Stanley Termoslarında Kurşun Kullanıyor Ama Ne Kadar?

Yazıda geçen termos markası ile kurduğum bağ: İki farklı olayın kesişim noktasındayım. Tiktok’ta pek çok editörün elinde bir aksesuar olarak yer alan Stanley Quencher termos ve yine TikTok’ta Stanley markasının ürünlerinde kurşunun yer alıyor olması hakkında çekilen videolar.

Bu yazıyı ağırlıklı olarak Bon Appetit ve Huff Post yayınlarının içeriklerinden çevirerek oluşturdum.

Sosyal medya önce bir ürüne ışık tutar ve ardından da aynı hızla onun üzerine gölge düşürür. Bu özet Stanley termosunun kısaltılmış hayat hikayesi; o devasa boyuttaki pastel renkli yalıtımlı termos her yerde o kadar çok karşımıza çıkıyor ki, kısa sürede arzu nesnesine dönüştü.

@sheerluxe

Replying to @vkdanielle You asked, Nana delivered *nail update incoming* #coolnailart #nailinspo #nailartist #popofcolour

♬ original sound – SheerLuxe

Yazıya geçmeden önce…

Stanley Quencher H2.0 FlowState Tumbler neden bu kadar popüler?

Termos, büyük boyutu, sıcaklığı koruyan tasarımı ve tonlarca şık rengi ile elden ele dolaşıyor. Marka, 2022’de tasarımı güncelleyerek %90’ı geri dönüştürülmüş paslanmaz çelik yapı ve rahat kavrama parçalarına sahip ergonomik sap gibi bazı yeni unsurlar ekledi.

Stanley markasının küresel başkanı Terence Reilly yaptığı bir açıklamada, “Quencher son iki yılda bir internet fenomeni haline geldi. “Yeni stokların birkaç dakika içinde tükenmesi ve videoların sosyal medyada viral hale gelmesiyle popülaritesi hızla arttığından, tüketicilerimize yenilikçi ürünler ve çözümler sunmaya devam etmek istedik. Yeni Quencher H2.0 FlowState Tumbler ile, tüketicilerin Quencher’da sevdiği her şeyin yanı sıra yeni özellikler de ekledik.”

Geçtiğimiz aylarda yanan bir arabadan sapasağlam çıkan çıkan Stanley termosun da markaya olan ilgilinin artmasında payı olabilir!!

Bu videoda tırnaklara fokus yapılsa da, editörün elinde tuttuğu termos bahsettiğim arzu nesnesi işte!

Yazının içerisinde marka ile ilgili şu kısmın altını çiziyor: “Stanley bardaklarının bilinen bir toksin olan kurşun kullanılarak üretildiği gerçeği sosyal medya paylaşımlarında dolaşıyor. (Stanley’in web sitesi de kurşun kullanımını açıklamaktadır.)”

Markanın ürünleri bambaşka imajla ve işlevsellikle yola çıkıp, şu an için sadece bir aksesuar konumlandırmasına sahip gibi.

Bir Stanley sözcüsü, WCNC’ye yaptığı açıklamada, önde gelen endişelere değinerek, ürünlerinin ABD düzenleyici gerekliliklerini karşıladığını ve uyumluluğun “FDA onaylı üçüncü taraf laboratuvarlar aracılığıyla” doğrulandığını vurguladı. TODAY’e yapılan ayrı bir açıklamada bir şirket sözcüsü şunları söyledi: “Tüketiciyle temas eden herhangi bir Stanley ürününün yüzeyinde veya ürünün içeriğinde hiçbir kurşun bulunmadığından emin olabilirsiniz.”

Her yalıtımlı Stanley ürününün tabanında paslanmaz çelik dairesel bir bariyer, markanın vakum yalıtım teknolojisi için gerekli olduğunu iddia ettiği, kabı kapatmak için kullanılan kurşun bazlı bir lehimi koruyor. (Stanley bu küçük metal boncuğun ne kadar kurşun içerdiğini açıklamadı.) Bariyerin sağlam kaldığını ve kurşunun erişilemez olduğunu varsayarsak çoğu uzman bana endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor; sevgili bardağınızı saklayabilirsiniz.

Stanley Sözcüsünün “Kurşun” Detayıyla İlgili Açıklaması

Stanley sözcülerinden bir kişi, TODAY’e yaptığı bir açıklamada şunları söyledi: “Tüketiciyle temas eden herhangi bir Stanley ürününün yüzeyinde veya ürünün içeriğinde kurşun bulunmadığından emin olabilirsiniz.”

“Bir ürünün taban kapağının sıradan kullanım nedeniyle çıkması ve bu mührün görünür bir hale gelmesi çok nadir durumlarda olur.”

Her yalıtımlı Stanley ürününün tabanında paslanmaz çelik dairesel bir bariyer, markanın vakum yalıtım teknolojisi için gerekli olduğu iddia edilen ve kabı kapatmak için kullanılan kurşun bazlı bir lehimi barındırıyor.(Stanley bu küçük metal kısmın ne kadar kurşun içerdiğini açıklamadı.) Bariyerin sağlam kaldığını ve kurşunun erişilemez olduğunu varsayarsak çoğu uzman bunda endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor.

Uzmanlar, bardak ciddi şekilde hasar görmüşse ve kurşuna erişilebiliyorsa onu atın diyor tabii! Bunu bana sorsanız ben de söylerdim.

Şirketler Neden Hala Kurşun Kullanıyor?

1990’lı yıllarda yapılan araştırmalar, “paketlemede kurşun kullanımının halk sağlığı açısından gereksiz bir risk oluşturduğunu” ortaya çıkardı. O halde asıl soru şu: Sağlık riski taşıyorsa bu şirketler neden kurşun kullanmaya devam ediyor? Uzmanlara göre kurşun muhtemelen ucuz ve kullanımı kolay; ayrıca Gıda ve İlaç İdaresi onu yasaklamıyor. Metal, malzemeleri bir arada tutar ve bazı alternatif yapıştırıcıların aksine, bulaşık makinesindeki yüksek ısıya ve basınca dayanabilir.

Pek çok üretici son yıllarda kurşun kullanmaktan uzaklaştı çünkü kötü bir baskıya neden oluyor. Peki bazı şirketlerin hala bunu kullanıyor olması, tamamen kötü bir pazarlama kararı.

Çevre sağlığı uzmanları arasındaki fikir birliği, sıfır kurşunun ideal miktar olacağı yönünde.

Özet…

Konuyla ilgili okuduğum yazıların özeti şu: “Endişeleniyorsanız termos bardağınızı değiştirin.”

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir