Undone Dizisini Seven Bu Yapımları da İzler

Amazon Prime yapımı olan “Undone”, yetişkin animasyon dizileri dünyasında yıldız gibi parlıyor. Bu dizinin en iyi yanlarından biri de; yetişkinlere yönelik animasyon programlarının çoğunun aksine Undone dizisinin bir sitcom olmaması.

Dizi, geçirdiği trafik kazası sonrasında içinde inanılmaz bir değişiklik fark eden Alma Winograd-Diaz adlı genç bir kızın hayatını konu alıyor. Alma artık hayatta olmayan babasıyla iletişim kurmaya ve zamanda da seyahat etmeye başlar. Babasının zamansız ölümünü olası herhangi bir şekilde önlemek için yeni keşfettiği yeteneğini kullanmaya kararlıdır.

İkinci sezon onayını da alan dizi, diğer yetişkin animasyon dizilerinde pek karşılaşmadığımız, zamanı büken bir hikaye anlatımı için harika çekimler ve ilgi çekici diyaloglardan yararlanıyor. Rotoskop (Wikipedia: Animatörlerin gerçekçi aksiyon üretmek için hareketli görüntülerin üzerinden kare kare izlemek için kullandıkları bir animasyon tekniğidir.) tekniği ile hayata geçirilen dizi, kısa bölüm süreleri ve sürükleyici hikayesiyle bir oturuşta bitirmeye müsait.

Undone dizisini sevenlerin hoşuna gidebileceğini düşündüğüm birkaç dizi önerisini aşağıda paylaşıyorum. Zaman yolculuğu, araba kazası, soruşturma, aile ilişkileri, akıl hastalığı, sırlar ve animasyon, drama, fantastik dünya… Anahtar kelimelerimiz böyle!

BoJack Horseman | Netflix’te mevcut

Netflix’in kıymetli yapımlarından biri olan “Bojack Horseman”, Hollywood’da geçen bir dizi ve geçmişte kalan bir TV yıldızının hayatını anlatıyor. Sitcom “Horsin Around”un yıldızı olarak oldukça popüler olan bir at olan BoJack, dizi bittiğinde başka bir iş bulamadı ve şimdi günlerinin çoğunu hayattan ve içki içmekten şikayet ederek geçiriyor.

Bu dizinin Undone ile kesişim kümesi ise yapım ekibinin aynı olması. BoJack Horseman‘da tıkp Undone dizisinde olduğu gibi Raphael Bob-Waksberg imzası yer alıyor.

Russian Doll | Netflix ‘te mevcut

Russian Doll

İkinci sezon onayını da alan ve yayınlandığı dönem çok konuşulan Russian Doll, tekrar tekrar ölen ve her öldüğünde hikayesinin defalarca yeniden başlatıldığı çatı katındaki banyoya geri dönen Nadia’nın hikayesi. Nadia’yı canlandıran Natasha Lyonne, bu dizideki oyunculuğu ve karakterin stiliyle hafızaya şahane bir şekilde yerleşti.

Dizide o sürekli tekrar eden şarkı ise; Harry Nilsson / “Gotta Get Up”.

Upload | Amazon Prime’da mevcut

Robbie Amell, Allegra Edwards ve Andy Allo’nun başrollerini paylaştığı ve Greg Daniels (The Office’in yaratıcılarından) tarafından yaratılan Upload, yakın gelecekte insanların seçtikleri sanal bir öbür dünyaya “yüklenebileceği” bir yerde geçiyor. Dizi, kapitalizme ve ölümden sonraki hayata hicivsel bir bakış atıyor.

Tales from the Loop | Amazon Prime’da mevcut

Henüz izlemedim ama listemde olduğu ve çok övüldüğü için buraya da ekliyorum. İlk sezonu 2020 yılında yayınlanan dizi, evrenin gizemlerini çözmek ve keşfetmek için inşa edilmiş bir makine olan “The Loop” un üzerinde yaşayan kasaba halkı, daha önce bilim kurgu dünyasına gönderilmiş olan şeyleri deneyimliyor.

Fleabag | Amazon Prime’da mevcut

Evet, Fleabag çünkü zaman yolculuğu kısmını çıkarınca; karakterlerin birbirleriyle olan ilişkileri (özellikle de kız kardeşçilik), aile kavramına bakış açısı gibi çeşitli açılardan Undone ile benzer noktalar taşıyor denebilir.

Maniac (2018) | Netflix

Bu diziye karşı, çekimlerinin başlamasından itibaren yüksek bir beklenti oluşturmuştum. İlk bölümlerde sanki beklediğimi karşılamadı gibi ama sunduğu şeye de kapılıp gittim ve heyecanla son bölüme gelmeyi bekledim bir yandan.

Netflix’in tuhaf yapımlarından biri olan Maniac’da; Emma Stone ve Jonah Hill; bir ilaç denemesine katılan iki yabancıyı canlandırıyor. Tuhaf rüyalar ve yalnızlığın kitlesel bir rahatsızlık gibi göründüğü retro atmosfere sahip olan dizi, alternatif bir zaman çizelgesine sahip.

The OA | Netflix’te mevcut

The OA, zamanının çok ötesinde, psikolojik olarak yüklü, ilgi çekici bir gizemli gösteri. İki sezonu bulunan dizide; yedi yıl önce kaybolan görme engelli bir kadın olan Prairie, şimdi yirmili yaşlarında ve görmeye başlamış bir şekilde eve döner.

The Leftovers | BluTV’de mevcut

Bu diziyi izlemeyi erteliyorum ama neden kısmıyla ilgili bir cevabım yok. Tam olarak dünya nüfusunun% 2’si (140 milyon insan) ortadan kaybolur ve kalanlar bu trajedi ile baş etmeye çalışır.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir