Şehrin Yaklaşan Yeme İçme Etkinlikleri

Ekmeğimizin peşindeyiz!

Eylül ayına girer girmez, etkinlik coşkusu da şehre salınmış oldu.

Öyle bir hızlı giriş oldu ki, Ekim, Kasım ve o tatlı Aralık ayına sanki bir şey kalmayacakmış gibi endişeleniyorum.

Bu etkinlik festivalinden, beni daha yakından ilgilendirenleri, yani ucu yeme içmeye dokunanlardan bir kısmını aşağıda da listeledim.

Hem göz hem de mide doyurmak için harekete geçmenin tam zamanı.

 

İstanbul Coffee Festival

İstanbul Coffee Festival 2017 | 21-24 Eylül

Listenin, tarihsel açıdan en yakın olanı İstanbul Coffee Festival 2017. 21-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, sanki daha geçen hafta gerçekleşmiş gibi geliyordu ki, meğerse bir yıl geçmiş o lıkır lıkır içtiğim kahvelerin üzerinden.

Hafta içi ve hafta sonunu genelde, kendi içimde bir kahve festivali tadında yaşadığımı düşününce, ekstra kahve komasına girip  girmeme konusunda kararsızım.

Mekan yine Küçükçiftlik Park. İlgilenenlere duyurulur. Detayları şuradan alabilirsiniz.

Geçen sene çekmiş olduğum kahve festivali videosunu da buradan izleyebilirsiniz.

FoodBack – Fikrin Var Ama Kitlen Var Mı? | 21 Eylül ( Geçti)

Bu etkinlikte gerçekleşmek için eli kulağında olanlardan. Heyecan verici bu etkinliğin içeriği ise şöyle;

FoodBack etkinlik serisinin ilkinde gıda temelli çalışmalar yürütmek adına kitlelerin bir araya getirilmesi için gerekli araçlar incelenecek ve etki odaklı çalışmalar için bir araya gelen kitlelerin birlikte nasıl üretebileceği tartışılacak. Farklı konulardan uzmanların kendi tecrübelerini ve çalışmalarını paylaşacağı bu etkinlik sonucunda ortak bir yol haritası yaratmak hedefleniyor.

Konuşmacılar:
Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen – Bi Nevi Deli’nin Kurucuları
Ayşenur Arslanoğlu – Slowfood Türkiye/Fikir Sahibi Damaklar Yöneticisi
Aslı Pasinli – WWF Türkiye Genel Müdürü

Detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.
Eventbrite üzerinden kaydınızı yapmayı unutmayın.

Futurefarmers & Şehrin Fırıncıları / Urban Bakers | 23 Eylül

Futurefarmers sanatçı kolektifinin 1895 Colin Archer yelkenlisiyle Eylül 2016’da Oslo’dan çıktığı “Tohum Yolculuğu” 22 Eylül’de İstanbul’da tamamlanıyor.

Futurefarmers’ın İstanbul’a ulaşması vesilesiyle hazırlanan bu ortak program, kolektiften Amy Franceschini, Martin Lundberg ve Andrew Forbes’in söyleşisiyle başlayacak. “Tohum Yolculuğu”nun ayrıntılandırılacağı söyleşiyi, “Şehrin Fırıncıları”nın beşinci etkinliği takip edecek. Futurefarmers üyelerinin eşlik edeceği etkinlikte, davetli fırıncılar Murat Demirtaş (Fırınımdan Ekmekler) ile Jülide Yağcıoğlu (Jüli Bakery), Neolokal’in terasındaki odun fırınında ekşi maya ekmeklerini pişirirken katılımcılarla kişisel teknik ve tariflerini paylaşacak, İstanbul’da bağımsız ekmek üretiminin önemi hakkında katılımcılarla söyleşecek.

Etkinlik herkesin katılımına açıktır.

Detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.

Komşu Tarifler | 13 Ekim

Benim gitmek için heyecanlandığım bir diğer etkinlik ise; Komşu Tarifler

İyi Bir Komşu Bienali kapsamında gerçekleşen etkinliğin ayrıntıları şöyle;

13/10/2017, 15.00-19.00, Studio-X Istanbul
Şefler: Semi Hakim (Kök Projekt), Dalia Mortada (Kök Projekt & Savoring Syria)

Proje Koordinasyonu: Ezgi Tuncer
Atölye çok dilli olacaktır, Türkçe ardıl çeviri desteği sağlanacaktır.

Yemek, maddi bir kültür nesnesi olarak, politik kimliğin üretilmesini ve sürdürülmesini sağlamanın en verimli araçlarından biri olduğu için, çoğu zaman belirli bir kimlik üzerinden tariflenerek bir yere sabitlenir. Dahası, ulusları yücelten ve vurgulayan vatansever söylemlerin göstergeleri olarak devletler tarafından temellük edilirler.

Ne var ki, ne yerel ne ulusal olan, tersine varoluşsal olarak göçebe olan yemeğin vatanı yoktur; farklı kültürel alışkanlıklar, teknikler ve malzemelerle, her bir lokasyonda tikel olarak yeniden üretilir. Bu nedenle, sınırlara karşı bir tutum olarak, farklı kültürel coğrafyalardan gelen şefler bir mutfak mekanında, geçişli kültürlerin ortak yemeklerini yeniden üretmek üzere buluşacaklar. Bu performans, bölünme, çatışma ve savaş yerine ortaklıklara ve yemek kültürünün hareketliliğine vurgu yapmayı amaçlıyor.

Detayları şuradan öğrenebilirsiniz.

Hellmann’s Burger Fest 3 | 30 Eylül – 1 Ekim
İlk ısırıkta aşka inanmak isteyenler için leziz bir festival. Tematik burger stantları, ünlü şeflerden workshop’lar, çıtır çıtır patates kızartmaları, iyi müzik ve daha fazlası Zorlu Center’da sizi bekliyor olacak.
Detaylara şuradan bakabilirsiniz.
İstanbul Cocktail Festival | 1 Ekim
Şehirde, aynı ay içerisinde iki adet coctail festivali gerçekleşecek. Hazır mısınız? Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek olan festival, farklı tatlar denemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Çeşitli panel ve atölye çalışmalarıyla da desteklenecek olan festivali takibe almanızı tavsiye ederim.
Detaylar şurada!
 

Gastronomica Fest | 6 – 7 – 8 Ekim

“Ye, iç, eğlen” konseptiyle gerçekleşecek olan Gastronomica Fest, yemeye, içmeye, tasarıma, müziğe meraklı olan kişileri bekliyor.
KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek festivalin bilet ücretleri ise 30 TL.
Detayları şuradan bulabilirsiniz.

Bağbozumu İstanbul | 8 Ekim

Geçen sene büyük ilgi gören ‘Bağbozumu İstanbul’  bu sene daha geniş ve kapsamlı olarak 8 Ekim’de Türkiye’nin en geniş yerli kavı olan İncirli Şaraphane’de 30 firmadan 500 farklı tatla unutulmaz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.

Bu serüvende Trakya’dan Elazığ’a, Nevşehir’den Denizli’ye bütün bölgelerin ürünlerini hem özel butik üreticilerden, hem de tecrübeli büyük üreticilerden deneyimlemek mümkün olacak. Süper.

Detaylar şurada!

 

İstanbul Cocktail Festival | 21-22 Ekim

Eğer alkol alacaksam kesinlikle cocktail tercih ederim. O yüzden de bu etkinlik gözlerimi parlattı. 21-22 Ekim’de Uniq İstanbul’da gerçekleşecek olan festivalin içeriği de oldukça dolu. “Kokteyl nedir nasıl yapılır?” sorularına A’dan Z’ye cevap niteliğindeki festivalde, Türkiye’nin en iyi kokteyl barlarının göz bebeği ürünleri ve tadımları, işin pirleri eşliğinde favori içeceklerinizi ve garnitürleri en doğru şekilde kullanmayı öğreneceğiniz workshop’lar da bizi bekliyor olacak.

Detayları şuradan bulabilirsiniz.

İstanbul Sushi Festivali | 25-26 Kasım

Festival, Sushi sevenlerin listesine çoktan girmiştir diye düşünüyorum. Etkinlikte Japon şeflerden, sushi yapım tekniklerinin öğretildiği Sushi yapımı workshopları. birçok Sushi firmasının, tanıtım ve tadım standları gibi iştah açıcı yanlar mevcut.

Detayları şurada bulabilirsiniz.

Şehrin Yaklaşan Yeme İçme Etkinlikleri

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir