Klasikleşmiş Olan Keyifli Yılbaşı Filmleri | 2023

2023’ün belki de en harika zamanındayız! Yılbaşının yaklaşmasıyla, yeni yıl filmleri ezberimizi tazelemenin en doğru anları.

Tüm zamanların en iyi yılbaşı filmleri olarak adlandırılabilecek bir liste hazırladım. Eski klasiklerden oluşan bir liste olmasını tercih ettim çünkü hala keyifli hissettiren tat o filmlerde var diye düşünüyorum.

Home Alone (1990)

Yılbaşı Ruhunu Yaşatan Filmler-Home Alone

Açılış gibi açılış! Yılbaşı filmleri söz konusu olduğunda Home Alone mutlak bir zorunluluktur, değil mi?! Kevin McCallister’ın evde yalnız bırakıldıktan sonraki çılgın macerası birçok devam filmi ortaya çıkarırken, orijinali ise her zaman kalbimde özel bir yere sahip olarak kalacak. Tüm zamanların en iyi Noel filmleri arasında yer alması kaçınılmaz.

The Holiday (2006) | Netflix + Amazon Prime

The Holiday’i sayısız kez izlemiş olsa bile, yılbaşı sezonunda da bir kere daha izlemekten zarar gelmez! Kate Winslet ve Cameron Diaz, iki hafta boyunca evlerini değiştiren iki kadını canlandırıyor ve Winslet’in karakteri Los Angeles’ta yaşama başlarken Diaz, Surrey, İngiltere’deki üçük ama tatlı bir eve geliyor. Her iki kadını da geldikleri yerlerde romantizm bulur ve beklenmedik bir tatil sezonuyla sonuçlanır. Tüm bu yaşananlar ise Noel zamanı oluyor.

Filmin yönetmeni ve senaristi olan Nancy Meyers’in çektiği filmlerinden favori yemek sahnelerini anlattığı içeriğin linkini de şuraya ekliyorum.

While You Were Sleeping (1995)

90’larda çekilen romantik komedi filmleri mükemmel bir formüle sahipti ve While You Were Sleeping ise bence kesinlikle en iyiler arasında. Sandra Bullock, tren istasyonunda çalışan Lucy karakterini canlandırıyor. Günlerden bir gün, tren raylarına düşen “hayatının aşkını” kurtarır. Sonrasında da komaya giren adamın nişanlısı olduğunu sanarlar ve hikaye daha da hareketlenmeye başlar.

Love Actually (2003) | Amazon Prime

En çok izlenen Noel filmlerinden: Love Actually

Yeni yıl ruhunu iliklerimize kadar hissettiren, aşk hikayelerinin iç içe geçtiği Love Actually, tüm zamanların en iyi Noel filmlerinden biri.

The Family Stone (2005)

Aile içerisindeki bir yılbaşı kaosuna davetlisiniz. Bu klasik film, Everett Stone (Dermot Mulroney), Noel’de ailesiyle tanışması için kız arkadaşı Meredith Morton’u (Sarah Jessica Parker) eve getirmek ister. Desteğe ihtiyacı olduğunu düşünülerek kız kardeş Julie’den de (Claire Danes) gelmesini istenir. Ailenin tüm fertlerinin onayını kazanmayı uman Meredith ise bunun yerine sadece gergin kişiliğini vurgulamayı ve Everett’in niyetinden şüphe etmesini sağlamayı başarıyor.

Ladies in Black (2018)

Başlı başına “iyi hisset” filmlerinden. Yılbaşı zamanında, biraz da güneşli hava ve deniz görelim. Avustralya’da geçen film, Noel zamanında bir grup mağaza çalışanının hikayesini anlatıyor. Dönem filmi olması da önemli bir artısı tabii.

The Nightmare Before Christmas (1993)

Aynı eski korkutma ve çığlık rutininden sıkılan Balkabağı Kralı Jack Skellington, Noel sevincini yaymak istiyor. Ancak görevi, Noel Baba’yı tehlikeye atar ve herkes için bir kabus yaratır. Tim Burton’ın büyülü dünyası var işte 🙂

When Harry Met Sally (1989)

İki kişinin aşık olmasını izlemek her zaman memnuniyet vericidir, ancak Meg Ryan ve Billy Crystal, When Harry Met Sally’de süreci daha da mükemmelleştiriyorlar. Onların heyecan verici “yılbaşı öpücüğü”, tüm zamanların en romantik öpücüklerinden biri mesela.

About Time (2013) | Netflix

Keyifli bir İngiliz romantik komedisi olan About Time’da Rachel McAdams ve Domhnall Gleeson, Tim’in zamanda yolculuk yapma yeteneği sayesinde hikayeleri yeniden yazılmaya devam eden Mary ve Tim’i canlandırıyor. Tim’in aldığı yılbaşı öpücüğü için yaptığı “yolculukları” unutmamak gerek.

The Polar Express (2004) | Netflix

The Polar Express, Chris Van Allsburg’un 1985 tarihli çocuk kitabından uyarlanan, Noel arifesinde trene binen ve Noel Baba’yla tanışmak için Kuzey Kutbu’na olağanüstü bir yolculuğa çıkan genç bir çocuğu anlatıyor. Yolculuğunu unutulmaz kılan özel insanlarla karşılaştıktan sonra hayatı değişir.

How The Grinch Stole Christmas (2000) | Netflix

Dr Seuss’un 1957 tarihli aynı adlı kitabına dayanan film, herkesin Noel’ini mahvetmek için intikam peşinde olan Grinch’in hikayesi. Bakalım, kalbi zamanla yumuşayacak mı?

The Santa Clause (1994) 

1994 yapımı filmde, Tim Allen’ın canlandırdığı karakter Scott Calvin yanlışlıkla, Aziz Nick’in çatısından düşmesine neden olduktan sonra Noel Baba’ya dönüşür. Bu klasik komedi; güzel ve eski moda bir Noel filmi.

The Apartment (1960)

Billy Wilder’ın yönettiği film, En İyi Film Oscar’ına sahip. Amerikan sineması için tüm zamanların en iyilerinden olarak kabul görülmesi boşuna değil. Yalnızlık ve aşk hikayesi olarak da tanımlanabilecek film aynı zamanda en iyi yılbaşı filmlerinden biri.

Bridget Jones’s Diary (2001)

İkonik yılbaşı öpücüğü sahnesi olan filmler diye ayrı bir liste hazırlasam tam olacak galiba. Mark’ın yılbaşı kazağına da kalpler.

 Harry Potter and the Philosopher’s Stone (2001) | Netflix

En sevdiğim. Hem yılbaşı kategorisinden hem Harry Potter’cılık sevgisinden hem… Bahane üretmesi bedava.

Noel, sihir zamanı ve Hogwarts’tan daha büyülü neresi olabilir? Harry Potter uyarlamalarının ilki ile yola devam!

National Lampoon’s Christmas Vacation (1989)

Klasiklerden! Chevy Chase, neredeyse her şey ters gidene kadar, ailesiyle mükemmel bir Noel planlayan Clark Griswold rolünde. Ailenin eğlenceli macerasına ortak olup, azıcık heyecan yaşayalım.

A Christmas Tale (2008)

Uzun süredir aralarında devam eden kızgınlıklarla dolu, büyük bir Fransız ailesi yılbaşı için bir araya gelir ve içkiler akmaya başlayınca da…

Last Christmas (2019)

Bu filme çok bayılmadım ama bazı sahneleri seviyorum yine de! Emilia Clarke’ın, kötü kararlara abone olan genç bir kadını canlandırdığı Kate karakterini canlandırdığı filmde, olayların rengi değişir ve gerçek olamayacak kadar iyi şeyler olmaya başlar!

It’s A Wonderful Life (1945)

Biraz da gözlerimiz dolu dolu ekrana bakalım! İyi bir Noel filmi olmasının yanı sıra, tüm zamanların en iyilerinden bir yandan da.

Serendipity (2001)

Pek çok yılbaşı filmi, New York’ta kış sezonunun büyüsünü arka fonda gösterir. Tıpkı Serendipity’de de olduğu gibi işin içine bir de romantizm ve komedi giriyor. Film, insanların Aralık ayında neden New York’a akın ettiğinin altını çizer gibi.

Sleepless in Seattle (1993)

Meg Ryan ve Tom Hanks’ın başrollerinde yer aldığı Sleepless in Seattle, tam bir klasik ve Noel’den Sevgililer Günü’ne kadar tüm kutlanan günlerin içinden geçiyor neredeyse…

Four Christmases (2008) | Netflix

Reese Witherspoon’un yer aldığı bir romantik komedisini geri çevirmeye niyeti olmayanları böyle alayım. İzlemesi kolay bu bu yılbaşı filminde, Kate (Witherspoon) ve Brad (Vaughn) Noel’de boşanmış ebeveynlerinin dördünü de ziyaret etmekte zorlanıyorlar ve tabii ki eğlenceli anlar başlıyor.

Rent (2005)

Henüz izlemedim ama gelen öneriler kapsamında listeye ekliyorum. Film, yeni bir yıl umudunu yakalamak için ideal olarak gösteriliyor.

İyi Seneler Londra (2007)

Eğer 2020 bitmeden “içim biraz daha kararsın” diyorsanız, Berkun Oya’nın yazıp-yönettiği İyi Seneler Londra ideal bir seçim olacaktır. Londra’da bir otel odasında geçen film, boğaza yumru gibi oturuyor.

Snowpiercer (2013)

İnsanın içini kıpır kıpır yapan yılbaşı filmlerinden değil ama…. Bong Joon-ho’nun bu filminde; donmuş gelecekteki dünyada bile yeni yıl arifesi ritüellerinin göz ardı edilmediğine şahit oluyoruz.

200 Cigarettes, Green Book, In Bruges, Carol, Kiss Kiss Ban Bang, Edward Scissorhands, You’ve Got Mail da damağa yılbaşı çalan filmlerden!

Green Book

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir