Netflix’te Yer Alan Dönem / Tarihi Aşk Filmleri

Yazı, Mart ayında güncellendi.

Bu liste, “Netflix’te yer alan iyi filmler kategorisindeki”, dönem + tarihi aşk içerikli filmlerden oluşuyor. Diğer türlerdeki filmler için ana kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Sense and Sensibility (1995): Bu Jane Austen uyarlaması film, bana göre “hazır Netflix’teyken mutlaka izlenmesi gerekenlerden”.

Atonement (2007): Ian McEwan’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, savaş + aşk + dram üçlüsünün kesişiminde geçiyor. (Kaldırılmış ama Amazon Prime’da mevcut)

The Other Boleyn Girl (2008): Bu tarihi dramada, başrollerde Scarlett Johansson, Natalie Portman ve Eric Bana yer alıyor. Mis.

Elizabeth: The Golden Age (2007): “En İyi Elizabeth” filmi kategorimde değil ama kostümler, atmosfer baya havaya sokuyor ve keyifle izlettiriyor. Kraliçe I. Elizabeth olarak ise karşımızda Cate Blanchett yer alıyor.

Marie Antoinette (2006): Yönetmen Sofia Coppola’nın bu unutulmaz filmi, daha önce birkaç izlediyseniz bile yeniden izlemeye oldukça müsait diye düşünüyorum. Kostümlü dramalara bayılıyorum.

The Age of Innocence (1993): Martin Scorsese yönetmenliğinde çekilen bu filmin her detayını çok seviyorum galiba. Aşk, kostüm, entrika, romantik drama… Oyuncu kadrosunun şahaneliği de şöyle; Daniel Day Lewis, Michelle Pheiffer ve Winona Ryder!

Remains Of The Day (1993): Netflix’e ara ara gelip, sonra yine giden bir film olduğu için hazır şu an mevcutken yapıştırın derim. James Ivory’nin yönettiği filmin başrolünde Anthony Hopkins ve Emma Thompson yer alıyor. Kazuo Ishiguro’nun adlı adlı romanından uyarlama.

Pride and Prejudice (2005): Bir başka Jane Austen uyarlaması daha. Bu da güzel uyarlanan filmlerden şüphesiz. 19.yüzyıl’da bir tur atıp, gelelim. (Kaldırılmış :/ )

The Great Gatsby (2013): Ah! Baz Luhrmann yönettiği filmin oyuncu kadrosu, filmdeki ihtişamlı sahneler gibi adeta. Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan…

The Notebook (2004): 1940’larda geçen film, Ryan Gosling ve Rachel McAdams ikilisinin uyumuyla, içimizi sızlatan hikayesiyle kalplerde.

Anna Karenina (2012): Keira Knightley’nin bu listedeki kaçıncı dönem filmi oldu acaba?! Ama kostümse kostüm, uyarlamaysa uyarlama, aşksa aşk…

Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots (2018): En iyilerden biri olup olmadığı konusunda şüphelerim var ama izlemeyi sevdiğim iki kadın oyuncu (Saoirse Ronan ve Margot Robbie) olduğu için bu listeye hoop ekledim. Netflix’e gelmişken izlenebilir.

The Imitation Game (2014): Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley ikilisinin yer aldığı film, 2. Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Severim! (Kaldırılmış :/ )

Les Miserables (2012): Victor Hugo’nun aynı adlı romanından ilhamla oluşturulan 1985 yapımı müzikalin sinemaya uyarlanması. Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway başrollerdeki isimlerden.

A Man for All Seasons (1966): Günümüzde çekilen dönem filmleri kadar, 50’li+60’lı yıllarda çekilen kostümlü dramaları da çok seviyorum. Filmi izleyince, dönem fark etmeksizin insanlık hep aynı şeyleri / hataları yapa yapa ilerliyor diye durup düşünüyorsun işte.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir