Taze Kahve İçmenin ve Kahveyi Doğru Şekilde Saklamanın Sırları

Kahve çekirdeklerinizi aldınız, eve doğru emin adımlarla gidiyorsunuz, çantanızı değerli bir mücevher taşıyor gibi de tutuyor musunuz? Damak tadınızı özetleyen kelimeler de paketin üzerinden size bakıyor. Bu arada kahve fiyatları doruklara çıkmışken (Starbucks kahve fiyatlarını temsili olarak buraya ekliyorum), virüs kol geziyorken evde kahvenizi yapıp, kendi termosunuzda taşımanız en mantıklısı kesinlikle.

Peki, kahve çekirdeklerinizi öğütüp, ilk fincan kahveyi içtikten sonra o çekirdeklerle nasıl bir iletişim kurmanız gerekiyor?

Kahve çekirdeklerinizi en iyi şekilde saklamak ve evde daha lezzetli kahve yapmak için sorulması gereken üç basit soru var. İşte cevaplarıyla birlikte; kahve çekirdeğini saklamanın ve onu lezzetli bir şekilde içmenin yolları.

Öğütülmüş Kahve ile Öğütülmemiş Kahve Arasında Bir Fark Var Mı?

Uzmanlar, lezzet açısından en iyi fincan kahvesinin taze çekilmiş çekirdek ile yapıldığının altını çiziyorlar. Öğütme ve demleme arasındaki süre ne kadar uzun olursa, çekirdeğinizin okside olma olasılığı o kadar artar, bu da daha az aromatik ve dolgun bir tada sahip olmasına neden olur. Yani, kendinize ilk önce öğütme alışkanlığı edinebilirsiniz.

Çekirdekleri saklamak için de en kolayı satın aldığınız o kağıt torba içinde saklamak. Tek yönlü valfli folyo astarlı o torbalar oksijenin içeri girmesini önlemeye yardımcı olur, ancak karbondioksitin dışarı atılmasına izin verir. Eğer çekirdekleriniz tek yönlü valfi olmayan bir kağıt torbayla veya başka bir ambalajla geldiyse, temiz ve kuru, opak, hava geçirmez bir cam kaba aktarmak ve doğrudan güneş ışığından uzak serin bir yerde saklamak daha iyi olur.

Aynı şey öğütülmüş kahve çekirdeğinde de geçerli. Temiz ve kuru, hava geçirmez bir kaba aktarın ve karanlık, serin bir yerde saklayın.

Temel olarak kahve çekirdekleriniz konusunda; hava, nem, ışık ve ısı ile temastan kaçının – ve böylece -öğütülmüş veya bütün- uygun şekilde saklanabilir.

Kahve Çekirdeklerinin Ömrü Ne Kadar?

Doğru bir şekilde saklanırsa, tüm kahve çekirdekleri üç aya kadar ömrünü sürdürebilir, ancak sadece bayat ya da sert olmadıkları için taze oldukları anlamına gelmez. En lezzet dolu kahveler için, paketinizi açtıktan bir ila iki hafta içinde kahvenizi tüketebilirsiniz.

Çekilmiş kahve ise; yaklaşık bir hafta boyunca oda sıcaklığında saklanabilir.

Kahve Çekirdeğini Dondurabilir veya Buzdolabında Tutabilir Miyiz?

“Çekilmiş kahve buzdolabında saklanır mı?”

Kahve higroskopiktir (emici yerine kullanılan süslü bir terim) ve buzdolabında saklamak, her ikisini de (Hem kahve çekirdeği hem de öğütülmüş kahve için) kahvenizin lezzetini değiştirecek ve tazeliğini daha hızlı kaybedecek şekilde hem kokulara hem de neme maruz bırakır. Eve kahve depolamak veya saklamak için, buzdolabı iyi bir seçenek değil.

Ancak, kahve çekirdeklerini dondurmaya gelince, cevap o kadar siyah ve beyaz görünmemekte. Çoğu uzman kahvenin dondurulmasını tavsiye etmese de, buna karşı da değiller. Sadece genel olarak günlük kahvenizi dondurucuda tutmaya sıcak bakmadıklarını hatırlayın.

Açılmamış çekirdek veya öğütülmüş kahve paketlerini dondurucu da saklayın, tamam ama her sabah ihtiyacınız olan o kahvenin dondurucuda olmasına pek gerek yok.

Kahve Saklamanın Basit Kuralı

Her sabah kendinizi sıcak bir fincan (sağlıklı?) kahve yapma ritüelinde kaybetmekten keyif alıyorsanız, depolama ile ilgili tüm sorularda kaybolmanıza da çok gerek yok.

En iyi demlemeyi yapmanın en iyi yolunu basitçe şöyle özetliyorlar; İki hafta içerisinde tüketebileceğiniz kadar bir kahve alın (burada kavrulma tarihine de dikkat etmek önemli olabilir) ve tek yönlü bir valfe (veya opak hava geçirmez bir kapta) orijinal folyo kaplı torbasında, karanlık ve serin bir yerde saklayın. Sadece ihtiyacınız olanı, ihtiyacınız olduğunda taze öğütün ve seçtiğiniz kahveyi en iyi şekilde tüketin. “Filtre kahve ne kadar sürede tüketilmeli” diyenlere de bir cevap olmuştur diye düşünüyorum.

Türk Kahvesi Nasıl Saklanmalı?

Yukarıda yazdığım şeylerin aynısı Türk Kahvesi için de geçerli elbette. İsterseniz çekirdeği kendiniz öğütün veya öğütülmüş kahve alın, cam kavanoz içinde nemden, ısıdan, havadan uzak tutarak saklayınız. Saklama kısmını halletim, iyi bir Türk kahvesi makinesi arıyorum diyorsanız, karşılaştırmalı öneriler için şuraya göz atabilirsiniz.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir