Roma’da Geçen Filmlerden Öneriler

Evet, İtalya’da geçen filmlerin ardından, bir alt basamağa iniyorum ve Roma’da geçen filmlerden önerilerimi aşağıda paylaşıyorum.

Listeye ekleyeceğim filmlerle ilgili araştırma yaparken karşıma çıkan şu cümle de genel bir özet gibi adeta: “Roma’nın büyüsünü ödünç alan filmler”

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri ve evet, bu büyüsü ile de pek çok yönetmene ilham vermiştir. İşte izledikçe seyircisine de ilham veren (kısmen) o tatlı filmler.

Roman Holiday – 1953

Roma’da geçen filmler

Doya doya Roma ama siyah-beyaz! Prenses Anne karakterini canlandıran Audrey Hepburn ile Roma’yı turlamak ise paha biçilemez. Sahnelerin çoğu Roma’nın en ikonik bölgelerinde çekildi. Santa Maria Bazilikası, İspanyol Merdivenleri, La Bocca della Verità, Pantheon ve Sant’Angelo Kalesi. Roma’ya başlangıç için izlemesi en keyifli filmlerden.

La Dolce Vita – 1960

Fellini’nin başyapıtı olarak anılan filmde, magazin muhabiri Marcello’nun Roma’daki “tatlı hayatı”na göz atıyoruz. Marcello Mastroianni’nin canlandırdığı bu karakterin bakış açısıyla, şehrin içerisinde onunla birlikte geziyoruz. Film, tüm zamanların en ikonik sahnelerinden birine sahip. Trevi Çeşmesi’nde, nefes kesen güzelliğiyle Anita Ekberg’i görmek… İtalya’yı / Roma’yı düşünen herkesin hayallerindeki sahnelerden biri olsa gerek. Kesinlikle zamansız bir klasik.

The Talented Mr. Ripley – 1999

Roma odaklı bir film değil ama bu liste için yine de olmazsa olmaz. Psikolojik gerilim türündeki bu film, Jude Law tarafından canlandırılan zengin Dickie Greenleaf’ı ailesinin yanına getirmekle görevli olan sosyopat Tom Ripley’nin (Matt Damon) hikayesini anlatıyor. Filmde, İtalya’da geçen pek çok sahne var. Onlardan biri de; 1950’lerin Roma’sını tüm güzelliğinde ve karanlığında görme şansı sunan sahneler. Roma’nın belli başlı köşeleri filmde görmek mümkün.

To Rome With Love – 2012

Woody Allen tarafından yazılan ve yönetilen film, karakterlerinin iç içe geçmiş yaşamlarının romantizmlerini ve yaşam zorluklarını anlatırken, Roma’ya da sevgi dolu sözler söylüyor.

Penelope Cruz, Alec Baldwin, Roberto Benigni, Carol Alt, Jesse Eisenberg ve Woody Allen’ın da oynadığı bu film gördüğünüz üzere yıldızlarla dolu bir kadroya sahip. Filmde, Roma’ya dair kilit yerleri görmek ise bonus.

The Great Beauty – 2013

Yönetmen Paolo Sorrentino‘nun bu sinematik şaheseri, gerçeküstü bir bakış açısı ile bize adeta Roma’yı tanıtıyor. Roma’nın önemli yerleri film boyunca o kadar çok karşımıza çıkıyor ki, şehri oturduğumuz yerden keşfetmemek mümkün değil.

Ocean’s 12 – 2004 | Netflix’te mevcut

Ocean’s serisinin seviyorsanız, bu filmi mutlaka izlemişsinizdir diye düşünüyorum ama Roma’ya alıcı gözüyle bakmak için film yeniden izlenebilir. Filmde, Roma’yı romantik bir arka plan olarak görüyoruz.

Steven Soderbergh tarafından çekilen film; Pantheon, Sant’Angelo Kalesi, Lungotevere ve Vatikan’ı görmemizi sağlarken, Brad Pitt ve Catherine Zeta-Jones’un da aralarındaki uyumu (ara ara sorgulatsa da) gözler önüne seriyor.

Angels & Demons – 2009 | Netflix’te mevcut

Dan Brown’un aynı adlı kitabından uyarlanan film, Roma’nın artık ezberlemeye hazır olduğumuz yerlerini bizimle paylaşıyor.

Yönetmen Ron Howard’ın gözünden; Piazza del Popolo, Aziz Petrus Meydanı, Navona Meydanı ve özellikle Roma için önemli pek çok kiliseyi görüyoruz. Da Vinci Şifresi’nden sonra bu filmin de başrolünde Tom Hanks yer alıyor.

The Bicycle Thieves – 1948

Savaş sonrası Roma’nın keşfi olan bu film, tüm zamanların en büyük yapımlarından biri olarak kabul ediliyor. Filmin özü; savaş sonrası dönemde sadece ailesini geçindirmeye çalışan bir adamın portresi.

Fellini’s Roma – 1972

“Roma’yı bulduğumda dünyamı buldum.”

Fellini filmleriyle İtalya’yı keşfetmek ne güzel… Yönetmenin bu yarı otobiyografik filmi, Roma’yı bugün ile geçmiş arasında yönetmenin farklı bakış açısıyla görmemizi sağlıyor.

The English Patient -1996 | Amazon Prime’da mevcut

Ah! Sahra Çölü’nün ve bir aşkın başrolde olduğu filmde, İtalya’yı da görüyoruz. Roma, bu şehirlerden biri. Mutlaka izlenmesi gereken ve insanın içine tatlı bir ateş bırakan filmlerden.

Amazon Prime’da izleyebileceğiniz diğer film önerileri için yazıya göz atabilirsiniz.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir