The Holdovers Filmini Seven Bu Yapımları da İzler

Nostalji duygusu ve sıra dışı dostluklarla büyüleyen atmosferini cebe koyup yola devam. The Holdovers’ı sevdiyseniz, aşağıdaki filmleri de sevme olasılığınız yüksek (tabii izlemedikleriniz varsa).

Şimdiden bol ödüllü bir filme dönüşen The Holdovers, yönetmen Alexander Payne’in imzasını taşıyor. Bu Noel komedi-dramı, 1970 yılında New England’daki bir yatılı okulda geçiyor. Hayattan sıkılan profesör Paul Hunham (Paul Giamatti), tatil için evlerine gidemeyen çocuklara bakmak zorunda kalır. Okul yemekhanesinden sorumlu olan Mary Lamb (Da’Vine Joy Rudolph), annesi onu almaktan vazgeçerek okulda kalmaya zorlayan sorunlu genç Angus Tully (Dominic Sessa) ile birlikte ona katılır.

Filmin Oscar 2024 adaylıkları da güçlü. En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Paul Giamatti ), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Da’Vine Joy Randolph), En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kurgu.

Filmle ilgili özet anahtar kelimeler: Bir anlam arayışı ve onu en beklenmedik yerlerde bulma hali. Her biri kendi yolculuğunda olan ve yol boyunca birbirlerine yardım eden üç karakterin keyifli hikayesi.

The Edge of Seventeen / Netflix’te

The Edge of Seventeen, Hailee Steinfield’ın Nadine rolünde oynadığı muhteşem bir reşit olma hikayesi. Kalp krizinden kaybettiği babasının ardından, kendisini anlamayan ve sadece ağabeyi ile bir bağ kurduğunu düşündüğü annesiyle yalnız kalır. En yakın arkadaşı, erkek kardeşiyle çıkıp ondan uzaklaşmaya başlayınca da eriyip gider ve huysuz bir öğretmen olan Max Bruner’da (Woody Harrelson) beklenmedik bir teselli bulur.

The Breakfast Club / Netflix’te

Üzerinden neredeyse 40 yıl geçmesine rağmen hala büyük bir etkiye sahip olan filmlerden. Bir grup gencin dünyalarının çarpışmasını konu alan film, The Holdovers’ın o retro cazibesini bünyesinde barındırmayı başarıyor.

Good Will Hunting / Netflix’te

Gus Van Sant’ın bu kült film, her sorunu çözebilecek bir dahi ve azıcık sorunlu genç Will Hunting’i konu alıyor.

Film, gerçekleşmemiş potansiyelin ve zorlu bir çocukluğun etkileriyle uğraşırken yeteneklerinizi ve tutkularınızı kullanmanın ne kadar zor olabileceğinin çarpıcı bir örneği.

Dead Poets Society

Ölü Ozanlar Derneği, yatılı okul ortamından sakin ve güzel sinematografiye kadar muhtemelen The Holdovers’a en çok benzeyen yapım. Çocukların bakış açısını sonsuza dek değiştiren, ilham verici bir öğretmeni konu alıyor. Ölü Ozanlar Derneği aynı zamanda yürek parçalayıcı ve karakterleri acıya sürükleyen bir trajediyle bitiyor.

Dazed and Confused

Richard Linklater’ın 1993 yapımı reşit olma komedisi, 1976’da okuldaki son günlerindeki gençleri konu alıyor. Dazed and Confused, tek bir kişinin hikayesine odaklanmak yerine birbiriyle bağlantılı birçok farklı bakış açısının peşine düşüyor. Karakter odaklı harika bir hikaye!

Francis Ha

Filmde Greta Gerwig, New York’ta yaşayan, mali zorluklarla ve erken yetişkinlik döneminde meydana gelen hızlı değişimlerle karşı karşıya kalan 27 yaşındaki dansçıyı canlandırıyor.

Bu komedi-drama, 20’li yaşlarında genç bir kadının hayatı ve hangi yöne gitmek istediğini çözmesini anlatan tam bir yaşam kesiti.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir