Luca Guadagnino Filmlerinden İlhamla İtalya’ya Yolculuk

Luca Guadagnino, estetik algısıyla içimi heyecanladıran yönetmenlerden. Tamam, bu filmler bir ekip işi ve kesinlikle çok doğru insanlarla yan yana ama onun o zihninin kıvrımları da az değil.

Mesela; İtalyan yönetmen Guadagnino ile oturup bir seyahat planı çıkarsak, mest olacağımız kesin. Eğer aynı masa etrafında buluşma şansımız olmazsa diye de, filmlerindeki o gidilesi şehirleri aşağıya bırakıyorum. Seyahat engelleri kalkınca, tüm bir yıla yaya yaya yapılabilecek güzellikte yerler var.

İtalya’da Geçen İlham Verici Filmler ve Roma’da Geçen Filmlerden Öneriler yazıları da şurada dursun.

Yönetmen Luca Guadagnino, Marisa Berenson, Tilda Swinton

Luca Guadagnino’nun dört filminden derlenen “Eller” isimli bu video da şifa niyetine gelsin. Geçtiğimiz günlerde, yeniden çekilecek olan Scarface’in yönetmeninin de Guadagnino olduğu açıkladı. Mis!

The Staggering Girl (2019) | Roma

Uzun metrajlı filmleriyle ismini parlatmadan önce daha çok kısa film ağırlıklı çalışan yönetmen, 2019 yılında yeniden bir kısa film yayınladı. Julianne Moore’un başrolde olduğu bu kısa film (The Staggering Girl), Mubi Türkiye’de şu an mevcut.

37 dakikalık sürede, şehirsel yolculuk açısından yine göreceğimizi görüyoruz. Valentino kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli ile ortak çalışılan bu film, aynı zamanda bir moda şovu değerinde.

Francesca Moretti (Julianne Moore), New York’taki evinden, görme engelli bir sanatçı olan annesini yanına almak için Roma’ya gider. Derin duyguların, anı tasvirlerinin, naif diyalogların yer aldığı bu film, estetik açıdan da büyük bir zevk sunuyor.

Suspiria (2018)

Hiç mi İtalya’da geçmiyor? Film, Berlin ve Münih’te çekildi. Sıradaki filme geçiyorum o yüzden.

A Bigger Splash ( 2015)| Pantelleria Adası

1969 yılında Jacques Deray tarafından çekilen Swimming Pool filminin çok şık bir versiyonu olan A Bigger Splash, bizi İtalya’daki Pantelleria adasına davet ediyor. Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Matthias Schoenaerts ve Dakota Johnson’dan oluşan bu dikkat çekici dörtlü, bir arada nasıl olur, buyrun izleyin, azıcık gerilin.

Yönetmenin; “Kariyerimin geri kalanında onlarla çalışmak isterim” dediği iki oyuncu da bu filmde. Tilda Swinton ve Dakota Johnson. Ki sonrasında bu ikili Suspiria’da da karşımızda.

Sicilya kıyılarında yer alan Pantelleria adası da, umarım benim yolumun düşeceği yerlerden biri olur. Tepede bir yerde havuzlu muhteşem bir villada dönen hikaye, karakterlerin mutlu ve izole bir tatil planları başlıyor.

I Am Love (Io Sono L’Amore) 2009 | Milano + San Remo

Cesur ve alışılmadık proje seçimleriyle karşımıza çıkmayı seven Tilda Swinton bu aile dramasında da kalpleri çalıyor ve oyuyor. Yönetmenle de kim bilir kaçıncı çalışmaları artık!

Swinton filmde; Tancredi Recchi (Pippo Delbono) ile evlenerek, Milano’nun üst sınıflarına “geçen” Rus asıllı Emma’yı canlandırıyor. Ailesiyle kurduğu samimi ve sıcak ilişki bu karakterle hızlı bir bağ kurmamızı sağlıyor. Ve onu o ailedeki diğer karakterlerden de hemen ayırıyor. Yaşadıkları ev, yer yer gördüğümüz Milano sokakları, Emma’nın ara ara kaçtığı o doğal yaşamı içimize çektiğimiz San Remo, Dolceacqua ve Castel Vittorio.

Filmdeki ev sahnelerinin çekildiği Villa Necchi Campiglio, normalde de ziyarete açık bir sanat müzesi. Uçağa binip, ilk gitmek istediğim yerlerden oluyor zaman zaman. San Remo’ya da sevgiler.

Call Me By Your Name (2017) | Crema

Geldik, “her şey yalan, bu sahi” kısmına. Her şeyiyle seviyorum. Andre Aciman’ın romanından uyarlanan film, İtalya havası aldıran en keyifli yapımlarından.

Yönetmen Luca Guadagnino’nun filmin “vaftiz babası” olarak ilan ettiği, senaryoda imzası bulunan James Ivory de sonsuz anılmayı hak ediyor.

Neyse, biz eve dönelim <3 Ev, romandaki anlatımda kıyı kesimde yer alırken filmde ise tüm prodüksiyonu bir arada tutmak için daha iç kesimlere taşınmış. Biraz da “kırsal tembelliğini” en iyi bu şekilde anlatacağını düşünmüş yönetmen.

Guadagnino, filmi çekmeden birkaç yıl önce çıktığı tatil sırasında görüyor, filmin öznesi niteliğindeki bu evi. Moscazzano’da, Crema’ya arabayla sadece birkaç dakikalık mesafede bulunan ıssız bir binaymış o gördüğünde.

Aslında villa, Death In Venice filmi için yönetmen Luchino Visconti’nin bir akrabası olan Violante Visconti di Modrone tarafından film için özel olarak dekore edilmiş. Altını deştikçe neler çıkıyor evin.

Bir akademisyen olan Mr. Perlman (Michael Stuhlbarg), Amerikalı araştırma görevlisi Oliver’ı (Armie Hammer) evinde birkaç hafta kalmaya davet ediyor. 17 yaşındaki oğlu Elio da (Timothée Chalamet) ), tam da bu noktada devreye giriyor. Elio ve Oliver’ın arkadaşlıkları, keşfedilen o ilk aşklar, gezilen yerler, bisikletli sahneler…

İnsan, Crema’ya gidip yerleşmek istiyor.

I Am Love ve A Bigger Splash filmlerinden sonra Call Me By Your Name ile “Arzu üzerine filmler” üçlemesini kapatan yönetmen, ikincisinin geleceği kesinleşen bu filmin konumunu nerelere sığdıracak acaba?

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir