Yönetmen Nancy Meyers Sevdiği Yemek Sahnelerini Anlatıyor

“Aşkı göstermenin evrensel yolu olsa olsa yemektir. “

İçinden romantizm ve yemek geçen o tatlı filmlerin arkasındaki isim Nancy Meyers (yönetmen, senarist, yapımcı), BonAppétit.com’la tatlı bir soru-cevap yapmıştı birkaç zaman önce. Ne zamandır buradan da paylaşmak istiyordum, gün bugünmüş. Diane Keaton ve Jack Nicholson’ın yer aldığı Something’s Gotta Give, Meryl Streep, Alec Baldwin, Steve Martin’li It’s Complicated, Nancy Meyers imzası taşıyan filmlerden.

Meyers filmlerinde yemek o kadar yaygın ki – genellikle de o yemekler göz kamaştıran mutfaklarda yapılır – neredeyse kendi başına bir karakter haline gelir.

“Bu sahneleri çekerken her zaman her şeyin bol olmasını isterim. Bir kasede üç portakal istemiyorum; Her zaman 12’yi isterim. Aileyi temsil eder ve bir evi ev gibi hissettirmenin iyi bir yoludur.”

Meyers, karakterlerin bir oturma odasında kanepede oturmalarından ziyade insanların mutfakta zaman geçirdiği sahneler yazmayı tercih ediyor, çünkü bunun daha gerçekçi ve etkileşimli bir his verdiğini söylüyor. BonAppétit.com da Meyers’tan filmlerinden en iyi yemek sahnelerini paylaşmasını istemiş. Evet! Kızı Hallie Meyers-Shyer’ın (Home Again filmini yazıp yöneten) yardımını da alarak aşağıdaki listeyi oluşturuyor.

It’s Complicated

It’s Complicated keyifli sahnelerden

Meyers, Meryl Streep ve Steve Martin’in o çok keyifli randevu sahnesi için; “Jane ve Alex’in kafayı bulup, It’s Complicated’da kruvasan yapmaya başlamasını çok seviyorum,” diyor. “Kruvasanı doğru şekle getirirken, elleri birlikte hareket ediyor ve hamurla birlikte “aptalca” davranmaya başlıyorlar. Çok eğlenceli ve gerçekten mükemmel bir buluşma.”

Meyers ve Streep, hazırlık yapmak için, bu sahneyi mutfağında çekmeden önce NYC’deki Sarabeth Levine’den Sarabeth’s’de birlikte fırıncılık dersi almışlar.

“Bize mükemmel kruvasan yapmayı öğretti ve o zamandan beri bir tane almadım çünkü bir kruvasan tarifindeki tereyağı inanılmaz miktarda! Onları bu kadar iyi yapan şeyin bu olduğunu biliyorum ve 2009’dan beri de bir tane bile almadım” diyor. HAKLI!

Something’s Gotta Give

Bazen en iyi yemek sahneleri, gerçek yemeği olmayan sahnelerdir. Something’s Gotta Give filminde de gece geç saatte yapılan bir yemek yapma girişimi var. Krep! Bu önemli an Harry (Jack Nicholson) ve Erica (Diane Keaton) arasında romantik bir şeye yol açmadı, ki krep de yapılamadı, ancak Meyers’ın en sevdiği gece yarısı atıştırmalık sahnelerinden biri olmaya devam ediyor. Ee, tatlı bir sahne bence de.

The Parent Trap

The Parent Trap’taki en önemli sahnelerden biri, Hallie ve Annie’nin uzun süredir kayıp ikiz olduklarını keşfettikleri, fıstık ezmesi ve Oreo ikilisinin kavuşma aşkına bağlanmaları. “Bunu ben uydurdum,” diyor Meyers, “Nedenini bilmiyorum. İkisinin de seveceği tuhaf bir şey düşünmek istedim, ancak çoğu insanın yapacağı bir şey değildi.” Meyers bu ikilideki fıstık ezmesini, badem ezmesiyle değiştirmeyi tercih ediyormuş:)

Home Again

Bekar anne Alice (Reese Witherspoon), doğum gününde bir bardan eve üç erkekle dönüp, onların getirip eve taşınmalarına izin verdikten sonra, özenle hazırlanmış kahvaltılar ve akşam yemekleri de peşinden gelir. Meyers ailesinin en sevdiği sahneler bu filmdeymiş. Bu arada filmin yönetmeni Meyers’ın kızı Hallie Meyers-Shyer.

Meyers-Shyer ekliyor: “Yemek, evin büyük bir parçası ve insanları istemeseler bile bir araya getiriyor.”

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir