Koronavirüs Nedeniyle Uçak Bileti İptali

Bu yazı 14.03.2020 tarihinde güncellendi.

(Güncelleme – 14.3.20) Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, tedbir amaçlı Fransa, İspanya, Almanya, Norveç, Danimarka, Avusturya, Belçika, İsveç ve Hollanda’ya yapılacak seferlerin 17 Nisan!a kadar durdurulduğunu açıkladı.

Koronavirüs salgını gerçeği tüm dünyayı sıkı sıkı sarmaya devam ediyor. Zaman ilerledikçe süreç nelere evrilecek göreceğiz. Peki ama bugün?

Özellikle de seyahatler ve uçak biletleri konusuna gözler çevrilmiş durumda. Havayolu şirketlerinin bu konuda yaptıkları açıklamalar şu yönde;

Pegasus | Koronavirüs Salgını Nedeniyle Bilet İptali

“Koronavirüs (COVID-19) vakalarında yaşanan artış ile birlikte seyahat planlarında oluşan belirsizlik nedeniyle tüm dış hat ve Kıbrıs uçuşlarımız için misafirlerimize bilet değişikliği ve ücretsiz açığa alma hakkı sunuyoruz.”

“Misafirlerimiz 30 Nisan 2020 tarihine kadar başvuru yapmaları şartıyla; aşağıda belirtilen kurallar dahilinde işlemlerini yapabilirler.”

7 Mart 2020 ve öncesinde satın alınmış,  7 Mart 2020 – 31 Mayıs 2020  tarihleri arasında Dış hat ve Kıbrıs uçuşu olanların, biletlerini 29 Ekim 2020 tarihine kadar olan bir uçuşla, değişiklik ücreti ödemeden varsa sadece yeni biletle ücret farkını ödeyerek değiştirebilir veya  biletlerini 1 yıl içinde kullanmak üzere açık bilete ücretsiz olarak çevirebilirler.

Koronavirüs Nedeniyle Uçak Bileti İptali

İtalya, Irak ve İran Seferleri Hakkında

Korona virüsü nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan talimat doğrultusunda;

  • 1 Mart -16 Nisan 2020 tarihleri arasında İtalya ve Irak’a yapılacak tüm uçuşlar karşılıklı olarak iptal edilmiştir.
  • 24 Şubat 2020-16 Nisan 2020 İstanbul İran’a yapılacak tüm uçuşlar karşılıklı olarak iptal edilmiştir.

İtalya’daki son durum hakkında bilgi almak için yazıya göz atabilirsiniz.

Türk Hava Yolları | Koronavirüs Salgını Nedeniyle Bilet İptali

“6 Mart – 24 Mart tarihleri arasında satın alınacak biletlerde (Türkiye iç hat uçuşları ve Ercan havalimanı uçuşları hariç) değişiklik ücretini kaldırıyoruz. Biletlenmiş uçuşlarınızı değiştirmek istediğinizde, ilk talebinizi değişiklik ücreti almadan gerçekleştiriyoruz.”

“Ayrıca 5 Mart 2020 ve öncesinde alınan, 31 Aralık 2020’ye kadar uçuşu olan biletlerinizde de (Türkiye iç hat uçuşları ve Ercan havalimanı uçuşları hariç) 16 Mart 2020 tarihine kadar işlem yapılması şartıyla ilk değişiklikte değişiklik ücreti almıyoruz.”

Air France-KLM | Koronavirüs Salgını Nedeniyle Bilet İptali

Yapılan açıklama şu yönde;

“Son dönemdeki Korona virüsü ile ilgili gelişmeler nedeniyle Air France ve KLM, seyahatlerinde değişiklik yapmayan isteyen yolculara biletlerinin ücretsiz olarak değiştirilmesi imkanı sunuyor.

Ücretsiz değişiklik hakkı 31 Mart 2020 tarihine kadar Air France-KLM ile düzenlenmiş ve seyahat tarihi 3 Mart-31 Mayıs 2020 olan tüm biletler için geçerlidir. Biletin tutarı kadar voucher veren Air France KLM, Daha yüksek bir rezervasyon sınıfının rezerve edilmesi durumunda eğer var ise ücret farkı uygulanıyor. Biletlerin yeniden düzenlenmesi 31 Mayıs 2020 tarihinden önce yapılmalıdır.”

* Çin, Kore, Singapur ve İtalya’ya seyahat için geçerli olan uygulamalar farklıdır.

Anadolu Jet | Koronavirüs Salgını Nedeniyle Bilet İptali

Anadolu Jet’in bilet iptali konusunda yaptığı bir açıklama yok.Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir