Osteria, Trattoria, Ristorante Arasındaki Farklar

Bologna yeme – içme önerileri yazısını yazarken; Osteria, Trattoria gibi kavramları biraz daha açmanın isabetli olacağını düşündüm ve kısa kısa aralarındaki farkları aşağıya ekledim.

Osteria-Trattoria-Ristorante arasıdaki farkları hatırlayalım, buyrun!

Osteria-Trattoria-Ristorante Arasındaki Farklar

Üçü de benim bebeğim, nefis bir ritüel. Sofra başında zaman geçirmenin bünyeme ne kadar iyi geldiğini hatırlatan anlar… Doymuş olsam bile o sofradan kalkamıyorum!

Osteria

Osteria’nın var oluş amacının içinde yiyecek servisi bile yokmuş zamanında. Bir şarap deposu gibi hizmet verip, müşterilerin kendi yiyeceklerini getirmesini sağlayan bir sistemmiş (ki buna devam eden sistemler hala söz konusu). Yıllar içerisinde de doyurucu ve uygun fiyatlı yemeğin adresi oluyor. Sezon ürünlerine göre değişkenlik gösteren, çok alengirli olmayan yemekler çıkartıyorlar. Gayri resmi Trattoria olarak da geçiyor.

Trattoria

Trattoria, restoran ile karşılaştırıldığında biraz daha düşük bir sınıf yemek deneyimi olarak sınıflandırılmış. Kaliteli yemek deneyimini daha az gösterişli bir atmosfer eşliğinde sunuyor. Trattoria, mevsim ürünlerine göre değişkenlik gösteren, geleneksel yiyeceklerin nefis bir seçkisine sahip. Fiyatlar da restorana göre daha düşük. Genel olarak da aile işletmesi oluyorlar ve tarifleri nesilden nesile gelen lezzetlerden oluşuyor. Yerelin peşinden gitmenin tadını çıkarın.

Trattoria, Fransızca bir sözcük olan traiteur kelimesinden geliyormuş.

Ristorante ne demek?

Ristorante

Sofistike, ayrıntılı bir menü, lezzetli yiyecekler… Tamamen seçkinler ve zenginler için! Çıkış noktası böyle. Profesyonel garsonlar yani menüyü ve yemekleri size anlatabilecek olanlar, şarap uzmanı olan resmi yerler.

Osteria ve Trattoria’ların izinden gitmek serbest.

Bottega

Et, peynir, zeytin, jambon gibi çeşitli ürünler satılıyor.

Panificio

Fırın, her çeşit ekmek ve hamur işi satılıyor.

Pasticceria

Fırından daha farklı ve renkli hamur işleri satıyor. Kekler ve türevleri.

Bar

Bir İtalyan barı daha çok her türlü alkol servis eden bir kafe gibidir. İnsanlar sabahın erken saatlerinden itibaren bir kahve içmeye ya da hamur işi (kruvasan burada da popüler) ve sandviçler (panini veya tramezzini gibi) yemek için geliyorlar.

Cafe

Öncelik sıcak kahve ve içinde kahve olan içecekler sunmaktan yana. Hamur işleri ve sandviçler de servis edilmektedir. İtalyan barlarından farklı olarak cafe’ler biraz daha büyüktür. Barda tezgahta içmenin aksine masalar vardır.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir