Jane Austen Romanlarından Uyarlanan Film ve Diziler

Hayat işte! İnsan kendini bazen Jane Austen romanındaki bir karakter gibi hissedebiliyor. Acılar, göz yaşı, küçük anlık mutluluklar…

Fakat 19. yüzyılda yaşama fikri de bana pek uymuyor. Ama insanın gözü yine de kayıyor; “Peki, hangi Jane Austen karakteri olurdum acaba?” diye.

Gözümün önünde daha da canlanması için, filme uyarlanan Jane Austen kitaplarını süzüyorum. Ooo, yaşasın kostümler. Şapka, aşk mektupları, kırsal yürüyüşler ve birbirini çok seven iki insan arasındaki büyük miktarda yanlış iletişim karşıma çıkan diğer noktalar.

Özetle; Jane Austen romanlarından uyarlanan, severek izlediğim o filmler.

+ Netflix’in Yeni Dizisi Bridgerton Hakkında Merak Edilenler

Pride and Prejudice (2005) | Neflix

Filmin başrolünde Keira Knightley yer alıyor.

Yeri bende ayrı olduğu için-nedeni bilmiyorum pek- 2005 yapımı Pride and Prejudice ile başlıyorum. Kendi gurur ve ön yargılarının üstesinden gelmeye çalışan tüm karakterlere sevgiler. Keira Knightley’nin Elizabeth rolünde ve Matthew Macfadyen’in Darcy rolünde oynadığı izlemesi şahane olan film.

Persuasion (2022) | Neflix

Gerçek aşkıyla evlenmekten vazgeçen genç bir kadının klasik hikayesi, azıcık sırıtan bir romantik komediye dönüşüyor.

Jane Austen’ın sakin ve derinlikli romanı bu romantik komedide Fleabag muamelesi görüyor. Ağırbaşlı karakter Anne Elliot (Dakota Johnson), sürekli kibirli hallerde ve alaycı monologlardan vazgeçmeyerek yola devam ediyor.

Jane Austen kitapları uyarlamalar için kutsal kitap olmamalıdır artık. Clueless filmi nasıl özgürce hareket edebileceklerini gösteriyor.

Pride and Prejudice (1995)

Kitabın (Pride and Prejudice) dizi uyarlaması

1995 yılında altı bölümden oluşan bir dizi olarak yayınlanan Pride and Prejudice, en çok sevilen uyarlamalardan. Colin Firth fanı olmaya başlanan mii dizi olarak da anılabilir. Beş buçuk saat süren bu mini dizi, hafta sonu için oldukça ideal bir program.

Sense & Sensibility (1995) | Netflix

Ang Lee’nin yönettiği ve romanın uyarlamasını ise aynı zamanda filmin başrolünde de yer alan Emma Thompson’ın yazdığı Sense & Sensibility, oyuncu kadrosuyla da kalplerdeki yerini sağlamlaştıranlardan. Emma Thompson, Hugh Grant, Kate Winslet, Alan Rickman… Modern izleyiciler için hikayeyi daha da lezzetli hale getirmek için orijinal materyal önemli ölçüde değiştiriliyor. Fakat yine göz yaşı, yine gözyaşı.

Clueless (1995)

İlk öğrendiğimde oldukça şaşırdığım bir uyarlama. Emma isimli kitabın modern uyarlaması olan Clueless, hala çok seviliyor çünkü; gerçekten eğlenceli ve romanın doğru bir uyarlaması. Austen’ın eserlerini modern bir zaman dilimine çevirme açısından bu senaryo kusursuz denebilir.

Emma (1996)

Emma karakterini Gwyneth Paltrow canlandırıyor.

Gwyneth Paltrow’un Emma rolünü oynamak için doğduğunu düşündüğüm anlar olmadı değil! Romandaki çok eğlenceli olmayan bu film, Emma uyarlamalarından sadece biri. Genç bir 19. yüzyıl kadını olan Emma, arkadaşları ve komşuları için çöpçatanlık yaparken, aşkta kendi şansını kaçırır neredeyse…

Bu roman, Jane Austen’ın ölmeden önce kaleme aldığı son eseri.

Persuasion (2007)

Jane Austen’ın İkna isimli romanından uyarlanan filmi hala izlemedim! Film hakkında yazılan eleştirilere bakınca romanın tadını yakalayamayan ama film olarak oldukça başarılı gibi notlar çıkıyor karşıma. Oyuncu kadrosu ve romantik sahneler için açıp, izlenebilir.

Kitabın, 1995 yapımı olan aynı adlı uyarlaması da beğenilenlerden.

The Lizzie Bennet Diaries (2012)

Bu uyarlama da oldukça eğlenceli. Bir web dizi uyarlaması kendisi. Dizi ilk yayınlandığında Jane Austen hayran kitlesini oldukça etkilemişti. Pride and Prejudice romanından uyarlanan dizinin bölümleri vlog şeklinde. Youtube’da tüm bölümleri mevcut.

Bridget Jones’s Diary (2001) | Netflix

Kitabın dayandığı kitap şeklinde özetlenebilir bir film. Bridget Jones’s Diary isimli kitaptan uyarlanan film, Pride and Prejudice uyarlaması taşıyor derinden.

BJD kitabının yazarı Helen Fielding romanının Jane Austen’ın yazdığı Pride and Prejudice kitabına ve aynı romanın 1995 yapımı mini dizi uyarlamasını temel aldığını belirtiyor. Dizide Darcy karakterini canlandıran Colin Firth, BJD’de de Mark Darcy karakterini üstleniyor yine.

Mansfield Park (1999)

Jane Austen’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, kitabın sevilmesine büyük katkı sağlayan bir uyarlama olarak anılıyor. Fakir bir ailede doğan Fanny, zengin amcası Sir Thomas, karısı ve dört çocuğuyla birlikte yaşar ve burada topluma uygun bir şekilde dahil olmak üzere yetiştirilir.

Emma (2020)

Emma romanının 2020 yapımı uyarlamasında Anya Taylor-Joy yer alıyor.

Görkemli setleri ve nefes kesen kostümleriyle Autumn de Wilde’ın yönettiği Emma uyarlaması, “instagram” nesli için çekilen bir uyarlama olarak anılıyor. Oyuncu kadrosunda Anya Taylor-Joy, Mia Goth, Bill Nighy ve Johnny Flynn yer alıyor. İyi bir uyarlama olup olmadığı tartışılır ama görsel şölen sunduğu kesin.

Love & Friendship (2016)

Jane Austen romanlarından uyarlanan keyifli bir film

Chloë Sevigny ve Kate Beckinsale ikilisini yeniden (The Last Days of Disco) yan yana izlemek için keyifli filmlerden. Jane Austen’in “Lady Susan” isimli romanından uyarlanan film, Susan karakterinin kendisi ve kızı için uygun bir eş bulma macerasını anlatıyor.

Sanditon (2019)

Sanditon, Andrew Davies tarafından Jane Austen’ın bitmemiş romanından uyarlanan sekiz bölümlük bir dizi. Bir sahil kasabasında geçen romanın, Austen 1817’de öldüğünde kitabın 24.000 kelimesini yazabilmişti.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir