Griselda Dizisinin Ne Kadarı Gerçek Olaylara Dayanıyor?

70’lerin The Godmother’ı Griselda Blanco’nun gerçek hayattaki yükselişi ve düşüşü bir Netflix mini dizisi olarak Ocak 2024’te yayınlandı.

Sofia Vergara da Netflix’in bu mini dizisi için Kolombiyalı uyuşturucu baronu Griselda Blanco’yu canlandırarak “televizyona” geri dönmüş oldu. Ancak Blanco, Amerika Birleşik Devletleri’nin uyuşturucuya karşı savaşında önemli bir figür olmasına rağmen, mini dizinin gerçek bir hikayeye dayanıp dayanmadığı konusunda soru işaretleri var.

Herhangi bir biyografik film; ya hikayeyi yoğunlaştırmak ya da daha geniş kitlelere rahatça pazarlamak için gerçek hayattaki anlatımları kurguyla birleştiriyor elbette.

Griselda dizisiyle ilgili yayınlanan yazılara bakınca özet şu: Hikaye gerçek olaylardan sapıyor.

Dizinin Griselda’yı anlatış biçimi

Griselda Blanco’nun ABD genelinde 40 cinayete karıştığından şüpheleniliyor. Zirve noktasında olduğu zaman ayda 80 milyon dolar kokain basıyordu.

Dizide olduğu gibi, gerçek hayattaki Griselda Blanco, ikinci kocası Alberto Bravo’nun büyüyen uyuşturucu imparatorluğunu 70’lerde ele geçirdi. Bu durum ona “The Cocaine Grandmother” unvanını kazandırdı.

Blanco kısa sürede Güney Amerika’nın en şiddetli uyuşturucu baronlarından biri olarak ün kazandı, çeşitli saldırılar düzenledi ve rakiplerinden bazılarını kişisel olarak öldürdü. Griselda’da görünen ana karakterlerin birçoğu, bazen isimleri değiştirilmiş olsa da, gerçek kişilere dayanmakta.

Ancak dizi; Griselda Blanco’ya sempati duyarak, onu haklı olarak kendisine ait olduğuna inandığı şeyi ele geçirmek için ataerkilliğe karşı çıkan biri olarak konumlandırıyor. Blanco’nun yükselişi ve düşüşünün gerçek hayattaki anlatımlarından uzaklaşıyor.

Dizi, Blanco’nun suç faaliyetlerine ilişkin incelikli ve romantik bir bakış açısı sunuyor adeta; buna Blanco’nun, gücünü korumak için ne kadar çaba harcadığını sorguladığı sahneler de dahil.

Griselda dizisinin ne kadarı gerçek olaylara dayanıyor?

Blanco’nun gerçek geçmişinin büyük bir kısmı tam olarak doğrulanmadı; geçmişinde bir seks işçisi olarak çalıştığı muamma ve hatta Blanco’nun kendisi tarafından reddedilmiş.

Blanco’nun ilk kurbanını henüz çocukken öldürdüğü söyleniyor, öldürme konusundaki tutumu ise tamamen mini dizi tarafından geliştirilen varsayımlardan oluşuyor. Bununla birlikte, örgütünün düzenlediği seks partileri de dahil olmak üzere Griselda’daki daha müstehcen ayrıntıların çoğunun doğru olduğunun altı çiziliyor ve bu da bazen gerçeğin kurgudan daha tuhaf olabileceğini hatırlatıyor.

Netflix dizisi, Griselda’nın ikinci kocası Alberto Bravo’yu, borçlarını iptal etme karşılığında onu patronları olan erkek kardeşiyle seks yapmaya zorladığı için öldürdüğünü öne sürüyor. Bu olay Griselda’yı Miami’ye kaçmaya zorlar ve orada kokain imparatorluğunu sıfırdan kurar. Ancak gerçek hayatta, Blanco ve Bravo’nun o zamana kadar Kolombiya’nın kokain kaçakçılığı yeraltı dünyasında zaten önemli oyuncular olduğu görülüyor ve Bravo’nun Blanco’yu kardeşiyle seks yapmaya zorladığına dair herhangi bir kanıt yok gibi.

Bunun yerine Blanco, Bravo’nun kaçakçılık kartelinden elde edilen milyonlarca kayıp paradan sorumlu olduğundan şüphelendi ve bu nedenle onunla bir gece kulübünün otoparkında yüzleşti. Bir tabanca çıkardı ve ateş açtı. Bravo ve altı koruması hayatını kaybetti. Bu sırada Blanco da yaralandı ama sonuçta artık kokain kaçakçılığı imparatorluğunun tam kontrolü elindeydi.

Teknedeki parti gerçekten oldu mu?
Miami’nin tamamı erkek olan uyuşturucu baronları tarafından defalarca engellenen Griselda, ikinci bölümde kendi bölgesini yaratmaya ve zengin beyaz insanlara satış yapmaya karar verir. Kadın kaçakçılardan oluşan kadrosunu, şehir kulüplerinde, pahalı spor salonlarında, golf sahalarında dağıtmak için görevlendiriyor. Planı, kiralık bir yatta şatafatlı bir partiyle devam eder.

Böyle bir parti gerçekleşmiş olabilir (Blanco seks partisini seviyor anlaşılan), ancak onun en büyük yeniliği, dizide tasvir edildiği gibi “zengin beyaz pislik” pazarından yararlanmak değildi. Yeraltı dünyasına en büyük ve en kalıcı katkısı, bugün hala yaygın olarak kullanılan bir teknik olan, arabaya ateş etmek için motosiklet kullanmakmış.

Dizi, Blanco’nun akıllıca fikirlerinden bazılarını olduğu gibi aktarmış. Uyuşturucu kaçakçılığı amacıyla astarlarına cepler dikilmiş özel iç çamaşırını üretmişti; çekici kadınların erkeklerden daha az şüphe çekeceğini varsaymıştı herhalde.

Yer verilmeyen detay…

Netflix dizisinde Blanco’nun Hitler adında bir bekçi köpeği beslediği detayına yer verilmiyor.

Gerçekte ne kadar acımasız?

Griselda Blanco’nun birçok insanı öldürdüğü gerçeğini geçiştirmek mümkün değil. Kaynakların çoğu onun 40 ile 250 arasında cinayetten sorumlu olduğunu iddia ediyor. Dizide ise cinayet işlemek Griselda’ya ilk başta kolay gelmiyor. Bir çift suç tanığının öldürülmesi emrini verdiği için suçluluk duygusuyla boğuşuyor ve en yakın arkadaşının kafasını kesen bir adamın boğazını kesmeyi göze alamıyor.

İkinci kez yazacağım ama gerçek hayatta Blanco’nun ilk cinayetini henüz çocukken işlediği iddia ediliyor. Hikayeye göre Blanco ve arkadaşları, mahalledeki varlıklı bir ailenin küçük oğlunu kaçırıp fidye almaya kalkışır. Ancak yetişkinler kaçırılma olayını ciddiye almayınca, o zamanlar henüz 11 yaşında olan Blanco çocuğu başından vuruyor! Kan dondurucu gerçekten.

Chucho’nun küçük oğlunun kazara öldürülmesi olayının da çoğunlukla doğru anlatıldığı görülüyor. Griselda, oğlunun işlediği bir cinayetin suçunu üstlenemediği için Chucho’nun öldürülmesini emrettiğinde uyuşturucu bağımlılığı ve paranoyasının zirvesinde olarak tasvir edilir. Rivi, Chucho’nun arabasının yanına yanaşıp ateş ederek hedefini ıskaladı ancak arka koltuktaki 2 yaşındaki çocuğu öldürdü. Evet, bu gerçekten de yaşanmış ne yazık ki.

Bu, Blanco’nun on yıldan fazla bir süre sonra uyuşturucu suçundan dolayı hapisteyken suçlandığı üç cinayetten biriydi.

Polisler

June Hawkins

June Hawkins ve Raul Diaz, 1980’lerde Griselda Blanco’yu devirmeye çalışan gerçek Miami polisleri. Aynı zamanda Hawkins, Griselda dizisinin danışmanı.

Dario!

Dario Sepulveda ve Blanco, dizide olduğu gibi, Griselda’yı öldürme emrini yerine getirmeyi reddedip bunun yerine patronunu öldürdüğünde ilk kez tanışmış olma ihtimalleri yüksek. Net bir şekilde bilinen kısım; 1978’de evlendikleri ve çocukları Michael yüzünden velayet anlaşmazlığına düştükleri. Sepulveda, genç Michael Corleone’yi (evet gerçek ismi bu) güvende olacaklarını umduğu Kolombiya’ya götürüyor. Ne yazık ki Sepulveda’nın yeri tespit edilip, öldürülüyor. Michael ise Blanco’ya geri gönderiliyor.

Bir yandan Blanco o kadar “efsanevi” bir figür haline gelmiş ki, gerçeği kurgudan ayıran çizgi çok geçmeden aşırı derecede bulanıklaşıyor gibi.

Netflix Dizisi Griselda’nın Konusu

Her şeyden bağımsız diziye dair düşüncem: İlk bölümlerin temposu + olay örgüsüyle ilerleyen bölümler arasında baya fark var gibi. Artık sonlara doğru “bit artık” modundaydım.

Netflix’in yeni dizisi Griselda – bir yan ürün olmasa da yine de Narcos ailesinin bir parçası – Blanco’nun 1970’lerin sonlarında ve 80’lerde Miami’deki kokain ticaretine nasıl hakim hale geldiğinin ve kişisel bir servet elde ettiğinin + başarılı bir şöhrete sahip olduğunun hikayesini anlatıyor.

Griselda dizisi, şiddet eğilimiyle hatırlanan bu figürü insanileştirmeye çalışıyor ve böylece Sofia Vergara’nın Griselda Blanco’su, her şeye ulaşmaya cesaret eden bir kadın olarak başlıyor hikayeye: büyük bir ev, yakışıklı bir koca, dört sağlıklı oğul, Miami’nin kokaininde bir tekel.

Fakat gücünün zirvesinde olan Griselda, üç şey tarafından mahvolur: bağımlılık, kibir ve paranoya.

Griselda Blanco, dizinin sonunda da belirtildiği gibi 2012’de Kolombiya’da vurularak öldürülüyor. Hayatta kalan tek bir oğlu var, o da; Michael. Ama Netflix dizisi için kendisine danışılmadığını ve şu anda Vergara + Netflix’e dava açtığını söylüyor.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir