May December Filminin İlham Aldığı Gerçek Hikaye

Julianne Moore ve Natalie Portman’ın başrollerinde yer aldığı film May December, skandal bir ilişkiyi gözler önüne seriyor.

Yönetmen Todd Haynes’in May December filmi, film festivallerinde övgüler ala ala bugüne geldi. Netflix’e de gelmiş olması gerekiyordu ama ülkemizde henüz yayında değil. İyi haber, 29 Aralık 2023 günü vizyona girdi.

Başrollerini Julianne Moore ve Natalie Portman’ın paylaştığı film, orta yaşlarındaki bir kadın ile kendisinden çok daha genç bir adam arasındaki skandal ilişkinin incelenmesini konu alıyor ve bu şok edici hikaye birçok kişiye tanıdık gelebilir.

****Yazının devamı spoiler içermese bile açık açık yazılan pek çok bilgiyi barındırıyor.*****

Gracie (Moore) ve Joe (Charles Melton)

May December Filminin Konusu

Gracie (Moore) ve Joe (Charles Melton) yirmi yıldır birlikteler ve ilişkilerinin başlangıcında yaşadıkları pek çok skandaldan sağ kurtulmayı başardılar. (!)

Başarılı bir aktör olan Elizabeth (Portman), bir film projesi için Gracie’yi canlandırmaya hazırlanır ve çekimler öncesinde Grace’in ailesiyle vakit geçirmek için evlerine gelir. Ancak Elizabeth’in varlığı Gracie ve Joe’nun ilişkisindeki çatlakları parlatır ve aile dinamiklerindeki gerilimleri ortaya çıkarır.

May December Filminin Arkasındaki Gerçek Hikaye

May December kurgusal bir hikaye olmasına rağmen çeşitli basın kaynaklarının notlarında görülen; film ile ünlü bir gerçek hayat hikayesi arasında çok net bir şekilde yansıyan paralellikler.

Şubat 1997’de, okul öğretmeni Mary Kay Letourneau’nun 13 yaşındaki öğrencisi Vili Fualaau ile haziran 1996’dan bu yana cinsel ilişki yaşadığı ortaya çıkmıştı. Letourneau daha sonra ilişkinin Fualaau henüz 12 yaşındayken nasıl başladığını verdiği röportajda şöyle açıklıyor: “Olay gecenin ilerleyen saatlerinde gerçekleşti ve bir öpücükle bitmedi… Aslında olacağını düşündüm ama olmadı.”

Verilen röportajlara göre karısının bir gençle yattığını ilk anlayan kişi Letourneau’nun kocası Steve’di ve yetkilileri çok zaman geçmeden uyardı. O sırada Letourneau, Fualaau’nun bebeğine hamileydi ve 4 Mart 1997’de de tutuklandı.

Letourneau, 1997’de Fualaau’nun ilk çocuğu kızı Audrey’i doğurdu. Yine aynı yıl; bir çocuğa ikinci derece tecavüz suçunu kabul etti ve altı ay hapis cezasına çarptırıldı, üç ayı ertelendi ve Fualaau ile herhangi bir iletişim kurması yasaklandı.

Ocak 1998’de serbest bırakıldıktan bir ay sonra Letourneau, Fualaau ile bir arabada seks yaparken yakalandı ve yeniden tutuklandı. Letourneau ve Fualaau’nun ikinci çocuğu olan kızı Georgia’nın 16 Ekim 1998’de doğmasıyla yedi buçuk yıl daha hapis cezasına çarptırıldı. Letourneau 2004 yılında serbest bırakıldığında Fualaau 21 yaşındaydı ve çift o yılın 20 Mayıs’ında evlendi.

Letourneau Nisan 2015’de verdiği bir röportajda şu açıklamayı yaptı: “Kendine ait bir hayatı olan bir hikayemiz var”. Ancak Fualaau, kızlarından hiçbirinin annelerinin yaşadığı gibi bir ilişkiye başlamasını desteklemeyeceğini de açıkladı.

“Küçük çocukların evlenmesini veya kendisinden büyük biriyle ilişki kurmasını desteklemiyorum”.

Mayıs 2017’de Fualaau’nun Letourneau’dan yasal olarak ayrılma talebinde bulunduğu ortaya çıktı. İnsanlara göre ilişkilerini yürütmeye çalıştıktan sonra 2019’da resmen ayrıldılar. Temmuz 2020’de Letourneau kanserden öldü; ölümüne kadar kayıtlı bir cinsel suçlu olarak kaldı.

Letourneau ve Fualaau’nun hikayesi May December Filmini Nasıl Etkiledi?

May December, bağımsız bir filmde Gracie’yi (Moore) canlandıracak aktör Elizabeth’i (Portman) konu alıyor. Gracie ve Joe’nun ilişkisi okulda değil, bir evcil hayvan dükkanında birlikte çalışırken başlar. Letourneau ve Fualaau’nun gerçek hayat hikayesine çok benzeyen bu çift, bir magazin skandalını alevlendirir, ancak evlenip birlikte çocuk yetiştirmeye devam ederler. Fakat ilişkilerinin doğası toplum tarafından öfkeyle karşılanır.

May December, Fualaau ve Letourneau’nun hikayesiyle bazı örtüşmelere sahip olsa da, filmin kendini farklı kılan pek çok noktası var. Özellikle May December, Joe’nun ruhunu derinlemesine inceliyor; ilişki başladığında henüz bir çocuk olduğundan gerçekten kendi rızasıyla olup olmadığını düşünüyor.

Kafa karışıklığı onu yabancılarla flört etmeye ve evlerindeki misafir oyuncu Elizabeth’le ilişki kurmaya yönlendiriyor. Bu arada, Gracie tam bir karışık sarmal gibi görünüyor ve kendi hikayesinin kontrolünü elinde mi tutuyor yoksa tamamen inkar mı ediyor belli değil.

Yönetmen Todd Haynes, verdiği bir röportajda May December’ın Mary Kay Letourneau’nun gerçek hayat hikayesinden nasıl ilham aldığını ve filmi magazin dedikodularından nasıl farklılaştırmaya çalıştığını anlattı.

“Gerçekten bu konuyu bir kenara alarak başladım: Tamam, hadi belirli seçimlere ve Samy Burch’un senaryosunun Mary Kay Letourneau hikayesinden yaptığı ayrımlara odaklanalım” diye başladık. “Fakat sonuçta bundan etkilenmemenin hiçbir yolu yoktu.”

Senarist Samy Burch da Letourneau’nun hikayesinin May December senaryosunu nasıl etkilediğinden bahsetti. “Gerçekten, gerçek suç biyografik dünyasına yol açan 90’ların magazin kültürünü ele alan ve bu geçişi ve bunları neden yeniden yaratmaya devam etmek istediğimizi sorgulayan kurgusal bir hikaye istedim.”

Yönetmen Haynes’e göre oyuncu Julianne Moore, filmde Gracie karakterini canlandırırken doğrudan Mary Kay Letourneau’dan ilham aldı, bu yüzden konuşmasına peltek bir dil ekledi.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir