karakterin hikayesi.

Black Earth Rising (2018) | Netflix

Sekiz bölümden oluşan diziye I May Destroy You izledikten sonra başlamıştım. Başrolünde Michaela Coel yer aldığı için bodoslama girdim. Dizinin her yerinden güçlü kadın karakterler fışkırıyor. Atmosferi, anlattığı hikaye, oyunculuklar çok etkileyici geldi bana.

The Queen’s Gambit (2020) | Netflix

Eee, tabii! Yılın en çok ilgi gören dizilerinden oldu zaar.  Aslında dizi Walter Tevis’in aynı adlı romanına dayanıyor, o yüzden yukarıdaki kategoriye ekliyordum lakin böyle bir kadın karakter, şu ekiple birlikte yan yana durmalı bence. 1950’lerin ortalarından başlayıp 1960’lara doğru ilerleyen hikaye, duygusal sorunlar, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı ile mücadele ederken dünyanın en büyük satranç oyuncusu olma yolunda ilerleyen kadın bir satranç dahisini anlatıyor. Beth Harmon karakterine hayat veren Anya Taylor-Joy için de kalpler.

Girlboss (2017) | Netflix

Mini dizi olarak yola çıkmayan ama tek sezonda kalan, tam hafta sonu bitirmelik, eğlenceli bir kadın karaktere sahip dizi. Alışveriş sitesi Nasty Gal şirketinin kurucusu Sophia Amoruso’nun hayatını anlatan dizi, toplam 13 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri de 26 dakika olduğu için hoop diye bitiyor.

High Fidelity (2020)

Mini diziler / 2020

Nick Hornby’nin romanına dayanan dizi; eğlenceli, aç-bitir tadında. Kitabın aynı zamanda 2000 yılında çekilen film (High Fidelity) uyarlaması da mevcut. Filmi daha çok tavsiye ederim hatta.

Başrolde Zoe Kravitz yer alıyor. Bir plak dükkanı işleten Robyn karakterini canlandırıyor. Toplam 10 bölümden oluşuyor.

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker (2020) | Netflix

Kendini Amerika’nın ilk kadın milyoneri yapan bir saç bakımı imparatorluğu kuran, çığır açan Afrikalı Amerikalı girişimci Madam C.J. Walker’ın ilham verici hikayesi. Daha ne diyeyim ben. Octavia Spencer’e sevgiler. Toplam dört bölümden oluşuyor.

Top of the Lake (2013)

Yeni Zelanda’da donmuş bir gölün yakınında 12 yaşındaki hamile bir kızın ortadan kaybolmasına takıntılı olan cesur bir dedektifin hikayesi. İzleme listemde! Toplam yedi bölümden oluşuyor.

Türkiye Yapımı Mini Diziler

Farkındayım, uzadı gitti liste ama madem çıktım bir yola…

Bir Başkadır (2020) | Netflix

Bu kategorinin açılışını yapmayı hak eden bir dizi değil de ne? Berkun Oya’nın senaryosunu yazdığı ve yaratıcı ekipte yer aldığı dizi, çoook konuşuldu ve altı dopdolu bir dizi olduğu için de her izleyenin önerdiği bir dalgaya dönüştü doğal olarak. Toplamda sekiz bölümden oluşuyor.

Masum (2017) | Netflix + Blu TV

Berkun Oya’nın senaryosunu yazdığı Seren Yüce’nin yönettiği dizinin oyuncu kadrosu tıpkı Bir Başkadır gibi baya güçlü. Haluk Bilginer, Tülin Özen, Ali Atay… Toplam bölüm sayısı sekiz.

Şahsiyet (2018) | puhu TV

Senaryosunu Hakan Günday’ın yazdığı, Onur Saylak’ın yönettiği dizi toplam 12 bölümden oluşuyor.

Bozkır ve Yedi Yüz isimli diziler de listemde. Bir giriş yapmak istiyorum ama kısmet… İkisi de Blu TV’de mevcut.

“Yazı Bitiyor Artık Toparlıyorum” Mini Dizileri

Bu kategoride ise hiç bir yere sığdıramadığım, eğlenceli, keyifli, “Yok artık, yazı bitti daha Night Of’u göremedik” dedirten, yer yer de kalpleri ısıtan diziler + cümleler mevcut.

Godless (2017) | Netflix

Western ruhunu en stil haliyle yaşatan, atmosferinizi değiştiren, akıcı olan güzel bir dizi.

Toplam yedi bölümden oluşuyor ve hemen hemen her bölümde de heyecanlı izleyiş sürüyor.

Night Of (2016) | Blu TV

En İyi Mini Diziler listesinin gediklisi

“En İyi Mini Diziler” listesinden asla inmeyen Night Of’un hiç bir dizi & film platformunda olmaması da, ne bileyim... Evet, yazıyı ilk yazdığımda az önceki cümleyi kurmuştum ama artık Blu TV’de, rahatça izlenebilir yani. Sekiz bölümden oluşan bu mini dizi; mükemmel geçen gecesi cinayetten tutuklandığında kabusa dönüşen genç bir adamı konu alıyor.

We Are Who We Are (2020)

Yönetmen Luca Guadagnino tarafından çekilen dizi, toplam sekiz bölümden oluşuyor. İtalya’nın Chioggia sahil kasabasının askeri bir üssünde yaşayan iki Amerikalı gencin kendilerini keşfetme hikayesi. Fraser karakterini tanımak, anlamaya çalışmak, aynı şekilde onun kendini anlamaya çalışması ilk bölümlerde keyifle seyrettiriyor. Dizide, askeri ortamın renksizliğini kapatan ve ortamı canlandıran bir gençlik ekibi mevcut.

Feud (2017)

İki kadın oyuncu Bette Davis ve Joan Crawford’ın arasındaki anlaşamamazlık ve o gerginliğin iki şahane oyuncuyla mini dizi olarak anlatıldığı biyografik bir dizi. Jessica Lange ve Susan Sarandon ikilisine kalpler. Toplam sekiz bölümden oluşuyor. Dizinin yaratıcı ekibinde ise Ryan Murphy yer alıyor.

Hollywood (2020) | Netflix

Diziye, kendimi çok kaptıramadım ama işin içinde yine Ryan Murphy olduğu için ekleyeyim, paşa gönül kriterinize bırakayım dedim. Toplam yedi bölümden oluşuyor. Dizi, 2. Dünya Savaşı sonrasında geçiyor. Dönem dizisi olması da bir artı tabii.

State of Union (2019)

Mini dizi önerileri

Tam anlamıyla bir mini dizi. Bölüm süreleri 11-12 dakika, sezon uzunluğu ise toplam 10 bölümden oluşuyor. Modern ilişkiler üzerine… Tom (Chris O’Dowd) ve Louise (Rosamund Pike) her hafta evlilik terapistlerinin yanına gitmeden önce bir barda buluşup kısa sohbetler gerçekleştiriyor. İşte her bölümde de bu diyalogları seyrediyoruz. Keyifli!

Modern Love (2019) | Amazon Prime

Mini dizi kategorisine girer bence. Değil her sezonu her bölümünde farklı bir hikaye anlatılıyor. Yer yer romantik komedi, yer yer boğazda küçük yumrular yaratan bir seri. Toplam sekiz bölümden oluşuyor.

Love Life (2020)

Mayıs 2020’de yayınlanan dizi Love Life, listemde ve seveceğimi düşündüğüm dizilerden. Anna Kendrick ise ilk aşktan kalıcı aşka uzanan yolculuğu konu alan romantik komedi dizisinin yıldızı.

Toplam bölüm sayısı 10.

Run (2020) | BeIN Connect

Keyifli, gizemli mini diziler

Run, üniversitedeki sevgilisinden onu her şeyi bırakıp New York’ta yaptıkları anlaşmayı yerine getirmek için bir davet mesajı alan, yola çıkmasını sağlayan ve sıradan hayatı alt üst olan bir kadını konu alıyor. Dizinin prodüktörleri arasında Phoebe Waller-Bridge yer alıyor.

White Lines (2020) | Netflix

10 bölümden oluşan diziyi bir gecede bitirmiştim. Merak duygusu yüksek, ortam güzel, keyifli, yer yer düşündüren bir dizi.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir