Oscar 2024 Adaylarından Netflix’te İzleyebilecekleriniz

2023 yapımı filmlerin keyifli bir izleme listesi halinde ortalıkta dolaşmalarına bayılıyorum. 2023 filmlerinin alanını biraz daraltıyorum.

2024 Oscar adaylığı elde edenler yeni çerçeve.

Bir daraltma daha geldi. 2024 Oscar adaylığı elde eden ve Netflix’ten izlenebilecek yapımlar.

Mart ayındaki Oscar töreni öncesine kadar zaman var nasıl olsa.

Not: Başrollerinde Natalie Portman ve Julianne Moore’un yer aldığı May December isimli film de Netflix yapımı ama ülkemizde malesef yayında değil. Filmin En İyi Özgün Senaryo dalında adaylığı mevcut.

Maestro

2024 Oscar Adaylıkları: En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Bradley Cooper), En İyi Kadın Oyuncu (Carey Mulligan), En İyi Özgün Senaryo, En İyi Makyaj, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Ses.

Bradley Cooper, efsanevi besteci ve orkestra şefi Leonard Bernstein (Cooper) ile eşi aktris Felicia Montealegre’nin (Carey Mulligan) uzun yıllar süren evliliklerini konu alan bu destansı aşk hikayesinin yönetmenliğini, ortak yazarlığını ve başrolünü üstleniyor.

Nimona 

2024 Oscar Adaylığı: En İyi Animasyon

Kendini krallığın en cesur şövalyesine komplo kurmaya yönelik bir tuzağın ortasında bulan cesur şekil değiştirici Nimona (seslendiren Chloë Grace Moretz) çok geçmeden kaçmaya başlıyor ve hayatı için savaşıyor.

Nyad

2024 Oscar Adaylığı: En İyi Kadın Oyuncu (Annette Bening) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Jodie Foster).

Nyad ödül sezonunda pek ses çıkarmadı ancak Jodie Foster ve Annette Bening’in sırasıyla Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu dalındaki adaylıkları pırıl pırıl masada duruyor.

Rustin

2024 Oscar Adaylığı: En İyi Erkek Oyuncu (Colman Domingo)

Colman Domingo’nun Bayard Rustin performansı (ve ödül yolundaki etkileyici duruşu) oyuncuya ilk Oscar adaylığını kazandırdı.

Society of the Snow

2024 Oscar Adaylığı: En İyi Makyaj ve Yabancı Dalda En İyi Film.

Gel de bana sor, nasıl izlediğimi. Yıl 1977 ve And Dağları’ndaki uçuş felaketinin korkusuz bir yeniden anlatımı, yönetmen J.A. Bayona’nın tanınmasını fazlasıyla başardı.

American Symphony

2024 Oscar Adaylığı: En İyi Orijinal Şarkı (It Never Went Away)

Jon Batiste’in kendisi ve eşi Suleika Jaoaud’u konu alan American Symphony belgeseli için yazdığı “It Never Went Away” adlı şarkısı, En İyi Belgesel dalında adaylık alamamasına rağmen bir miktar Oscar görünürlüğü almayı başardı.

The After

2024 Oscar Adaylığı: En İyi Live-Action Film

David Oyelowo (Selma), yas tutan bir araba sürücüsünü konu alan bu kısa filmde başrolde. Film 18 dakikalık.

The Wonderful Story of Henry Sugar

2024 Oscar Adaylığı: En İyi Live-Action Film

Wes Anderson’ın Netflix için yönettiği dört Roald Dahl kısa filminden biri olan The Wonderful Story of Henry Sugar, inanılmaz bir yeteneği keşfeden zengin bir aylaklığın gösterişli hikayesini anlatıyor.

El Conde

2024 Oscar Adaylığı: En İyi Sinematografi.

Pablo Larraín’in Şili diktatör Augusto Pinochet hakkındaki kanlı filmi geçen sonbaharda gelip geçmiş olabilir, ancak görüntü yönetmeni Ed Lachman filme Oscar adaylığı kazandırdı.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir