Thomas Cook Şirketi İflas Etti

İngiliz seyahat firması Thomas Cook iflas ettiğini açıkladı. İngiltere’de 9 bin kişi olmak üzere toplamda 21 bin personeli olan şirketin çalışanları da işsiz kaldı. Bununla beraber Thomas Cook şirketi kullanan 150.000 İngiliz tatilci de mahsur kaldı.

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’nun duyurduğu bu iflas haberi dünyada büyük ses getirdi. Seyahat firmasını kurtarmaya yönelik yapılan görüşmeler sonuç vermedi ve çeşitli teşebbüslerden sonra malesef iflası açıklandı. Gelecekteki tüm planlanan tatil ve uçuşları iptal eden firma, havaalanında da çeşitli kargaşanın yaşanmasına neden oldu.

Thomas Cook şirketinin 21 bin personeli de işsiz kaldı.

Thomas Cook seyahat şirketi neden iflas etti?

Pazar gecesi iflası kesinleşen 178 yıllık seyahat firması Thomas Cook’dan şu açıklama geldi; “Kurtarmaya ilişkin müzakerelerin başarısız olmasının ardından tasfiyeye girmek dışında başka bir adım atma seçeneğimiz yoktu.”

Mali sıkıntılar sebebiyle iflas eden şirket Thomas Cook’un CEO’su Peter Fankhauser, müşterilerinden, çalışanlarından, tedarikçilerinden ve ortaklarından özür diledi. Fankhauser, “Bu, tatil planlarına öncülük eden ve dünyadaki milyonlarca insan için seyahat etmeyi mümkün kılan bir şirket için çok üzücü bir gün anlamına geliyor.” dedi.

Şirket, altı ay boyunca 31 Mart’a kadar 1,5 milyar sterlin (1,9 milyar dolar) zarar bildirmişti. İkonik İngiltere şirketinin çöküşü Asya’da dalgalanma etkisi yarattı. Çin’in Fosun Turizm isimli şirketinin payları yaklaşık% 5 azaldı. Fosun International’ın milyarderlik kurucusunun Thomas Cook’un en büyük hissedarı olduğunu da belirteyim.

Şirketten yapılan açıklamada, Thomas Cook Grup’un uygulanabilir bir çözüm bulamadığı için hayal kırıklığına uğradığı yönünde.