İSTANBUL’DA BİR ANTAKYA SOFRASI: ET EKMEK SALÇA

İSTANBUL’DA BİR ANTAKYA SOFRASI: ET EKMEK SALÇA

Antakya ve Antakya yemekleri şu dünyadaki en güzel şeylerden herhalde. İlk gidişimin üzerine tekrar tekrar gitmek için zaman kolladığım şehir, yemekleriyle olduğu kadar sokaklarıyla da kalpleri yakıyor elbette.

Neyse bir gün yolunuzu mutlaka düşürün ve o bahsi geçen Antakya yemeklerini yerinde götürün, tüm gün tok karnına sokaklarda dolaşın. 

İSTANBUL'DA BİR ANTAKYA SOFRASI: ET, EKMEK, SALÇA 2

 

“Antakya’ya gitmeme daha çok var!” diyenler için ise şehirden birkaç rota önerilebilir. Taksim’de Küçükparmakkapı Sokak’ta yer alan Antakya Mutfağı benim favori adreslerimin başında geliyor. Zahteri ve Harbiye Dürüm’ü çok lezzetli. Eskiden Antiochia da çok iyi geliyordu ama son zamanlarda aynı tadı yakalayamıyorum hiç.

Listeye son zamanlarda eklenen mekanlardan bir diğeri de “Et, Ekmek, Salça!“.

 

İSTANBUL'DA BİR ANTAKYA SOFRASI: ET, EKMEK, SALÇA 3

 

Etiler’de yer alan Et Ekmek Salça, Antakya Döneri’yle gayet memnun ediyor. Malzemeler Antakya’dan olunca bazı tatlar tavan yapmış. Salçalı döner konusu çok özel bir lezzet, Et Ekmek Salça da bu işin hakkını vermiş.

Ortaya Humus ve Zeytin Salatası da söylemeyi unutmayın. Tabii bence bu yan lezzetler daha da iyi olabilir. Sofraya gelen salçalı lavaş da havada karada gidiyor.

Tüm bu tatları tekrar Antakya’da da götürmek dileğiyle…

 

Adres: Nispetiye Mahallesi, Adnan Saygun Caddesi, No 28/B, Beşiktaş

Antakya’da Ne Yenir, Ne İçilir? Mekan önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir