KAHVE İÇMEK İÇİN BAHANE ARAMADIĞIMIZ MEKANLAR

KAHVE İÇMEK İÇİN BAHANE ARAMADIĞIMIZ MEKANLAR

Yok hiç değil! Kahve, hiç bir zaman “kahve bahane işte ya” cümlesinde geçebilecek bir kelime değil.

Hayatımda baya bir ağırlığı var, Tuğçe için de öyle olduğunu biliyorum ve kahve içmek için alternatif mekanlar yakalarım diye instagram hesabının peşine düştüm.

Tuğçe Öztürk’den bahaneye ihtiyaç duymadan gitmek isteyeceğiniz kahve mekanları ve kendi ağzından hikayeleri;

KAHVE İÇMEK İÇİN BAHANE ARAMADIĞIMIZ MEKANLAR 12

Eminönü’de 3. dalga kahve krizini geçirmeye yardımcı şahane mekan.

 

Brew Coffee Works

“Efenim bu kahve karşılaştığım en güleç yüzlü mutlu kahve baristası Mustafanın elinden çıktı. Bu kuş haberci bir kuşmuş, içen kişinin ne kadar pozitif olduğunu anlatıyormuş Mustafa ile tanıştığımızda Moda’da bir kahve dükkanında çalışıyordu ve tanışıklığımızın başlangıcı kahve sebebi ile değil benim sakince kenarda beklerken yumuşayan kruvasana gıcık olmam üstüne Mustafa’nın bana yeni kruvasan yapması ile başladı.

Ben hemen hemen hiç yemem ama o gün yiyeceğim tutmuş… O günden sonra bir daha yemedim sanırım . Bendeniz müdavim şeklinde kahve dükkanının müşterisi olmuş, orayı adeta ofis olarak kullanmaya başlamıştım. Mustafa baktı ben Americano’dan başka bir şey içmiyorum başladı çalışmaya. Sonunda bir gün bana bir kahve ikram etti. Gül sulu ve karabiberli! Efsane bir lezzet… Ve bu kahve, o kahve dükkanının menüsüne girdi Sonra bir gün bi’ gittim dükkanın neşesi Mustafa yok!

Ben de gitmez oldum zaten. Gel zaman git zaman Eminönü’nde müdavimi olduğum Brew Coffee Works‘un kapısından bir girdim Mustafa! Bol gülücüklü eğlenceli sohbetli mutlu kahveler içmek istiyorsanız Brew’a gidiyorsunuz Mustafayı soruyorsunuz Gerçi Brew ekibi komple sempatik belirtmeden geçemeyeceğim!” En iyi kahve mekanları listenize mutlaka ekleyiniz.

Adres: Hobyar Mahallesi, Hamidiye Caddesi, No 16/D, Sirkeci – Fatih

 

KAHVE İÇMEK İÇİN BAHANE ARAMADIĞIMIZ MEKANLAR 34

Dün, yemekleriyle de kalpleri çaldığına göre son zamanların favori mekanı ilan edilebilir.

Dün Moda

“Kahvesi de güzel! ☕️Bugün de onu içtim onayladım! Dün de çorbasını içmiştim, bugün de arkadaşınkine ekmek bandım çorbalarını da onayladım! Çayı da güzel! Olmuş bence! Kurabiye bile yedim o derece!”

Adres: Caferağa Mahallesi, Lütfü Bey Sokak, No 1, Kadıköy

KAHVE İÇMEK İÇİN BAHANE ARAMADIĞIMIZ MEKANLAR 56

Page’de kahvaltı da çok güzel oluyor. Bir deneyin!

Page Cafe Gallery

“İstanbul’da başka bir mekanda karşılaşmadığım bir kahve ile buluşturmak istiyorum sizi. “Brauner” kendileri double espresso ve krema ile servis edilen bir Viyana kahvesi. Yoğun bir lezzet. Uzun zamandır müdavimiyim. Bence her gün tüketmeye pek uygun değil fakat ara ara içmesi çok keyifli. Bunca zamandır neden paylaşmamışım onu da bilmiyorum Bu arada Viyana kahve kültürünün Osmanlı’dan geldiğini ve UNESCO tarafından dünya kültür mirası olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Ben yeni öğrendim…” Kadıköy kahve mekanları listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 121, Kadıköy

KAHVE İÇMEK İÇİN BAHANE ARAMADIĞIMIZ MEKANLAR 67

Fatel Kalamış

“Bir gün Kızıltoprak’ta bir yere yetişeceğim, maksimum 20 dakika vaktim var ve çok açım! Bilenler bilir benim “çok açım çok açım” krizlerimi. Aynen o durumdayım. Neyse başladım aranmaya. Kızıltoprak’ta nereye gidip hem hızlı hem düzgün bir şeyler yiyeceğim? Hep ıvır zıvır şeyler var. Pasthane, çiğköfte falan filan… İşte tam bu sendromları yaşarken tünelin ucundan bir ışık parladı! Fatel Kalamış! Elif & Fatih ikilisinin günlük değişen menülerinin olduğu sakin dingin mekan.

Minnoş bahçeciği bile var. Hemen gidip oturdum ama yine tam güvenmiyorum. Önce test etmem gerek. Yarım mantar çorbası ve yarım salata sipariş verdim.

Çorbamdan bir kaşık aldım az kalsın gözlerim yerinden fırlayacaktı. Tahminimden kat kat güzel bir çorba! Sıra geldi salataya. Her bir yeşil yaprak çıtır çıtır! Yağı, tuzu, limonu konmuş geliyor ve hepsi kıvamında! Vaktim olmadığı için “çok beğendim geri döneceğim” diyerek koşarak çıktım. Arkadaşlarımla “hadi bi’ kahve içelim” deyip geri dönmem maksimum 1 saat sürdü  İşte o sırada bu kahve fincanı ile bir kere daha 10 puan verdim.

Bu kahve fincanını bile ne kadar özenle seçilmiş olduğunu hissettim. İncecik porselen, geleneksel çizgisini koruyan ve minnacık değil tam doyumluk kahve içilecek bir ebatta. Bir sonraki gidişimde bir patlıcan çorbası içtim az kalsın kaseyi yutacaktım. Yolunuzu düşürünüz.

Günlük çıkan menüde (bunlar benim deneyebildiklerim arasında en favorilerim) mantar çorbası, patlıcan çorbası, kızarmış mantı, patlıcan dolması, Creme Brulee görürseniz affetmeyiniz! Yiyiniz!Bu arada reçete ekibi komple sakin ve güler yüzlü. Mekan tuz tanesinden, fincanına, peçetesine kadar mutlu. Nasıl lezzetli olmasın?”

Adres: Zühtüpaşa Mahallesi, Itri Dede Sokak, No 24/A, Kadıköy

Tuğçe’nin kahve serüvenlerini instagram’dan takip edebilirsiniz.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir