Meryl Streep Filmleri Eşliğinde Sofraya Oturuyoruz

Neslinin en iyi kadın oyuncularından biri olarak kabul edilen Meryl Streep, Oscar adaylığı elde etmesi için de o filmde bir kere bile görünmesi yetiyor.

Ama Meryl Streep’i gözümün önüne getirdiğimde aklıma gelen ilk şeyler kırmızı halı kareleri yerine oynadığı filmlerdeki yemek sahneleri oluyor. Çünkü bir hayli var.

Meryl Streep, filmlerinde her zaman mutfakta bir sahnede veya kurulu sofrada karşımıza çıkıyor. Bu yüzden de onun; mükemmel yaptığı o yemekleri, hakkını vererek oturduğu sofraları anıp, derleyip toplayıp, listelemek isterim.

Eledim, eledim, tatlı bir liste ortaya çıkardım.

Bir Şefi Canlandırdığı Filmler

Enerjisini sevdiğim It’s Complicated filminde yönetmen Nancy Meyers devreye giriyor ve şahane mutfak sahneleri ortaya çıkıyor. Bu ikilinin sadece bir kez çalışmış olması azıcık şaşırtıcı. Meryl Streep, bu filmde pasta şefi ve pastane sahibi rolünde. Aranılan romantik-komedi bulunmuştur.

Julie ve Julia

Julie ve Julia ile de gösterişli yemek sahnelerine davet ediyor cümlemizi. Streep’in şef Julia Child’ı canlandırdığı film, düşündükçe içimi kıpır kıpır yapanlardan. Fransız mutfağını ve tekniklerini ABD’lilere öğreten bir şef olarak mutfakta. Çıta oldukça yüksek olduğu için de filmde de gelsin yemekler gitsin tatlılar şeklinde takılıyoruz.

Evinin Mutfağında Olduğu Filmler

Bridges of Madison County

One True Thing, The Hours ve Bridges of Madison County gibi filmlerde o en sevdiği iç mekana, mutfağına yeniden giriyor ancak bu sefer aradaki bağlam farklı. Bir şef olarak değil, belki de yapacak başka bir şeyi olmadığı için o tezgahın başında. Özellikle de Bridges of Madison County filminde geçen mutfak sahneleri, bir anne olarak ona, o hayattaki rolünü fazlasıyla hatırlatıyordu. Bakılması gereken bir aile ile dolu güzel bir odada bırakıyoruz onu.

Mutfaktan Geçerken

Meryl Streep’in mutfakla olan ilişkisinin birçok aşaması var ne de olsa. Bu kategorideki filmler ise; mutfağa şöyle bir uğramış + mutfağa su almaya girmiş, çıkmış tadında.

Manhattan

Woody Allen’ın yönettiği Manhattan’da zarif duruşu ve o şahane saçlarıyla göz kamaştıran haliyle, New York mutfağında, oğluna yemek hazırlarken ve bir yandan da Woody Allen ile kısa bir tartışma yaşarken görüyoruz. Bu mutfaklardan daha fazlası Kramer vs. Kramer filminde de mevcut. Joanna Kramer karakterinin pek mutfakla işi yok ama işte… Bu kategoriye 1983 yapımı Silkwood filminde canlandırdığı Karen karakterini de ekleyebiliriz. Kendi üzerinde hakimiyeti olan kadın!

Sofrada Otururken

Sofra başında hakimiyet kurduğu veya sadece yemek yemeyi sevdiği için orada bulunduğunun farkında olduğu sahneler…

Heartburn

Jack Nicholson ve Meryl Streep ikilisinin yer aldığı Heartburn filminde yatakta oturarak yediği Spagetti Carbornara, gözümün önünde hala.

Tatlı, hafif çerezimsi, Defending Your Life filmde canlandırdığı Julia karakterinin sınırsızca yediği o makarnalar ne olacak peki?

August: Osage County

August: Osage County filmindeki “tuhaf”, “zor” karakterinin sofra başındaki duruşuna saygılar yolluyorum.

Big Little Lies

Son olarak; Big Little Lies dizisinin ikinci sezonunda, sofradaki meşhur çığlığı hala kulaklarda…

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir