İştah Açıcı Spagetti Sahnesi Olan 11 Film

İzlediğim filmde, karakterlerin tadını çıkara çıkara yemek yediği sahnelerden gözümü alamıyorum! Bu, yeni bir bilgi değil elbette. Tabii, bu durumun coşkusu, karakterin ne yediğiyle doğru orantılı olarak değişim gösterebiliyor. Mesela; şöyle bir tabak dolusu spagetti gözümün önünde yeniyorsa…………

Filmlerdeki ikonik yemek sahneleri söz konusu olduğunda, spagetti (hatta makarna başlı başına) kesinlikle ekrana en çok yakışan ve bence filmlerde en çok yer verilenlerden.

İşte bu yazıda da; filmdeki başrol oyuncuları kadar adından söz ettiren, iştah açıcı spagetti sahneleriyle aklıma yerleşen 11 film!

Not: Aşağıda bahsettiğim filmlerdeki spagetti sahnelerini videodan görebilirsiniz.

Eat Pray Love (2010)

Kendini keşfetmek / bulmak için dünyayı dolaşan ve arayışlarında da mutlaka yemek yemeye başvuran bir karakter Elizabeth Gilbert (Julia Roberts).

İtalya’da bir restoran masasında dışarıda otururken, önüne gelen bir tabak spagetti’nin insanı nasıl iyi hissettireceğini ve çatalın iştahla, sanatla kullanılmasını burada gördük hep!

Tampopo (1985)

Filmdeki spagetti sahnesinde; bir kadın, bir grup Japon kadına, Batı’nın aristokrat görgü kurallarına göre, ses çıkarmadan yani höpürdetmeden erişte / spaghetti yemeyi öğretir. Teoride anlatılan batının öğretilerini bozacak olan tek şey ise etraftaki masalardan gelen; yemek yerken çıkarılan sesler.

Lady And The Tramp (1955)

Muhtemelen ilk spagetti anılarımızın şekillendiği film ve üzerine sos niyetine de aşk ve flört ekleniyor.

The Apartment (1960)

Jack Lemmon ve Shirley MacLaine’in oynadığı 1960 yapımı bu romantik komedide, dar bir New York apartman mutfağında makarna hazırlamak, spaghetti için de süzgeç olarak raket kullanmak en pratik çözümlerden olsa gerek.

Brooklyn (2015)

1950’lerde Brooklyn’e yerleşen İrlandalı bir göçmen olan Ellis’in, İtalyan-Amerikan gelenekleriyle sofradaki spahgetti eşliğinde tanışması tadından yenmez.

Defending Your Life (1991)

Bir otel atmosferini andıran “öbür dünya istasyonunda”, yeni ölenlerin yaşamları mahkeme benzeri bir ortamda inceleniyor. İşin en güzel yanı da sınırsız yemek yeme özgürlüklerinin olması…

Filmin başrol oyuncularından Meryl Streep eşliğinde sofraya oturmak isterseniz de, oyuncunun “yemek sahnesi” bol olan filmlerine göz atabilirsiniz.

The Killing of a Sacred Deer (2017)

The Killing of a Sacred Deer

Bir cerrah olan Steven, kanatları altına aldığı ergen bir çocuğun davranışları uğursuz bir hal alınca, akıl almaz bir fedakarlık yapmak zorunda kalır. Bahsedilen ergen çocuğun makarna yiyişi de, videodaki sahnede mevcut.

Chef (2014) | Netflix’te mevcut

İşini ve ailesini kaybeden şef Carl Casper, yeni uğraşlar peşinde. Bu sahnede de koşturmaya lüçük bir mola veriyor .

Fatal Attraction (1987) | BeIN Connect’te mevcut

Psikolojik gerilim türündeki bu film, tek gecelik bir ilişkinin doğurableceği tehlikeli anları barındırıyor. Bu sahnede ise keyifler daha yerinde.

Everbody’s Fine (2009)

Çocuklarının her biriyle yeniden bir araya gelmek için keyifli bir süreç başlatan Frank (Robert De Niro), bu işin yemek masasından geçtiğinin farkında.

No Reservations (2007)

Filmde; başarılı bir şefin, yeğeninin koruyucu ailesi olmasıyla değişen hayatının tam ortasından geçiyoruz.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir