Damla Çikolatalı Bayatlamayan Starbucks Kurabiyesi Evde Nasıl Yapılır?

Bu gidişle evde denemeyeceğim pek şey kalmayacak. Aslında Starbucks kurabiyesinin büyük fanı değilim ama “Ne çeşit bir kurabiş yapsam?” diye aranırken karşıma çıktı. DENEDİM. Tadı çok güzel oldu ama görünüm tam değil gibi 🙂 Bir şeyi eksik yaptım büyük ihtimal….

Derya Jerdev’in tarifinden yola çıktım.

Bol Çikolatalı Bayatlamayan Starbucks Kurabiyesi İçin Malzemeler

– 1 yumurta

– 6 yemek kaşığı tereyağı

– 1 su bardağı un

– 2 yemek kaşığı beyaz şeker

– 1 su bardağına yakın esmer şeker

– 1 yemek kaşığı mısır nişastası

– Yarım çay kaşığı karbonat, yarım çay kaşığı tuz, Tama yakın çay kaşığında kabartma tozu

– 1 su bardağı damla çikolata, yarım su bardağı fındık, parça parça bitter çikolata

Bitter Çikolatalı Starbucks Kurabiyenin Yapılışı

Önce tereyağ, esmer şeker ve beyaz şekeri bir kapta karıştırmaya başlayın. İyice karıştırdıktan sonra yumurtayı ekleyin, karıştırmaya devam.

Bir başka kapta un, mısır nişastası, kabartma tozu, tuz ve karbonatı karıştırmaya başlayın. Bu karışıma şimdi tereyağlı o karşımı ekleyin. Karıştırmaya devam. Biraz yol kat ettikten sonra çikolata damlalarını ve fındığı ekleyin. Elinize yapışmayacak kıvama gelecek. Sonrasında dondurma kaşığı veya yemek kaşığı ile top olacak şekilde harcınızdan alın ve tepsiye 4-5 cm aralıklı bir şekilde dizin dizin.

Benim bu noktada bir eksiğim olabilir. Elimle top yaptım. Tepsiye kaşıkla almak önemli noktaymış. Yaptığınız topları minimum yarım saat kadar buzdolabında dinlendirin. Buzdolabından çıkardıktan sonra biraz oda sıcaklığında kendisine gelmesini bekleyin.

Ve önceden ısıttığınız 160 derecedeki fırına 15 -18 dakika kadar atın. 15 dakikadan sonra gözünüz fırında olsun. Üzeri çatlamaya başlayınca olmuştur. İlk 15 dakika fırını açmayın tabii ama sonra olmuş mu diye kontrol etmek için bakabilirsiniz. Eğer kurabiyeniz yağlı kağıttan hemen kalkıyor ve hatta alt tarafı da esmerleşmeye başlamışsa olmuştur. Cam bir kap içinde oda sıcaklığında 3-4 gün saklayabilirsiniz.

Starbucks kurabiyesi tarifi böyle. Afiyet olsun.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir