Yine Mi Yeni Yıl Kararları, Yine Mi Yeni Bir Ben

İşte 2018 yılı da tam olarak bunun için geliyor hayatımıza, değil mi? Yeni bir yıl, yeni bir ben. Tamam, yenilenmek için bu tür başlangıçlara minnettarım ama açıkçası bu söylemlerden ötürü artık çok strese giriyorum. Kendimi yenilemek, değiştirmek adına gerilip, maksimum faydayı da sağlamaya çalışıp afallıyorum.

 

Daha sağlıklı ve pozitif bir enerjiyle yola devam etmek için 2018’in yeniliğinden faydalanmaya çalışacağım elbette ama bunu “Yeni Yıl Kararları” çatısı altında yapmam söz konusu değil gibi. 2018’den tek talebim daha sağlıklı bir yaşam biçimine kavuşmak olabilir.

Onun dışındakiler kendimi, “hayatımın en önemli sınavına girerken, son gece oturup ders çalışıyormuş” gibi hissettiriyor. Yıllardır koca bir yıl sürecinde yapılmamış ya da ertelenmiş olan ne varsa hepsini 2018’e yazmak beni tatmin etmiyor artık. “Hayatınızı değiştirecek 50 yeni yıl kararı” başlığı kurallara boğmak dışında neye yarıyor emin değilim.

Evet, bu yazı içeriği fooduristik.com’un pek tarzı değil gibi ama sağlıklı bir yaşam biçimine kavuşmak için vücudumun sesini dinleyip o şekilde ilerlemeye çalışırken bunu da sizinle paylaşmak isterim.

 

Aşağıdaki maddelerin nasıl uygulanacağına dair detaylı kişisel öneriler gelmedikçe, (yok, derdim hiç hazıra konmak değil) bu maddeleri ne kadar sağlıklı olurlarsa olsunlar görmezden geleceğim.

 

Daha fazla Yürü!

Bu maddenin klasik duruşunu çok seviyorum. Hiç bozmuyor kendini, ne kadar hiç yürümüyorsak artık, her yıl karşımıza çıkıyor. Merdivenleri yürüyerek çıkmak, günde en az 20 dakika yürümek ( bel fıtığım şimdilik buna izin veriyor) gibi yürüyüş adına kendime yolladığım komutlar söz konusu.

Ama ezberleşen yazı içeriklerinin değişme vakti gelmedi mi, hani insanlara diyorlar ya değişim değişim diye. Biraz da, daha gerçekçi maddelere ihtiyaç yok mu? Otobüsten bir durak önce in yürü gibi bir yönlendirme beni asla harekete geçiremedi, sürdürülebilirlik açısından. Neyse, günde 10K yürüme dürtümle 2018’i de atlatırım diye düşünüyorum, gerisini de siz düşünün.

 

Her hafta/ay yeni bir şey dene

Kendimizi sürekli olarak hobi kurslarına atmaktan mı bahsediyorlar? Dans kursuna git, bu grubun en klişe söylemleri. Evet, öğrenmek için hevesli olduğum çok şey var ama o kurs ücretlerinin benim motivemi ne kadar yerlere çektiğinin farkında değiller. Tabii, kimse kolumdan sürükleyip, GİDECEKSİN işte demiyor, herkesin kesesine ve zevkine göre. Ama işte oraya o maddeyi öyle yazınca gidersem kendimi daha mı iyi hissederim diye düşünmeye başlıyorum.

Benim bu başlık için önerilerim şöyle; amaç beyni şaşırtacak tarzda ufak yenilikler olmalı. Aylardır istediğiniz ama sürekli ertelediğiniz Eggs Benedict yapmaya çalışmak gibi. Kahvaltıda nasıl da güzel oluyor değil mi? Peki, bu maddeye “yeni bir diziye başlamak” alt başlığı yazılabilir mi? Bence sayılır.

 

Organize ol ama nasıl?

İşte bunu söylemek yapmaktan her zaman için daha kolay oldu benim için. Ancak yapılan araştırmaları okuyunca, organize olmanın stresi azalttığını ve üretkenliği de daha artırdığını görmekteyim. Ama sorun şu, bu cümlenin ikna edici gücünün büyüklüğünün altında eziliyorum. “Bak stresimi kontrol altına almam mümkünmüş fakat ben yapamıyorum” diye söylenmeye başlamalar falan… Sonuç; strese girmeler.

Daha güçlü bir şekilde organize olmak için tavsiyeleriniz neler olur? Deftere not almalar beni kesmiyor. İşin ucu kopabiliyor hemen.

Daha fazla su iç!

Günde bir bardak içtiğimi göz önünde bulundurunca, bu başlığı 2018 hedeflerine kendi ellerimle ekledim. Buna diyecek bir şeyim yok, su bu! Yapması en  kolay madde ne de olsa.

Yapılan araştırmaya göre, yemeklerden 30 dakika önce su içen kişilerde, yemeklerden önce su içmeyenlere nazaran daha fazla kilo kaybı gerçekleştiği ispatlanmış. Tamam derdim kilo da değil ama günde bir bardakla bu yaşam dönmez. Özellikle de baş ağrılarımın önüne geçmek için daha fazla su içme eylemlerimi başlatıyorum, taa içimde. Ama bu işi su içmemi hatırlatan telefon uygulamalarıyla olmamakta. Yeni yollar aramaktayım.

 

Seyahat planlarını yapmaya başla

İşte en severek ve istikrarla yaptığım bir şey. Bu başlık tamamen, yapmaktan keyif aldığım bir şeyle göz göze gelmek için eklenmiştir. Siz bu yıl için nasıl planlar yapmayı planlıyorsunuz?

 

Daha fazla HAYIR de

Bu madde de ne kadar çok çıkıyor karşımıza değil mi?!? Alttan alta sinir oluyorum bu söyleme. Kibirli bir his veriyor zihnime. Sanki, “Ay ne kadar iyi ve tatlı bir insanım, hiç kimseye hayır diyemiyorum, canım kendim” havası var.

Demeyeceğim! Kendi istediklerim ve ihtiyaçlarımı gözden kaçırarak, çevremdekilere evet diyor olabilirim zaman zaman.  Hayır demeyi öğrenmenin bencil olmak anlamına da gelmediğini biliyorum.

Ama işte bazen, iç sesim “HAYIR” diye bağırırken, ağzımdan evet çıkabiliyor. Hissettiğim gibi görünmenin beni hafifleteceğine inanarak, bu tür dış etkenli durumları kırabilirim belki. Yer yer evet, yer yer hayır diyerek.

 

Daha az şikayet et

“Eğer bir şeyden hoşlanmıyorsan, onu değiştir. Bunu değiştiremezsen tutumunu değiştir.” Bu cümle tam olarak bu başlığı anlatıyor olsa gerek. Evet, daha az şikayet etmek ne de güzel olur ama arabasını otobüs durağına park edip gitmiş birisiyle karşılaşınca, evrene onu şikayet etmemek ne mümkün.

Hoş gerçi artık direkt 155’i arayıp, yetkililere şikayet ediyorum ama ülke koşulları göz önünde bulundurulunca bu madde içi boş geliyor azıcık.

 

Bilgisayar yedekle

Tabii ki, bu madde benim de aklıma geldi ama o yedekleme sürecine girerken eski fotoğraflara dalıp kalmak, bu mümkünlüğü bozmakta. “Çok geç olmadan bu yedekleme işini yapın” cümlesini bu başlık atına yazan yeni yıl iyi niyet elçileri, beni daha da strese sürüklüyorsunuz.

 

Benim zamanım

Kendinize zaman ayırın, sinemaya gidin, tek başınıza sahilde yürüyün… İşte böyle genel maddeleri seviyorum. İnsanın kendine zaman ayırması kadar şahane bir şey yoktur herhalde. Bunun yanına artı koyuyorum.

 

Listeler yapın

İşlerinizi halletmek adına listeler yapın. Evet yapıyorum ama defterime o günün yapılacak işlerini listeliyorum, fakat günün sonunda ne yapacağımı hatırlamak için o deftere bakmak aklıma gelmiyor. Bu da benim sorunum olsun.

 

Yeni Yıl Dilekleri temalı listeler bu ve benzer maddelerle devam ediyor işte. Kişisel önerim, yıllardır aynı maddeleri yapacağım diyerek hayatınıza ekleyip sonra hiç birinin yüzüne bakmıyorsanız, 2018 yılı da kendinizi bu şekilde sevme ve kabul etme yıl olsun o zaman.

 

Instagram: @fooduristik

Youtube: Fooduristik

Facebook: @fooduristik

Yine Mi Yeni Yıl Kararları, Yine Mi Yeni Bir Ben

This Article Has 4 Comments
  1. Müşra Demir dedi ki:

    Yaaa hepsinin altına ben de imzamı atıyor, bu sırada su içiyorum!

  2. Ozge dedi ki:

    Nasıl güzel ve içten bi yazı olmuş. Eline sağlık. Tüm listeye katılmakla beraber öncelikle sağlıklı yaşam konusunda ben de varım diyorum. Su içme konusunda önerilerim olacak yarın. ❤️❤️❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir