Kendinden Sosyal İzolasyonlu Hayatların Yer Aldığı Filmler

Şu an seyahat etmek, her zamankinden daha zor. Başka bir ülkeye gitmeyi boşverin, çoğumuz evden başımızı zor çıkarıyoruz, ne yazık ki.

Kendi sosyal izolasyonumuz sırasında, o kalkmakta çok zorlandığımız kanepede, iyi bir film izleyerek, oturma odalarımızın sınırlarından kaçmak bir rahatlama metodu. Bu matematik formülü kesinlikle her zaman işe yarar, değil mi?

Filmler bizi uzak diyarlara uçurur, maceracı ruhla doldurur ve dünyanın, en azından bir süreliğine biraz daha erişilebilir görünmesini sağlar. Oturma odanızdan, açık havada oksijen almanızı sağlayacak filmleri aşağıda listeledim. Bu filmlerin en büyük ortak özelliği de, karakterlerin kısmen kendinden izolasyonlu bir hayata sahip olmaları, tabii bir de içlerinde kaçıp gitme duygusu da çok yüksek. Onlarla aynı kaderi yaşıyoruz ama azıcık atmosferimiz farklı.

Out of Africa / Benim Afrikam | 1985 – KENYA

Sosyal izolasyonu yüksek filmler

Bu filmin çekildiği evde, sosyal izolasyona girmek baya güzel olurdu. Romantik drama türündeki Out of Africa, Kenya’nın geniş düzlüklerine karşı destansı bir aşk hikayesini anlatıyor. Meryl Streep’in Robert Redford’la aralarında gelişen ilişki, 20. yüzyılın başlarındaki sömürgeciliğin zemininde şefkatle tasvir ediliyor. Film çarpıcı manzaraları ve güzel gün batımları için görülmeye değer.

The Talented Mr Ripley / Yetenekli Bay Ripley | 1999 – İTALYA

Seyahat isteği uyandıran filmler

Ee, gerilimsiz hayat olmaz. Bu filmi izlerken de, yüksek doz alacağınızı düşünüyorum. Matt Damon’un canlandırdığı kurnaz Tom Ripley ile 50’lilerin New York ve Napoli’sine yolculuğa var mısınız? Film, güney İtalya sahilllerini, Mongibello kasabasını, Positano’yu, Roma’yı ve Venedik’i içinde geçiriyor. Daha ne olsun.

Mamma Mia! | 2008 – YUNANİSTAN

Mamma Mia

Deniz, güneş, ABBA şarkıları, Yunanistan’ın Skopelos adasından manzaralar, aşk ve dans! Kesinlikle, insanın kendi rızasıyla sosyal izolasyona çekileceği bir yer. Başroldeki karakter de bir nev-i öyle yapmış zaten. Bir müzikalde beklediğiniz her şey var. Meryl Streep’i izlemek ise her zamanki gibi bir zevk.

Dr No | 1962 – JAMAİKA

James Bond seri filmlerinin ilki tam karşınızda. Jamaika güneşinin altında pişmeye ne dersiniz? Karayipler havası almanın tam sırası bence. Sean Connery’nin, aksiyon ve casusluk dolu sahnelerine ilave olarak, adanın doğal güzelliğini de gösteren inanılmaz sinematografik ve çarpıcı plajlarla göz göze gelmek mümkün.

A Bigger Splash | 2015 – İTALYA

Bir rock yıldızı (Tilda Swinton), onun eski sevgilisi (Ralph Fiennes), yeni sevgilisi (Matthias Schoenaerts) ve eski sevgilisinin kızı Penelope (Dakota Johnson). Bu dört kişinin yolu, İtalyan’ın Pantelleria adasında nefes kesen bir villada birleşiyor. Adeta sosyal izolasyon yaşıyorlar! Tahmin edebileceğiniz gibi, işler biraz garipleşiyor ve çoğu tatil filminden bekleyebileceğiniz o rahatlatıcı etki yerine, çeşitli gerilimli haller su yüzüne çıkıyor. Pantelleria’nın pastoral dokusu insanın içine işliyor. O izole tepeleri, bir kaçamak yapmanız için sizi yüksek sesle çağırıyor.

I Am Love / Benim Adım Aşk | 2009 – İTALYA

Milano’nun soğuk atmosferinde başlayan film, sahnelerdeki duygusal değişimle birlikte sıcaklığı ekrandan hissedilen Sanremo’nun parlayan güneşi altında devam eder.

Before Midnight / Geceyarısından Önce | 2013 – YUNANİSTAN

Filmin çekildiği yer; Yunanistan’ın Mani Yarımadası’nda yer alan Kardamyli. Filmdeki bazı sahnelerin çekildiği gösterişli ev ise, yazar Patrick Leigh Fermor’a ait. 2011 yılında hayatını kaybeden yazar, evini de Benaki Müzesi’ne bırakmış.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir