ORGANİK EKMEK ÇEŞİTLERİ İÇİN DOĞRU ADRES

Son günlerde denemek için sabırsızlandığım tek şey 240 derecenin organik ekmek çeşitleri galiba.

En güzel reklam kulaktan kulağa yayılandır ya hani, ofisteki kızların “nefis bu ekmekler, denemen lazım, 2-3 dilim yedim ve baya tok tuttu” demesi üzerine meraklanma halim epey arttı.

ORGANİK EKMEK ÇEŞİTLERİ İÇİN DOĞRU ADRES

İnternet sitelerinden gözüm kapalı sipariş verecektim ki bu hafta sonu ( 12-13 Eylül’de) Souq Karaköy’de olduklarını gördüm.

Organik ekmek çeşitleri için en güzeli orayı bir ziyaret etmek olacak herhalde. Özellikle tam buğday unlu ekmek için sıraya girmeyi göze alırım.

 

240 Derece’nin hiç bir ürününde ticari maya kullanılmıyor. Ekşi maya işin girince de elbette şahane bir şey çıkıyordur ortaya.

 

Hadi bakalım “ekmeğimizin peşine” düşelim. Ama önce organik ekmek çeşitleri içerisinden ne seçeceğimiz konusunda alternatifleri gözümüzün önüne getirelim.

 

 

 

ORGANİK EKMEK ÇEŞİTLERİ İÇİN DOĞRU ADRES

 

 

Çok Tahıllı: Çavdar ve tam buğday unu kullanılır. Ay çekirdeği, keten tohumu ve susam içerir. Tahıl kokusu yoğun olarak hissedilir. Diyet yapanlar rahatlıkla tüketebilir.

 

%100 Tam Buğday: Taş değirmende öğütülmüş organik tam buğday unu kullanılır. Organik ekmek çeşitleri konusunda üst sırada. Glisemik indeksi düşüktür. Diyet yapanlar rahatlıkla tüketebilir. İçerdiği kepek, vitamin, mineral ve proteinler açısından zengindir. Değerli bir lif kaynağıdır.

 

Cevizli Tam Buğday: Organik tam buğday unu kullanılır. İçerisinde ceviz taneleri yer alır. Omega-3 kaynağıdır ve doyurucudur. Diyet yapanlar rahatlıkla tüketebilir.

 

%100 Çavdar: Çavdar unu ve çavdar ekşi mayası kullanılır. Buğday unu içermez. Buğday intoleransı olanlar rahatlıkla tüketebilir. İçi yaş, kabuğu gevrektir. İnce bir şekilde dilimlenmesi tavsiye edilir.

 

Zeytinli: Taş değirmende öğütülmüş organik buğday ve tam buğday unu kullanılır. İçerisinde zeytin taneleri ve 240 Derece’nin özel aroması yer almaktadır.

 

Üzümlü Cevizli: Organik buğday ve tam buğday unu kullanılır. Üzeri yulaf kaplıdır. İçerisinde üzüm ve ceviz yer almaktadır. Enerji kaynağıdır ve antioksidan özelliğe sahiptir.

 

Yabanmersinli Fındıklı: Organik buğday ve tam buğday unu kullanılır. Organik ekmek çeşitleri içinden en alternatif hal. İçerisinde yaban mersini, mavi yemiş ve fındık yer almaktadır. Enerji kaynağıdır ve antioksidan özelliğe sahiptir.

 

ORGANİK EKMEK ÇEŞİTLERİ İÇİN DOĞRU ADRES

 

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir