Hatay Gastronomisi, Geleceği ve Anadolu Mutfağına Katkısı

11 Ekim’de günlerdir dört gözle beklediğim bir etkinlik gerçekleşecek. Gastronomika tarafından Salt Beyoğlu‘nda “Hatay Gastronomisi, Geleceği ve Anadolu Mutfağına Katkısı” başlığında bir program olacak. Ayrıntılar aşağıda!

Hatay mutfağı deyince benim için akan suların durduğu gerçeği göz önünde bulundurulunca 11 Ekim’i iple çekmem çok normal tabi. Hatay’a gittiğim günden beri buraların gönüllü elçisi oldum çıktım. Mutlaka gidip yerinde yemeniz gereken o kadar çok lezzet var ki! Bu etkinlik güzel bir başlangıç olabilir mutfağa dair ama Gastronomika, geçtiğimiz ay Kars mutfağı üzerine  etkinlik düzenlemişti doğal olarak inanılmaz bir izdiham olmuştu ve pek bir şey anlamamıştım açıkçası. Herkese açık ve ücretsiz olması çok güzel bir şey ama rezervasyon sistemi gelmezse kalabalıktan ötürü verimsizliğin önüne geçmeleri çok zor olacak.

10516841_994701123888672_4790645898128630379_n

SALT Beyoğlu ev sahipliğindeki Gastronomika Mutfağı, 11 Ekim Cumartesi günü proje şeflerinden Yaren Çarpar’ın tutkuyla tanımaya ve geleceğe taşımaya hayatını adadığı memleketi Hatay’ın gastronomisi üzerine bir sunum ve tadım etkinliği düzenliyor.

Etkinlik üç ana başlık ve bunları izleyen tadım fasıllarını (kahvaltı, sokakta satılan ürünler, üretimi yapılan ürünler, Antakya yemek ve tatlıları) içeriyor:

1) Kahvaltı Kültürü ve Antakya’da Çarşı İçi Yemek Kültürü
2) Genel Hatay Yemek Kültürü ve Hatay Yemek Kültüründe Temel Ürünler
3) Hatay Mutfağında Üç Kuşak Arasındaki Geçiş Süreci

Etkinlik konuşmacıları:
Erol İğde
Maksut Aşkar
Mehmet Tanrıverdi
Süheyl Budak
Yaren Çarpar

Etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsizdir. Konuşma ve tadım menüsü içerikleriyle ilgili güncellemeler süreç içerisinde bu sayfa üzerinden yapılacaktır.

 

 

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir