No Time To Die Filminin Çekildiği Kent Matera

Nisan ayında vizyona girmesi beklenirken, COVID-19 sebebiyle kasım ayına ertelenen No Time To Die filmi, çekimlerin yapıldığı İtalya şehriyle de radarımda.

İki saat 43 dakikalık bir süreye sahip olan film, şimdiye kadarki en uzun Bond filmi olma özelliğini de taşıyor. Daniel Craig, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Rami Malek, Christoph Waltz’ın yer aldığı filmin fragmanını aşağıya bırakıyorum, çekimlerin bir bölümünün yapıldığı İtalya’nın Matera şehrini de azıcık detaylarla ele alıyorum. Haydi bakalım, rast gele.

Matera Şehri | Sassi di Matera

Bu antik kent iki kanyonun tepesinde yer alıyor ve sakinlerinin bugün hala yaşadığı pek çok mağara eve sahip. Aynı zamanda bu mağara evler UNESCO tarafından da koruma altında. Bir zamanlar, yaşamın en fakir olduğu İtalya şehirlerindenmiş ancak çeşitli girişimler sonucu Matera, 2019 yılında Avrupa Kültür Şehri statüsünü almış.

Artan turist sayısının sebeplerinden biri de; sıra dışı taş yerleşim alanı. Bu sebeple film yapımcılarının da radarında. Tıpkı, yeni James Bond macerası No Time To Die filminde, Matera’nın oynadığı başrol gibi.

No Time To Die, İtalya’nın ilk kez ev sahipliği yaptığı bir James Bond filmi değil. Yıllar boyunca; Roma, Siena, Venedik, Como Gölü, Sardunya gibi birçok İtalyan toprağı Bond filmlerine merkez oldu. “Yunan Adaları’nda geçen filmler” listesinde de bir adet James Bond filmi de yer alıyor.

Matera’nın kendine özgü manzarası, 2003 yılında Mel Gibson’ın yönettiği The Passion of the Christ filminde de görülmüştü.

Matera Şehri Nerede?

Şehir, İtalya’nın güneyinde yer alıyor. Fotoğraflardan anladığım kadarıyla, kalp kırıklığı yapacak kadar büyüleyici. İtalya’da Basilicata bölgesinde yer alan kent, listemde yanında yıldızlarla duruyor. Tabii, benzerlik ortada. Önce Mardin’e gideceğim.

İşte orada Matera

Türkiye’den direkt uçuş olan Bari’ye çok yakın görünüyor haritadan. Matera, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Paleolitik Çağ’dan (Yontma Taş Devri) beri burada insanlar yaşıyor. Aman Allah’ım!

Matera’da yaşam da pek kolay değilmiş tabii; insanlar eski sassilerde / mağara evlerde yaşıyorlarmış ve o evleri de yoksulluğun sembolü olarak utanç verici görüyorlarmış. Bugün ise Sassi tüm dünyadaki en güzel mimari yapılar arasında gösteriliyor.

Matera çevresinde yer alan Murgia Materana arkeolojik parkı, sanat eserlerine ev sahipliği yapan 100’den fazla kiliseyi barındırıyor. Roma-Latin tapınaklarının yakınında inşa edilmiş Yunan-Ortodoks kiliseleri mevcut. Şaşırılması gereken şeyler burası için belli ki çok normal.

Matera’nın en eski evlerinden biri Casa Grotta. Burayı ziyaret ettiğinizde, 18. yüzyılda insanların mağaralarda nasıl yaşadıklarını görebilirsiniz.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir