Koronavirüs Salgınında İspanya ve Diğer Avrupa Şehirlerindeki Son Durum

İspanyol hükümeti, koronavirüs salgınına karşı OHAL (Olağanüstü Hal) ilan etti. 15 Mart’ı 16 Mart’ı bağlayan gece başlayacak olan OHAL, 15 gün boyunca geçerli olacak.

Kesinleşmiş kararname uyarınca, insanların sadece acil durumlar, yiyecek satın almak veya iş için dışarı çıkmalarına izin veriliyor. İspanya’da koronavirüs salgınından kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı ise 288’e yükseldi. İspanya, İtalya’dan sonra virüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkesi oldu.

Cumartesi akşamı yedi saatlik bir kabine toplantısından sonra konuşan başbakan Pedro Sánchez, İspanya’nın “sağlık, sosyal ve ekonomik kriz” ile boğuşması nedeniyle “olağanüstü kararlar” alınması gerektiğini açıkladı.

Tüm gerekli olmayan dükkanların yanı sıra barlar, restoranlar, kafeler ve sinemalar da kapalı olacak. Olağanüstü hal, şimdilik iki hafta boyunca geçerli olacak, ancak parlamento onayı ile bu durum uzatılabilir.

Koronavirüs salgınında dışarıda yemek yemek ne kadar güvenli? sorusuna cevap arıyorsanız, yazıya göz atabilirsiniz.

İspanya’da Artan Vaka Sayıları

8.000’e yakın görülen vaka var ve İspanya’da koronavirus ölüm oranı bir günde iki kattan fazla bir sayıya ulaştı. Sağlık bakanlığı, enfeksiyonların yarısından fazlasının başkent Madrid’de yoğunlaştığını söylüyor.

Barselona’da, 15 Mart Pazar günü sessizce sokaklarda dolaşan insanlar, virüsün bulaşma riskini azaltmak için fırından ekmek satın alırken aralarında da bir metre mesafe oluşturdular.

Korovirüs salgınında İspanya’daki son durum

Korovirüs Salgınında Diğer Ülkelerdeki Son Durum

İtalya hakkında detaylı bilgi için yazıya göz atabilirsiniz.

İrlanda; 29 Mart tarihine kadar okulları tatil etti. Ülkede şu ana kadar 129 vaka görüldü ve 2 ölüm gerçekleşti. Donald Trump, İngiltere ve İrlanda’nın Amerika’ya uçuşlarını yasakladığını açıkladı.

Hollanda; 6 Nisan’a kadar okullar tatil edildi. Hollanda Sağlık Bakanı Bruno Bruins, kafe ve restoranların kapatılacağını da duyurdu. Vaka sayısı 1135 iken 20 kişinin ölümü gerçekleşti.

Fransa; ölen kişi sayısı 91’e yükseldi. Bunun üzerine de; kafe, bar, restoran, sinemaların kapatılma kararı alındı. Market, banka ve eczane hariç tüm ticari mağazalar kapatılıyor.

Rusya; vaka sayısı artmaya devam ediyor. En son rakam 63. Açıklanan bilgiye göre pozitif çıkan test sonuçlarına sahip 4 kişinin son 2 haftada İtalya, Fransa, İspanya ve İsviçre’ye seyahat ettikleri doğrulandı.

İsviçre; vaka sayısı çok yüksek bir oranda arttı ve 841’e ulaştı. Şimdiye kadar 14 kişi de hayatını kaybetti. Eğitime ara verildi ve acil durum ilan edildi. Almanya; İsviçre, Fransa ve Avusturya ile sınır kapılarını kapayacak.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir