The Taste Türkiye Jüri Üyesi Şemsa Denizsel Kimdir?

Fox Tv’de 15 Mayıs Çarşamba akşamı 20:00’de başlayacak olan The Taste Türkiye, Amerika, Hollanda ve Belçika’da yayınlanan ve büyük beğeniyle izlenen bir yemek yarışması.

Siemens Ev Aletleri iş birliğiyle Fox Tv’de başlayacak olan programın jüri üyesi de oldukça dikkat çekici.

The Taste Türkiye’nin Formatı

Format klasik ve belli. Toplamda 12 kişinin yarışacağı “The Taste Türkiye”de tüm yarışmacılar, hazırladıkları yemekleri jüriye beğendirmeye çalışacaklar.

Eleme turunda tattığı yemeği kimin hazırladığını bilmeyen jüri ise kendi ekibinden birini eleme riskiyle karşı karşıya kalacak. Programa gelen misafir şeflerin belirlediği konseptte yemeklerini hazırlayan takımlardan en başarılı performansı sergileyen yarışmacı, dokunulmazlık kazanacak.

https://www.instagram.com/p/BxXIIGHlgg5/

The Taste Türkiye Jüri Üyesi Şemsa Denizsel Kimdir?

Peki, programın jüri koltuğunda oturan ve üç jüriden biri olan Şemsa Denizsel kimdir?

Şimdilerde kapanan ama bir zamanlar Nişantaşı’ndaki efsane lokanta Kantin’in arkasındaki isim desem, pek çok kişi için bir şeyler ifade eder diye düşünüyorum.

19 yaşında eğitim için gittiği Londra’da mutfaklarda çalışmıştır. Ancak Türkiye’ye döndüğünde o günün şartlarında aşçılık yapması mümkün olmamıştır. Çeşitli basın kuruluşlarında ve reklam kampanyalarında fotoğraf stilisti olarak çalıştıktan sonra, 30 yaşında profesyonel mutfağa yeniden girmiştir.

Şemsa Denizsel’in Youtube kanalına da abone olmanızı tavsiye ederim.

İstediği yemekleri pişirebilmenin ve o yemeğin hak ettiğini düşündüğü şekilde servis edilebilmesinin ancak kendi lokantasında olabileceğinin bilinciyle 20 Ocak 2000’de Kantin isimli lokantasını açmıştır.

Yerli, yerel, mevsimsel malzemeyi odağına koymuştur ve “Yeni İstanbul Mutfağı” olarak tanımladığı yemekler pişirmiştir. En başından itibaren inandığı “gıda coğrafyanın bize sunduklarıyla mümkün” felsefesinin bugün de peşindedir. İstanbul gastronomisi için bir öncü oldu ve yurt dışında da Türkiye’nin Alice Waters’ı olarak tanınmıştır.

18 yıl sonra artık bir efsane olan lokantası Kantin’i kapatmıştır ve Kuzey Ege’de bir topluluk yaratma rüyasıyla Türkiye’den ve yurt dışından yeni nesillere el vereceği bir mutfak kurmuştur.

Benim için bu programın yıldız ismi kesinlikle Şemsa Denizsel olacak. Onu izlemek için sabırsızlanıyorum.

Taste ne demek?

Tatmak, tadına bakmak anlamlarına gelmekte. Damak zevki olarak da düşünebiliriz.