2024’ün Merakla Beklenen Dizileri

2024’ün yeni dizileri teker teker yayınlanmaya devam ediyor. Bu hız başımı döndürüyor. “Her şeyi de izleyecek değilim” ve “bu diziyi biraz merak ediyorum” cümlelerini önüme koyarak, yılın yayınlanacak (ve şimdiye kadar yayınlanan) dizilerinden seçmece bir liste yaptım.

Roman uyarlamalarından (neredeyse hepi roman uyarlaması) komedilere kadar 2024, dizi açısından güçlü bir başlangıç yaptı denebilir.

Mr & Mrs Smith (Amazon Prime’da yayında)

İlk bölümünü izledim ama aşırı da devam etme isteğim gelmedi. 2005 yapımı aksiyon-komedi filminin (başrollerinde Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin yer aldığı) karakterleri yeniden hayat buluyor. Donald Glover söz konusu Mr.’, Maya Erskine ise Mrs.’ı canlandırıyor. Bu casus komedisi işleri daha mı farklı yapacak? Diğer bölümleri izlemeden bir şey demeyeyim.

One Day (Netflix’te yayında)

David Nicholls’ın en çok satan romanı One Day’in 14 bölümlük dizi uyarlaması. Anne Hathaway’in Emma Morley rolünü oynadığı 2011 yapımı film versiyonu benim açımdan müthiş övgülere boğulmamıştı. Diziyi bitirdim, benim için filme göre daha iyi bir noktada.

The New Look (14 Şubat günü Apple TV+’da yayınlanacak)

Merak ediyorum! Dizi, Christian Dior’un II. Dünya Savaşı’ndan sonra gayri resmi olarak ‘New Look’ (Yeni Görünüm) olarak adlandırılan moda serisini yarattığı Paris’teki hayatını anlatıyor.

Alice & Jack (Gain’de yayında)

Victor Levin tarafından yazılan bu romantik dramada, Birdman’den Andrea Riseborough ve About Time’dan Domhnall Gleeson rol alıyor. İki sevgilinin inişleriyle çıkışlarıyla 16 yıllık ilişkisini anlatıyor.

Palm Royale (20 Mart Apple TV’de yayınlanacak)

Merak ettiklerimden. Kristen Wiig, 1960’larda eşi ve tüm sosyal çevresi tarafından uzaklaştırılmasının ardından kimliğini yeniden inşa eden bir kadını canlandırmak üzere ekranlara geri dönüyor. Juliet McDaniel’in Mr. and Mrs. American Pie romanından uyarlandı

Ripley (4 Nisan’da Netflix’te)

The Talented Mr Ripley hayranları için bu yeni dizi, farklı bir bakış açısıyla yeniden hayat buluyor. Sekiz bölümlük psikolojik gerilim, son derece yetenekli Andrew Scott’ın canlandırdığı Tom Ripley karakterine odaklanıyor ve büyük ölçüde 1999 filmiyle aynı olay örgüsüne sahip.

Bridgerton 3. Sezon (1. part 16 Mayıs, 2. part 13 Haziran / Netflix’te)

Seveni çok dizi Bridgerton üçüncü sezonunda, Penelope Featherington (Nicola Coughlan) ve Colin Bridgerton’un (Luke Newton) aşkına dalmaya hazırlanıyor. Yeni sezonun ilk dört bölümü 16 Mayıs’ta, sonraki dört bölümü ise 13 Haziran’da yayınlanacak.

The Regime (Mart ayında BluTV’de)

The Regime, çökmekte olan otoriter bir rejimin sarayında geçen bir yılı anlatıyor. Kate Winslet, bu HBO dizisinde bulunduğu konumu iç karışıklıklar nedeniyle tehdit altında bulan kurgusal Orta Avrupa otokrasisinin şansölyesini canlandırıyor.

Feud: Capote vs The Swans (Yayınlandı)

‘Feud’ serisinin ikinci sezonu olan bu sekiz bölümlük dizi, Laurence Leamer’in çok satan kitabı Capote’s Women: A True Story of Love, Betrayal, and a Swan Song for an Era’dan uyarlanıyor.

Film, sevilen yazar Truman Capote’nin, New York şehrinin sosyetesi ile olan dostluklarını, onların skandal kişisel hayatlarının ince kurgulanmış bir anlatımını yazarak mahvetmesini konu alıyor.

Dizi ilginizi çektiyse “Feud: Capote vs. The Swans dizisindeki gerçek kişilerin hayatı” yazısına bakmanızı öneririm.

The Gentleman (7 Mart’ta Netflix’te)

Bu dizinin ismi tanıdık geliyorsa, gerçekten de tanıdığınız içindir. The Gentleman, Guy Ritchie’nin 2019 yapımı aynı adlı filminin kaldığı yerden devam edecek yeni dizisi. Theo James, babasından büyük bir mülk miras alan Eddie Halstead’i canlandırıyor, olaylar da birbirini izliyor işte.

Emily in Paris 4. Sezon (Yakında, Netflix’te)

Sevdiğimi pek düşünmediğim ama bir şekilde izlediğim dizi 2024’te dördüncü sezonla geri dönüyor. Sevgili göçmen Emily hâlâ Paris’te, aşk hayatı hâlâ karmakarışık ve üçüncü sezondaki heyecan verici gelişmeler henüz çözülmedi.

Black Doves (Yakında, Netflix’te)

Keira Knightley, Netflix’in yeni gerilim dizisinde karşımıza çıkacak. Net bir tarih yok henüz ama 2024 yılının içerisinde yayınlanması planlanıyor. Dizinin olay örgüsünü de büyük bir gizlilikle saklıyorlar.

Squid Game 2. Sezon (Yakında, Netflix’te)

Gerçek hayattaki bir realite şovuna dönüşen dizi geri dönüyor. Squid Game’in ilk serisi küresel bir fenomen haline geldi ve ikincisi bu yılın sonlarında Netflix’e gelecek.

Ex Pats (Amazon Prime’da yayında)

Lulu Wang’ın yönettiği dizi, Hong Kong’da yaşayan birbirine sıkı sıkıya bağlı bir grup “gurbetçinin” kişisel ve profesyonel yaşamlarını mercek altına alıyor. Başrolünü Nicole Kidman’ın paylaştığı altı bölümlük dizi, Janice Y. K. Lee’nin 2016 tarihli The Expatriates romanından uyarlanıyor. ‘Refahın kutlandığı, arkadaşlıkların yoğun ama bilerek geçici olduğu ve kişisel yaşamların, ölümlerin ve evliliklerin halka açık olarak yaşandığı ve sonra neşeyle yeniden anlatıldığı’ bir dizi olarak tanımlanıyor.

True Detective 4. sezon (Yayınlandı)

Başrollerinde Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’un yer aldığı True Detective’in ilk sezonu baş tacı elbette. İkinci sezon da pek başarılı olmadı sanki ve üçüncü sezon ise Mahershala Ali tarafından konuşulmayı başardı. Jodie Foster’ın başrolünde olduğu dördüncü sezon için de umutlar baya yüksek.

The Brothers Sun (Netflix’te yayında)

Bruce (Sam Song Li) Kaliforniya’da sıradan bir yaşam sürer ya da en azından öyle olmak ister. Ancak bu isteği, kardeşi Charles’ın (Justin Chien) Taipei’den gelişiyle suya düşer. Charles, babalarının Tayvanlı bir üçlü elebaşı olduğuna ve anneleri Eileen’in (Michelle Yeoh) bu hayattan kaçmak için ABD’ye taşındığına dair şok edici gerçekleri de beraberinde getirir.

Monsieur Spade (Yayınlandı)

Dashiell Hammett’in 1930 tarihli The Maltese Falcon adlı romanından uyarlanan Monsieur Spade, The Maltese Falcon’un kaldığı yerden devam ediyor. Özel dedektif Sam Spade (Clive Owen), Fransa’nın güneyindeki huzur dolu emekliliğinden, yerel bir manastırda yarım düzine rahibenin vahşice öldürülmesini araştırmak üzere bir yolculuğa çıkar.

Masters of the Air (Yayınlandı)

Donald L. Miller’ın 2007 tarihli kitabına dayanan bu savaş dramasında Austin Butler Binbaşı Gale Cleven rolünü üstlenirken, Callum Turner Binbaşı John Egan, Barry Keoghan Teğmen Curtis Biddick ve Ncuti Gatwa da 2. Teğmen Robert Daniels rolünde yer alıyor. Band of Brothers tadında bir yapım gibi!

Apples Never Fall (14 Mart’ta yayında)

Big Little Lies ve Nine Perfect Strangers’ın da yazarı olan Liane Moriarty’nin 2021 tarihli romanından uyarlanan Apple’s Never Fall, Delany ailesiyle ilgili şaşırtıcı bir gizemi konu alıyor. Joy (Annette Bening) ve Stan (Sam Neill) ile dört yetişkin çocukları Amy (Alison Bri), Troy (Jake Lacy), Logan (Conor Merrigan-Turner) ve Brooke (Essie Randles) birlikte vakit geçirmeyi umuyorlar. Ancak yaralı bir genç kadının kapılarına gelmesiyle altın ailenin sırları su yüzüne çıkmaya başlar.

The Bear 3. Sezon (Haziran 2024)

Bu çılgın, kaotik ve izlemesi keyifli dizinin 3. sezonu da onaylandı, çekimlere devam ediliyor. İkinci sezonda Carmy (Jeremy Allen White) ve Sydney (Ayo Edebiri), aileleri ve arkadaşlarından oluşan özel bir ekiple birlikte yeni restoranları The Bear’ı yaratmak ve açmak için zamana karşı yarıştı. Bakalım üç gelsin de izleyelim.

House of the Dragon 2. Sezon (Yaz 2024)

Rhaenyra Targaryen (Emma D’Arcy) ve Alicent Hightower (Olivia Cooke) savaştadır. Game of Thrones’tan yaklaşık 200 yıl önce geçen ve George R. R. Martin’in Fire & Blood adlı kitabına dayanan bu dizide Targaryen Hanesi nasıl parçalanıyor görüyoruz.

Heyecanla bekliyorum, çünkü birinci sezonu ortalık tam yanacakken bitirdiler.

The Penguin (Yakında)

Bob Kane ve Bill Finger’ın DC için yarattığı karakterlere dayanan The Penguin, klasik bir kötü adamı yeniden ele alıyor. Colin Farell, 2022 yapımı The Batman’den sonra Oswald “Oz” Cobblepot, diğer adıyla The Penguin rolünü yeniden canlandırıyor.

The Sympathizer (Nisanda Blu TV’de)

Viet Thanh Nguyen’in 2016 Pulitzer Kurgu Ödülü’nü kazanan 2015 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan The Sympathizer’da Robert Downey Jr. yer alıyor.

Franklin (12 Nisan’da yayınlanacak)

Stacy Schiff’in 2005 tarihli kitabına dayanan Franklin, ABD’nin kurucusunun Fransa’daki 8 yıllık misyonunu anlatıyor. Devrimci Savaş sırasında Franklin 1778’deki Fransız-Amerikan ittifakının kurulmasına yardım etti. Daha sonra 1783’te İngiltere ile yapılan son Paris Antlaşması’nda da aynısını yaptı.

3 Body Problem (21 Mart’ta Netflix’te)

Astrofizikçi Ye Wenjie (Rosalind Chao), Liu Cixin’in 2008 yılında çıkan aynı isimli bilimkurgu romanından uyarlanan 3 Body Problem, 60’larda, günümüzün bilim insanları için büyük dalgalanma etkilerine neden olacak bir karar verir.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir