NEDEN KAHVE İÇMELİYİZ?

Her gün, Dünya Kahve Günü olsa!

Şehirde deli gibi bedava kahve dağıtılsaydı ne güzel olurdu değil mi? Ama malesef herkes kendi kabuğunda görünen o ki!

Neyse kendi kahvemizi, kendimiz alır içeriz. Eğer bunun için de sebep arıyorsanız, aşağıdaki bilgiler size yeter de artar bile.

 

 

dünya kahve günü

Kalp için

Brooklyn College’ın araştırmasına göre günde 4 fincan kahve içmek kardiyovasküler risklerini etkileyici bir şekilde %53 oranında azaltabiliyor. Tabii hepsini bir anda içmezseniz daha akıllıca olacaktır.

 

Karaciğer sağlığı

Los Angeles’da bulunan USC Norris Comprehensive Cancer Centre’ın araştırmasına göre, sadece iş yetiştirirken sıkışıp koyu kahveler içen iş arkadaşına oranla, düzenli kahve içersen karaciğer kanserine yakalanma riskin %29 oranında daha az olacaktır. Alkol tüketimi ise bu etkiyi tersine çevirmekte.

 

Demanstan kurtulun

Kahve sizi ayık tutmanın dışında, yaşlılıkta da zihnen daha dinç kılacaktır. Harvard’da gerçekleştirilen araştırmaya göre vücuda düzenli kafein alımını sağlamak Alzheimer riskini %60’a kadar azaltabiliyor ve Parkinson’a yakalanma riskin de neredeyse yarı yarıya azalıyor.

dünya kahve günü

Hafızanıza güç katın

Anahtarları nereye koyduğunuzu unuttuğunuzda mutfağa yönel . John Hopkins University ‘nin bulgularına göre bir double espresso hafızanızı 24 saate kadar turbo ateşleyebiliyor. En iyisi anahtarları kahvenin yanına bırakmanız.

 

Mutluluk için

Harvard School of Public Health’in bulgularına göre günde 4 kahve depresyon riskini %20 oranında azaltır. Bir daha ki kahveciye gidişinizde cüzdanınızı kaybedebilirsiniz ama mutluluğunuz da artabilir.

 

Daha fazla direnç

Neon renkli spor içeceklerinden vazgeçin. University of Birmingham’ın araştırmasına göre koşu dayanıklılığınız espresso ile %26 oranında artabiliyor. Hatta üst seviye uzun mesafe koşucularından özel bir tavsiyeyle, koşarken kahve çekirdekleri bile emebilirsiniz.

İnsülin

Institute for Scientific Information on Coffee’nin araştırmasına göre her kupa kahve type 2 şeker hastalığına yakalanma riskini %10’a kadar azaltabiliyor.

 

Yağ yakmak için

Birçok araştırma kahvenin yağ yakıcı özelliklerini ispatlamış durumda. Hem metabolizmanızı hızlandırarak, hem de iştahınızı keserek. Tabi ki günde 3 karamel macchiato içiyorsanız sonuçlar böyle olmayacaktır.

 

Bir de bugüne özel Black Shot Cafe’nin etkinliği olacak. Detaylar için: 

NEDEN KAHVE İÇMELİYİZ?

Diğer Post Önerisi;

KAHVENİZ KAPINIZA GELSİN!

Kahve mekanları konusunda yüksek bir hakimiyet kurma derdindeyseniz bu önerilerimi bir kenara not alın!

En yakın kahve dükkanlarını bulmak ya da yeni açılanları keşfetmek için telefonunuza indireceğiniz bu uygulamalar elinizin altında büyük kolaylık olacak. Bir de bu uygulamalar eve kahve servisi yapsa tam olacak. Neyse ki o konuya dair de detayları burada bulabilirsiniz.

marieclaire.com.tr’den alınmıştır.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir