Kaş Yeme İçme Önerileri | 2020

Bu yazı 6 Kasım 2020 tarihinde güncellendi.

Kaş’a gitmek için sebep üretmek serbest. Şahane deniz cepte olduğuna göre yemekler için de bahane üretmenizi tavsiye ederim.

O bahaneleri üretme aşamasında size yardımcı olacağını düşündüğüm Kaş yeme-içme önerilerim ise aşağıda. Kaş’ta yeni açılan mekanlar, mutlaka gidilmesi gereken restoranlar gibi alternatifli ve keyifli bir liste oldu diye düşünüyorum.

“Kaş Yeme İçme Önerileri” başlığı için şahsi tavsiyelerim. Haydi rast gele.

Kaş’ta Denize Girilecek Enfes Yerler

Sezonun göbeğinde giderseniz, oluşabilecek yoğunluklardan güzelce sıyrılmak adına Kaş’a gitmeden bir ay önce (inanın hiç abartı değil şu bir ay mevzusu), uğrayacağınız mekanlara rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Zaika

Zaika’ya gelmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Burasının bir diğer adının da “Yer yok!” olduğunu unutmayın elbette.

Kaş’la ilgili her listede karşınıza çıktığını düşündüğüm Zaika, tam da yerinde bir övgüyü hak ediyor. Sevdiğim ve önermeyi tercih ettiğim için gönül rahatlığıyla  listede. Daha uzun uzun övmeyeyim hiç.

Bahçesinde güzel bir masaya kurulduktan sonra menüden damak tadınıza uygun mezeleri (bence genel olarak hepsi leziz) seçtikten sonra, bir Şaşlık Kebabı patlatmanızı öneririm.

Zaika; Farsçada tad alma kuvveti olarak bilinmekte.

Not: Eğer baktınız hiç yer bulamadınız, 18:30-19:00 gidip, rezervasyonlu masalar gelene kadar yiyip kalmak için bir danışabilirsiniz. Genelde işliyor bu sistem. Ya da tam tersi akşam 22.00 gibi de şans denenebilir.

Adres: İlkokul Sokak No: 13 / 1 Kaş – Antalya

Telefon: 242 836 23 73

bi lokma kaş yeme içme rehberi d

Bi’ Lokma Kaş

Bi Lokma | Özge’nin Tavsiyesi

Bahçede, güzel bir kahvaltı yapmak için ideal seçimlerden. Anne eli değmiş bir serpme kahvaltı geliyor önünüze. Peynir hariç her şey kıvamındaydı, çok da abartı bir lezzet şöleni olmasa da bir kahvaltıdan bekleneni sunuyor. Servis de hızlı, herkes güler yüzlü. Bir de çok tatlış kediler var çevresinde.

Adres: Hükümet Cad. No:2, Kaş

Telefon: 0242 836 39 42
Maide Bahçe, Fika Garden olmuş
Burası Kaş’ın en yeni mekanlarından. 2019 yazında keyifli bir bahçeye konumlanarak açılan Maide Bahçe, bu yaz en keyif aldığım mekanlardan oldu. İşletme ve servis açısından biraz aksaklıklar olduğunu düşünmekteyim ama cold brew ve tatlı ikilisi için beklemeye hazırım.

Maide Bahçe’nin menüsünde San Sebastian Cheesecake de mevcut

Kahvaltı seçeneği de sunan mekanda tatlı yemeyi düşünürseniz önerim; Maide Tatlı ve Limonlu Cheesecake olacak.
Adres: Andifli, Suleyman, Topçu Sk. No:15B
Bunbun Kaş | Kuruköprü Çorbacısı

Bunbun, Kaş’ın en yenilerinden

Bunbun da, Kaş’ın en yeni mekanlarından. Küçük bir dükkanda hizmet veren mekan tanıştığıma memnun olduklarımdan. Bun ekmeğini büyütüp, “Türk işi” ekmek arası mantığında, arasında 6 saat pişirdikleri o muhteşem eti veya çıtır tavuğunu koyan (ya da falafel de tercih edebilirsiniz) baya keyifli bir yer.
13:00’te hizmete başlayıp 21:00’e kadar çalışan Bunbun, gece ise yerini nefis bir çorbacıya devrediyor. Kaş Kuruköprü Çorbacısı olarak hayatına devam eden o küçük mekan, kısaca tüm gün lezzet yoğunluğu yaşatıyor. Seve seve öneririm.
Adres: Andifli, Öztürk Sk. No 6
Kaş Türk Kahvecisi

“Kaş’ta Nerede Ne Yenir?” listesinin az sayıdaki kahvecilerinden

Midemde yer olmadığı için bir kahvelerini içmeye gidemedim ama “iyi” kahve yaptıkalrına dair öneriler aldığım için buraya da ekliyorum. Son yorum sizin olsun. Bunbun ile çarpraz bir şekilde duran mekanda geniş bir kahve seçeneği mevut.
Simitçim Kaş

Güne boyozlama başlamaktan keyif alanlara göre…

Hamur işi beslenmek isteyenler için şahane bir adres. Simitçim Kaş, günün erken saatlerinde arı gibi çalışan ve farklı konseptlerde hamur işi (simit, açma, boyoz…) çıkaran tatlı bir fırın.
Sıcak sıcak simitin gözlerinizin önünden geçtiği o an siz de mahvoluyorsanız, doğru yazının içindeyiz hep birlikte bence. Simiti gerçekten çok lezzetli. Fırın aynı zamanda, kapısının önündeki birkaç masada kahvaltı hizmeti de vermekte.
Adres: Andifli, Menteşe Sk. No:2/C
Tzatziki Meyhane
Burasını geçen yaz gözüme kestirmiştim ve 2019 yazı için de heyecanla beklediğim yerlerdendi. Mekanı ilk gördüğümde L’Apero’nun yanında yer alıyordu, keyifli Yunan şarkıları çalıyordu o an ve dışardan gördüğüm kadarıyla atmosferiyle de hızlıca etkilemişti.
Bu yaz yeni yerlerinde hizmet vermeye başlamışlar. Ortam keyifli, müzikler de… Mezelerini başarılı buldum ama ekmek gibi bence çok önemli bir sorunları vardı. Bence öyle leziz mezelerin yanına, bakkaldan öğlen alınmış ve artık sıcaktan bayılmış görünümlü bildiğimiz beyaz ekmek verilmemeliydi.
Zaten Kaş’ın ekmek sorunu olduğunu ve ekmek bulmakta çok zorlandıklarını belirterek, işletme gayet ılımlı ve süreci bu kadar yönetebildiğini ifade eden yaklaşımdaydı ama o ekmek bence olmadı. Kendi damak tadım açımdan zaten olmadı ama Yunan restoranı konseptine de, o sofraya da, ambiyansa da olmadı… Mesela; ekmeği en azından ısıtmalarını rica ettik, fakat mikrodalganın bozuk, geri kalan tüm fırınların da dolu olduğunu açıkladılar gayet kibarca.
Önüme bütün çözümleri tıkayıp, konunun “yersene” gelmesi çözüm değil bence.
Ben Kaş’a gittiğimde Kurban Bayramı’nın artık son günleriydi ve inanılmaz bunaltıcı bir sıcak vardı. Mekanın bizim önümüzden geçen o kalabalığın da etkisiyle aynı zamanda o akşamki yoğunluğun da elbette, ekmek sorununu çözmek ana dertlerinden hiç olmamıştı bence.
İşte Zaika galiba o yüzden aylar öncesinden rezervasyon almaya başlıyor. Burada iki mekanı karşılaştırmıyorum ama işletme yönetimi ve müşteri memnuniyeti önemi burada devreye giriyor.
Bakınca Zaika da bayram temposundan çıktı ve aynı aşırı sıcaklık orada da söz konusu ama doğru konumlanan pervanelerle sorunu çözme eğilimlerine ikna olmamak mümkün değil. Tzatziki Meyhane, kendi ekmeğini yapma evresine bile girebilirdi. Mezeleri ve kalamarı bence gayet leziz ama oraya tekrar gitme isteğini misafirlerinin elinden alacak başka eksileri mevcut bence.
Belki sezon dışı daha iyi hizmet verebilecek mekanlardandır.
Adres: Andifli, Öztürk Sk. 2/3

Ruhi Bey Meyhanesi

“Kaş yeme içme önerilerinin” en keyifli bölümü.

Kaş’a her gidişimde denemek istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım Ruhi Bey Meyhanesi ile 2018 yazında nihayet buluştuk.

Lezzetli bir sofra kurmak ve gecenin akışını izlemek. Kaş için keyifli meyhanelerden bence.

Adres: Andifli Mahallesi Süleyman Sadıkçı Sokak / Kaş

Telefon: 242 836 35 55

Dolphin | Özge’nin Tavsiyesi

Meyhane kategorisinde yalnızca manzarası ile bir adım öne geçebilir. Mezeleri normal, balıkları lezzetliydi. Kaş’taki hemen hemen her mekan gibi garsonlar da oldukça ilgililerdi. Ama manzaraya karşın o meyhane ruhu yok gibi geldi bana. Fiyatları da Ruhi Bey’le karşılaştırınca sanki biraz üstünde gibi.
Yine de güneşin batışını rakı-balık eşliğinde izlemek isteyenlere tavsiye edilir.

Adres: Sandıkçı Sok. No:7, Kaş

Telefon: 0242836 35 38

Homburger Kaş

Homburger

(Mekanı 2018 yazında denemiştim, 2019 yılında ise Homburger’in işletme sahibi değişmiş, yeni haliyle henüz gitmedim, aşağıdaki notlar geçen yazki deneyime aittir.)

Şöyle deniz mahsüllerine kısa bir mola vermek isterseniz, Homburger’e buyrun.

Burger ve patates kızartması ikilisi için alternatifler sunan mekan, bence temiz bir öneri. Listeye eklenebilir.

Adres: Andifli mah. Öztürk sk. No:17/F, Kaş

Telefon: 0541 917 06 28

Dudu Mutfak

Kahvaltı için kapısını çalmam konusunda çok öneri almış olsam da, bir türlü vakit ayıramadım. Yolu düşecek olanlara not olarak ekleyeyim. Kahvaltıya ilave olarak ev yemekleri de bulunmakta.

Adres:Andifli Mahallesi, Süleyman Sandıkçı Sokak No:1/3, Kaş

Telefon: 0536 347 10 94

Oburus Momus

Menünün yıldızı; Patlıcanlı Creme Brule

Vejetaryen ve vegan lezzetler için bir koşu gidiniz. “İçime şöyle yeşillik, taze bir şeyler gitsin” diye seve seve uğradığım yerlerden. Mekanın geçen yazdan bu yana kendini daha da geliştirmesi ve boş masa bulmakta zorlanır hale gelinmesi, gittikleri yolda leziz bir istikrar yakaladıklarının kanıtı olsa gerek. Alkol menüleri de mevcut.

Falafellerinin mutlaka tadına bakın. Atıştırmalıkalrdan da mini kumpirler löp löp gidiyor.

Not: 2017 yazında bayıla bayıla gittiğim ama artık kapanan ve evden servise başlayan Retro Bistro’nun o meşhur Patlıcalı Krem Brule’sine Oburus Momus’ta bulmak mümkün.

Adres: Andifli Mahallesi, Necipbey Cd. No:22, Kaş

Telefon: 0507 704 20 32

Hazır konu açılmışken, falafel için kapısını çalmak istediğim mekanlardan olan Kaş Gurme Falafel’i de buraya bırakıyorum.

L’Apero

L’Apero Kaş’ın yıldız restoranlarından.

Burası, Zaika’dan sonra kesinlikle benim favori mekanlarımdan. Ortamı çok keyifli, Fransız dokunuşlarının hakim olduğu menüde ister yemeğe isterseniz de tatlı ve kahveye gidebilirsiniz. 2018 yazında yukarıda da fotoğrafını gördüğünüz profiterolü yiyerek tanışmıştım L’Apero’yla, 2019 yazında da ana yemek menüsünün içine düştüm.

Rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ettiğim L’Apero menüsünde boş lezzet yok gibi. Fransız Biftek çok başarılıydı mesela.

Denemedim ama kokteyllerinin de oldukça iyi olduğu söyleniyor.

Adres: Andifli Mah. Arısan Sok. 1A Kaş

Telefon: 0242 836 20 85

Loop Kaş

Aynı yerde pek çok farklı konseptte mekanı yan yana bulabileceğiniz Loop Kaş, şahane manzarasıyla mutlaka uğramanız gereken noktalardan bence.

İster kahveye, ister çok övülen menüsünü denemeye isterseniz de kokteyle gidin.

2019 yazında Loop’a yolumu düşürmek için çok uğraştım, (özellikle de ekşi maya ekmek bölümüne gitmek için) ama güneş batınca devreye giren ışıklandırma içimi karartma konusunda hazır gibi adeta. Işıl ışıl olsun ya da karanlık olsuncu değilim ama ışık ölçüsündeki bir şey beni orada tutmamayı başarıyor :/

Şöyle içinize bir kahve kokusu da çekmek isterseniz de yan tarafında yer alan Biiisstt Coffee & Sandwiches’i listeye ekleyebilirsiniz.

Pell’s Kaş

Burası ile ilgili yüksek doz övgü duyduğum için gidip kapılarını çalmak istedim, ki çaldım da ama lezzeti hariç servis kısmında bir abartının, dozu aşan bir “samimiyetin” olduğunu düşünüyorum.

Belki bana denk gelmiştir ama servis kısmında dengenin çok önemli olduğunu bir kez daha görmüştüm oldum.

Adres: Andifli Mahallesi, Topçu Sk. No:20, Kaş

Deja vu Cafe Bar

Deja Vu kesinlikle olmazsa olmazlardan

Burası gün batımını seyretmek için pek çok listede karşınıza çıkan o yer. Evet, gerçekten çok keyifli. En güzeli de o şahane manzaraya eşlik müthiş bir playlistin olması. Müzikler şahane. Kaş’ta olduğum tüm süre boyunca akşamlarımın hepsini burada geçirebilirim.

Adres: Andifli Mahallesi, Kaş

Eniştenin Yeri ise bu listeye “şöyle içime sıcak bir çorba gitsin” diyenler için. Hem hesaplı hem de leziz. Lahmacunları da güel. Aklınızda olsun. Merkeze çok yakın.

Adres: Andifli Mahallesi, Kaş

Echo Bar

Canlı müzik için tercih edilebilir mekanlardan. Gece 23:00 gibi gidip, mis gibi eğlenebilirsiniz. Tabii ki program gün be gün farklılık göstermekte.

Kaş’ta Nerede Kalınır?
Son birkaç yazdır Kaş’ta konaklama için tercih ettiğim adres; Paydos Pansiyon.

Merkeze çok yakın oluşu, içimi açan terası, güler yüzlü sahipleri ve o leziz kahvaltısı Paydos Pansiyon için anahtar kelimelerim.

Adres: Andifli Mahallesi, Necipbey Caddesi (Eski Hastane Cad.) No:16

Kaş sonrası bir de Meis patlatayım diyorsanız onun da önerileri şurada!

This Article Has 4 Comments
  1. Aphraell dedi ki:

    Sarpedon’s burger’siz bir kaş yeme içme rehberi olmaz, olamaz! Kapanmadıysa tabii. Geçen sene ve önceki seneden hareketle söylüyorum; fiyatları uygun, burgerleri nefis, personeli inanılmaz sempatik bir mekan Sarpedon’s Burger, denemeyenlere mutlaka tavsiye edilir.

  2. Faruk Tarakcıoğlu dedi ki:

    2021 yazı için Naturel Restoran listeye eklenebilir. Hem yemekleri hem mekan şahane. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir