Koronavirüs Salgınında İtalya Şehirlerindeki Son Durum

Bu yazı 14.03.2020 tarihinde güncellendi.

Ocak ayının son haftası İtalya’nın Modena şehrindeydim, döndükten birkaç hafta sonra şehrin karantina altına alınmasına elbette fazla içerledim.

Sadece Modena değil İtalya’nın pek çok şehri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı büyük sınav veriyor ve hem insanlar hem de şehirler hayatta kalmaya çalışıyor.

Sosyal yaşamın da büyük vurgun almasıyla geriye sessizliğe teslim olan turistik İtalya şehirleri kalmış görünüyor. İtalya’daki son duruma dair genel tabloyu aşağıda toparlamaya çalıştım.

Koronavirüs nedeniyle uçak bileti iptal eden şirketler hakkında bilgi almak için yazıya göz atabilirsiniz.

İtalya Coronavirüs Salgını ve Artan Vakalar

İtalya, 150’den fazla vakanın patlamasıyla ilk büyük koronavirüs salgınıyla karşı karşıya kalmış oldu. Pazar günü yetkililerin aldığı kararla da en az 10 şehri karantina altına alındı, Büyük şehirlerdeki okullar kapanırken, Venedik Karnavalı’nın da süresi kısaldı.

Ülkelerin hissettiği güvenlik ve mesafe duygusunu yerle bir eden koronavirüs salgını, 2015 yılındaki göç krizinden bu yana karşılaşılabilecek en büyük zorluk algısını oluşturuyor.

İtalya’nın Lombardiya bölgesinde, Milano’nun güneydoğusunda Codogno’da aniden bir dizi vakanın ortaya çıkması karantina konusunda büyük tetikleyici oldu.

İtalya eski sağlık bakanı Beatrice Lorenzin, İtalya’daki vakalardaki keskin yükselişin, “ikinci nesil bulaşıcılık” sebepli olduğunu açıklıyor. Yani, virüsün kuluçka döneminde karantinaya alınmadan Çin’den İtalya’ya seyahat eden kişilerin neden olduğunu belirtiyor.

İtalya’da şu an koronavirüs salgını sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 1809’a yükseldi (10 Mart tarihinde 631’di). Son 24 içerisinde ise 368 (çok yüksek bir rakam) kişiden fazla ölüm bildirilmiş.

İtalya’nın Karantina Altına Alınan Şehirleri

Koronavirüs salgınının yoğun olarak görüldüğü Lombardiya Bölgesi ve 14 kent, İtalyan yetkililer tarafından pazar gününden itibaren karantina bölgesi ilan edildi. Sadece acil durumlar söz konusu olduğunda giriş – çıkışlara izin veriliyor olacak. Lombardiya bölgesi haricindeki bu 14 kent ise; Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro e Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano Cusio Ossola, Vercelli, Padova, Treviso ve Venedik.

İtalya, geç kalındığı söylenen güvenlik önlemlerini artırarak devam ediyor. Mağazalar, restoranlar ve barlar için de geçici süreli kapatılma kararı alındı.

İtalya hükümeti, ülkenin koronavirüs salgını nedeniyle ölüm oranının 24 saat içinde% 31 oranında artarak toplam 827’ye ulaşmasıyla ülke genelindeki tüm mağaza, bar ve restoranların kapanmasını emretti. Sadece bankalar gibi temel hizmetler açık olacak.

Tüm spor etkinlikleri ve kamuya açık olan aktiviteler 3 Nisan’a kadar durduruldu. Kültürel etkinliklerle birlikte yasaklanan cenaze törenlerine ilave olarak insanların barlarda, kiliselerde, marketlerde birbirlerine karşı en az 1 metre mesafede durmaları kuralı hayatlarına dahil oldu.

Bu durum aynı zamanda İtalya’nın ekonomik motorunun da duracağınına dair endişeleri artırıyor.

İtalya borsası pazartesi sabah yüzde 11 düşüş gösterdi.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir