Normal People Dizisi Hangi Şehirlerde Çekildi?

Sally Rooney’nin aynı adlı romanından uyarlanan dizi Normal People, heyecanla beklediklerimdendi. Kitabı okurken gözümde canlanan ile dizide karşıma ne çıkacağını beklemek kesinlikle merak uyandırıcı oldu, pek çok roman uyarlaması olan dizi ve filmde olduğu gibi. Ve, benim gözümde canlandırdığımdan çok daha “başka” ve akılda kalıcı ne güzel bir hikaye anlatımı çıkmış ortaya.

Evler, şehirler, kıyafetler, şarkılar, diyaloglar… Kitabı da, diziyi de tavsiye ederim. Bu yazının konusu ise dizinin çekildiği şehirler. Özellikle de İtalya sahneleri hala gözümün önünde.

Normal People Dizisinin Çekildiği Şehirler

Marianne (Daisy Edgar-Jones) ve Connell (Paul Mescal) ile iç içe geçmiş öğrenci yaşamları ve birbirlerine olan takıntıları bize, 12 bölüm boyunca fazla olmasa da yine de keyifli ölçü de şehirler / ülkeler arası yolculuk yaptırıyor.

Connell ve Marianne’nin güneş alan İtalyan tarlalarında bisiklet sürdüğü ve bir kasaba meydanında dondurma yediği sahneler güzel hayal kurduruyor.

Sligo – İrlanda

Marianne ve Connell ‘nin kurgusal şehri olan Carricklea için, yapım Sligo’da Tubbercurry’yi tercih etti. Dizinin son bölümünde buradaki yerel yaşama dair de kısa sahneler görüyoruz. Dizide kullanılan mekanlar arasında; Killorans Traditional Restaurant & Lounge Bar, Brennan’s Pub (gerçek bir İrlanda pub’ı) ve Streedagh Point (fotoğrafını yukarıda gördüğünüz sahnenin çekildiği yer).

Karakterlerin evlerinin çekimleri ise başka yerlerde gerçekleşti. Marianne’nin o büyük evi aslında Dublin’den yarım saat uzaklıkta bir kasabada, Enniskerry’de çekildi. Connell’in evi için ise Dublin’in güneyinde yer alan Shankill şehri seçildi.

Trinity Koleji – Dublin | İrlanda

Normal People

Artık bu sahnelerde lise yılları bitiyor, üniversite günleri başlıyor. 428 yaşındaki bu üniversite sahnelerinin çekimlerinde; Robert Emmet Tiyatrosu’nu, okulun kütüphanesini ve kriket sahalarını görüyoruz. Okulun ön meydanı da görkemli bir şekilde karşımıza çıkıyor. Marianne’in kaldığı ev o muhteşem ev ise 19. yüzyıl yapılarıyla dolu Ballsbridge’deki Wellington Yolu üzerinde yer alıyor.

Trieste – İtalya

Marianne’nin İtalya’daki aile villası kesinlikle muhteşem. Kitapta anlatılan bu kısım Trieste şehrinde geçiyorken, yukarıdaki evin konumu ve dizinin de çekildiği yer ise Roma’nın kuzeyinde, Sant’Oreste köyünün yakınlarındaki Tenuta di Verzano’daki Il Casale’dir (Burayı Airbnb’den kiralayabilirsiniz). Pastoral bir manzara ve parlak mavilikte bir havuz, evin sahip olduklarından. Ayrıca bu villa Julia Roberts’ın Eat, Pray, Love filminde de kullanılmış.

Marianne ve Connell, alışverişe gittiklerinde ise, yakınlardaki Stimigliano’dalar. Santi Cosma e Damiano kilisesinin önündeki Piazza Vittorio Emanuele’de dondurma yiyorlar. Ne şahane!

Gammelstad – Luleå | İsveç

Marianne, dizinin ilerleyen bölümlerinde Erasmus programı ile İsveç’e taşınır. Buradaki sahnler, İsveç-Finlandiya sınırından çok uzak olmayan, Laponya’daki bir kasaba olan Luleå’nın soğuk iklimlerinde çekildi. Luleå’nın en etkileyici görünümü, dokuzuncu bölümün kapanış sahnesinde, Marianne, her kış bir metre kalınlığa kadar donan Baltık Denizi’nin, kasabayı çevreleyen kısımlarında yürürken.

The Fumbally isimli kafe ise Mariann’nin tek başına kahve içtiği yer.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir