unsuz kek

“Ailemle yaşadığım sürece o mutfak annemin mutfağı olacak hep, evime çıkınca kendi mutfağımda hünerler sergilerim” derken, tatlı yapma aşkına ve yemek yapmayı seviyorum galiba dürtüleriyle  “annemin mutfağına” girdim ve en kolay olabilecek tarifi seçtim!

 

Mutfakta kolay diye bir şey yokmuş tabi anlamış oldum. Kendime acımasız davranmayayım, tabi mutfağa ilk kez giriyor değilim. Ama hem yapıp, hem fotoğraflamaya çalışıp hem de yazma hallerini ilk kez yaşıyorum.

Unsuz kek sağolsun, yapımı kısmen kolay bir şey olduğu için yükümü hafifletti. Malzemeleri ve tarifi de şöyle,

 

image

Malzemeler

– 160 gr çikolata ( 2 büyük paket )

– 125 gr tereyağı ( marketlerde satılan klasik boylardan birisi)

– 150 gr şeker ( 1 su bardağı)

– 4 yumurta

– Yarım su bardağı dövülmüş fındık veya ceviz

 

image

 

Tarif

İlk olarak oda sıcaklığında yapılmayı bekleyen malzemelerden çikolata ve tereyağını benmari usulü eritmek için ocağın üstüne alıyoruz. Tereyağı ile birlikte eritmemizin sebebi çikolatanın hemen donan ve katılaşan bir şey olması, onu tek başına bırakmamaya özen gösteriyoruz ki kıvamı bozulmasın. Tereyağı yerine hazır krema da olabilir bu arada.

 

İkisi birlikte eriyip sentez haline geldikten sonra, karışımı ocağın üstünden almadan önce ya da hemen peşi sıra şekeri ilave ediyoruz. Bir daha, üçü kıvamlı hale gelinceye kadar karıştırıyoruz. Buraya kadar olan süreçte tahta kaşık tercih ettim ama birazdan yumurtaları ilave edeceğimiz için hızlı bir çırpma olması adına tel çırpıcıyı devreye sokmak iyi olacak, ki oldu:)

 

Yumurtaları hızlıca çırpmamız lazım ki, sıcak olan çikolata-tereyağı-şeker üçlüsünün içinde pişmesin. Yumurtanın sıcağı gördüğü vakit piştiğini unutmamak lazım. Yumurtaları da ilave ettikten sonra karışıma, dövülmüş fındık veya cevizi dökelim ve son olarak bir daha karıştıralım.

 

Karışımı arzu ettiğiniz bir kek kalıbına boşaltıp, önceden 190 derecede ısıtılmış fırına aynı ısı sıcaklığında pişirmek üzere 25 dakikalığına atabiliriz.

 

Bu arada karışımı dökmeden önce fırın tepsisini güzelce yağlamayı ya da kısa yoldan tepsiye yağlı kağıt yerleştirmeyi unutmayın.

 

Benim kek piştikten sonra 16-17 saat buzdolabında bekledi ve asıl lezzet orada ortaya çıktı. İşin sırrı buzdolabı!

 

Haydi afiyet olsun.

 

image

 

 

 

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir