Netflix’in Baby Reindeer Dizisinin Gerçek Hikayesi

Diziye devam edip etmemekte kararsızım ama bir yandan da bölüm süreleri kısa olduğu için tabii, beşinci bölüme gelmişim. Dizi ruhumu aldı, kapanlara sıkıştırdı.

Dizinin gerçek olaylara dayandığı söylendiği için, peki gerçek hayattaki Martha kim ve şu anda nerede?

Üzücü ve aynı ölçüde düşündürücü olan Baby Reindeer, kulağa oldukça sevimli gelen bir dizi ismine sahip. Gerçekler öyle mi, değil!

*Aşağıda yazanlar spoiler içerebilir.

Hikaye, komedyen Donny Dunn’ın (komedyen olmak istiyor diyeyim, aynı zamanda barmen) Martha Scott’a karşı küçük nezaket hareketlerinin, kadının onu takip etmeye başladığında hayal bile edemeyeceği bir şekilde tırmandığı travmalardan biri üzerine kurulu.

Karanlık dram, gerçek hayattaki komedyen Richard Gadd’ın dört yıldan fazla bir süre boyunca bir kadın tarafından takip edilme sürecinden ilham alıyor ve kendisi sadece dizinin yaratıcısı değil aynı zamanda Jessica Gunning’in canlandırdığı Martha karakterinin karşısında Donny rolünü oynuyor.

Baby Reindeer Dizisinin Gerçek Hikayesi

Baby Reindeer dizisinin yedi bölümünün tamamı 11 Nisan’da Netflix’te yayınlandı. Martha’nın gerçek hayatta kim olduğu ve dizide başına gelenlerin Baby Reindeer’in gerçek hikayesiyle eşleşip eşleşmediği merak konusu oldu.

Martha Hakkında

Dizinin tüyler ürpertici gerçek olaylardan ilham aldığı göz önüne alındığında, Martha’nın gerçek hayatta kim olduğunun da merak edilmesi anlaşılır bir durum. Ancak Richard Gadd, takipçisinin gerçek kimliğini hiçbir zaman açıklamadı. Komedyen, kimliğini korumak amacıyla 2019 Edinburgh Festivali’nde başına gelenleri konu alan tek kişilik gösterisi için ona Martha adını verdi ve şimdi de Netflix dizisi Baby Reindeer için.

Dört buçuk yıl boyunca onu takip etti ve bu süre zarfında “Martha”dan toplam 41.000’den fazla e-posta, 350 saat sesli mesaj ve 106 sayfalık mektup aldı.

Baby Reindeer’in Netflix’te gösterime girdiği gün The Times’da yayınlanan bir röportajda Richard, Martha hakkında polise gittiğinde başına gelenlerden “fiziksel olarak korktuğunu” ve onların bunu tam olarak anlamakta zorlandıklarını açıkladı.

Kendisinin şöyle bir açıklaması var: “Bir erkek takip edildiğinde, filmlerde ve televizyonda seksi bir şey olarak tasvir edilebiliyor. Giderek daha kötü niyetli bir femme fatale gibi. Fiziksel şiddet tehdidi taşımıyor, daha az yaygın olduğu için önemsizleştirilebiliyor.”

“Fiziksel olarak korktum çünkü ne kadar ileri gidebileceğini bilmiyordum, elinde bir bıçak olabilirdi ve kendisi uzun boylu, korkutucu bir adam olsaydı bunun ne kadar korkutucu olacağını düşündüm.”

Richard, Martha’nın davranışının tehdit edici olduğunu kanıtlamak için onun tüm mesajlarını kaydetmeye ve onları incelemeye başladı; Martha’nın kendisini veya değer verdiği kişileri doğrudan tehdit ettiği zamanları kontrol etti. The Times, komedyenin gerçek hayatta “gerçek Martha hakkında çok fazla şey söyleyemediğini” açıklıyor ve bu duruma onun takip çilesinin nasıl sona erdiği de dahil.

Martha Nerede?

Gerçek Martha’nın kimliğinin bilinmediği göz önüne alındığında, dizi hikayenin bu yönünü kurguladığı için şu anda nerede olduğu ve ne yaptığı da belli değil. Richard, The Times’a verdiği röportajda Martha’nın kendisini takip etmesinin “çözüldüğü”nü açıkladı. “Bu düzeyde zihinsel rahatsızlığı olan birini hapse atmak istemediği” için “bu konuda karışık duygulara sahip olduğunu” da ekledi.

Martha’ya duyduğu empati, RadioTimes.com’a da bahsettiği bir konuydu; sorunları çözmenin ne kadar zor olduğunu görünce, yaşadığı şaşkınlıktan sonra Baby Reindeer’i yazmaya motive olduğunu anlatıyor.

Dizinin Ortaya Çıkış Süreci

Richard, “Beni bu hikayeyi yazmaya motive eden şey, bu süreçten geçerken ‘Bu çok saçma. Ne kadar sürecek? Her şeyi yoluna koymak ne kadar zor? Neden yardım yok’ diye düşündüm.” şeklinde açıklamada bulunuyor.

“Takibe maruz kaldığımda… Karşımda; hasta, yardıma ihtiyacı olan, oldukça savunmasız birini gördüm. Stalking (Israrlı Takip) bir akıl hastalığı ve bir tür fantezi bağımlılığından kaynaklanır”.

Richard ayrıca daha önce 2019’da The Guardian’a Martha’yı “berbat bir insan” ve onu “kurban” olarak görmenin “haksızlık” olacağını söylemişti.

Şunu itiraf etti: “Pek çok şeyi yanlış yaptım ve durumu daha da kötüleştirdim. O zamanlar mükemmel bir insan değildim, bu yüzden öyle olduğumu söylemenin bir anlamı yok.”

Konunun özü; Martha’nın gerçek hayatta şu anda nerede olduğunu bilmenin hiçbir yolu yok; yalnızca Richard, tacizin “çözüldüğünü” hakkında kısa bilgilendirme yapıyor ve onun ihtiyaç duyduğu “yardıma” sahip olmasını istiyor.

Peki, Dizide Martha’ya Ne Oluyor?

*Aşağıda yazanlar spoiler içerir.

Gerçek Martha’nın şu anda nerede olduğunu bilmiyor olabiliriz, ancak Baby Reindeer’deki (Bebek Ren Geyiği) kurgusal Martha, Donny’yi takip etmekten dokuz ay hapis cezasının yanı sıra beş yıllık uzaklaştırma emri aldı. Dizinin finalinde Martha, bir gün birini bıçaklayabileceği tehdidinde bulunan bir sesli mesaj gönderdikten sonra tutuklandı, bu da onun Donny ve ailesini kastettiği anlamına geliyordu. Donny’nin anlatımından anlaşıldığı üzere, kendisi üç kez takip ve tacizle suçlanmıştı ve Donny onun savunma duruşmasına katılarak mahkeme salonunun diğer ucunda onunla yüz yüze geldi.

Martha gözyaşları içinde suçlamaları kabul etti ve Donny’ye küçük ren geyiği adını verdi. Daha sonra Donny’nin dizinin finalinde dinlediği bir sesli mesaj aracılığıyla ona bu takma adı verdiği (bu da daha sonra Netflix dizisine adını verdi) çünkü ona çocukken sahip olduğu sevimli bir oyuncak ren geyiğini hatırlattığı açıklandı. Uzaklaştırma emri duruşmayla aynı gün çıkarıldı, dolayısıyla Donny’nin Martha’yı en son gördüğü gün o gündü.

Her ne kadar dizide ısrarlı takip bu şekilde çözülmüş olsa da Martha’yı canlandıran Jessica Gunning, izleyicilerin cezayı ve uzaklaştırma emrini bir “zafer” olarak görmemesi gerektiğine inanıyor.

Kendisi RadioTimes’a şöyle konuştu: “Bu bir başarı öyküsü değil, orada zafer yok. Bu yüzden dizinin sahne yönetimi bence harika; ‘Ha ha, yakaladım seni’ gibi bir korkutma yok. İki kayıp insan var ortada.”

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir