Taşı toprağı kafe: Karaköy

Her zaman için çok ama çok sevdiğim Karaköy, son zamanlarda peş peşe açılan kafeleriyle fazla gözde ve popüler malumunuz. Galataport projesınden sonra daha da fazla ilgiye maruz kalacağı ortada. Her hafta hatta her gün değişim belirtileri gösteren bu semtte son olarak hangi köşeler kapılmış, hangi mekanın kapı önüne daha çok ilgi var kısaca aşağıda göreceksiniz. Amaç, ” şu kafenin şusu lezzetli, diğerinde bunu yemelisin” değil.

Karaköy‘ün taşı toprağı kafe olmuş halinden kısa bir özet yazmak için yola çıktım, siz de o sırada Karaköy’e doğru yola çıkabilirsiniz mesela.

Listede benim müdavimi olduğum yerler de, asla girmem dediklerim de ve daha siftah yapmadığım mekanlar da var. Buyrun işte!

 

1) Gümrük

Yeni açılan ve önünden geçerken dekorunu çok beğendiğim bir yer. Kalabalıktan uzak oluşu, yazı yazmak ve bir şeyler okumak için çok isabetli görünüyor.

 

image

 

 2) Unter

Kahvaltısını çok sevsem de garsonların bazı kötü muamelesine denk geldiğimden ötürü uzun zamandır hiç gitmiyorum, tıpkı Unter’in tam karşısında yer alan Karabatak gibi.

 

image

 

3) Naif

Karaköy’ün en faydalısı. Adam gibi karnımı doyurmak için seçeceğim tek yer ya da tek yer olmaya aday. Menüsü çok alternatifli ve neredeyse her şey çok leziz. Bu sezon üst katı da açılmış, daha da ferah bir alan olmuş.

 

image

 

4) İstikamet

İstikamet de son zamanların yenilerinden. Kapı önü masalarında oturmayı en sevdiklerimden. Çok huzurlu gelmekte bana.

 

image

5) Pim

Pim’i epey bir  övüyor müdavimleri. Ben de fazlasıyla merak ediyorum. Kahveleri pek şahaneymiş!

image

image

Pim’in yanında küçük bir pastane ayarında dükkan var bir de. İsmi “Life is Short”, bayıldım.

6) Louis

Louis de mahallenin yenilerinden. Biraz otel lobisi gibi dursa da bulunduğu konumun sakinliğinden ötürü bir oturulabilir.

image

7) Kota

İşte burayı çok seviyorum. Kendi dükkanım olsa bu kadar severim herhalde. Benim “huzur deposu” diye tabir ettiklerimden. Rum İlköğretim okulunun tam arkasındaki sokakta oluyor oluşu, kalabalığın epey bir gerisinde olmanızı sağlıyor.

IMG_1044

8)  Heisenberg

Yenilerden olan Heisenberg, Karaköy’e geldiğim vakit mutlaka uğradıklarımdan oluyor. Eylül sonuna doğru mekan yenileniyormuş, daha da güzel olur daha da çok giderim.

img_0639-540x405

9) Mum’s

Benim için tam bir tatlı yeme yeri. Mutlaka deneyin.

WP_20131123_007-1024x574

10) Dem

Çay içmek gidilecek en doğru adres. Birbirinden leziz çayların, küçük kutularda satışı da mevcut.

Fotor1202164740-1024x574

11) Coffee Sapiens

Taze kavrulmuş kahve için koşarak gidiniz. Özel demleme çeşitleriyle farklı kahve tatlarını deneyimleyebilirsiniz.

image

12) Bando

Bando’nun bulunduğu yerde o kadar çok sevdiğim mekan var ki, sıra ona bir türlü gelemedi. Havalar soğumadan kapı önü masalarına bir yerleşeyim.

image

13) Gakkı

Kahvaltısı çok meşhur olmuş.

image

…ve diğerleri. Karaköy’de her geçen gün yeni mekan açılıyor, eskiler/yeniler büyük bir sentez halinde aynı semtte takılıyor. Aşağıdaki mekanlar da candır, canandır.

 

Muhit, Baltazar, Komodor (pizzacı), Nar, Press, Ops

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir